Železničář / Zpravodajství / Učíme pokladní, jak zvládat problematické zákazníky
Učíme pokladní, jak zvládat problematické zákazníky
21.3.2013 – autor: VÁCLAV RUBEŠ
Usměvavý, pohodový a věcný cestující je pro pokladní nebo pokladního Českých drah výhrou. Jenže jak se správně zachovat, když k přepážce přistoupí nazlobený diktátor nebo hnidopišský byrokrat? Odpověď přinášejí interaktivní semináře pro osobní pokladníky připravené Dopravním vzdělávacím institutem, kterými prošlo téměř 1 900 mužů a žen, jimž je komunikace s problematickými zákazníky denním chlebem.
Snad žádný člověk si nepřeje, aby na něj lektor při školení doslova řval, že je neschopný a hloupý. Přesně toho se ale dočkali zaměstnanci Českých drah, kteří prošli seminářem s názvem Prodejní dovednosti pro pokladníky a informátory. Emotivní výstupy ale naštěstí nebyly mířeny přímo k osobě pokladníka, ale staly se součástí modelových situací, připravených pro účastníky semináře jako scénáře nepříjemných chvilek, které se mohou odehrát i před jejich přepážkou. Přívlastek interaktivní je tady skutečně namístě, neboť na každou akci v sehraných scénkách následovala patřičná reakce podle typologie člověka, do jehož povahových rysů se lektoři velice přesvědčivě stylizovali. Pokladníci si ale ze semináře neodnesli jen skvělý ochotnický zážitek, ale i rozklíčování jednotlivých osobnostních typů a doporučení, jak s každým z nich komunikovat.
Na analýzu člověka mají vteřiny
Být asertivní je zaklínadlem moderní doby. V případě pokladníků je ale pouhá asertivita málo. Balancování mezi prozákaznickým přístupem a zachováním vlastní důstojnosti může být totiž někdy protimluv. „Je to o to složitější, že v běžné komunikaci máme zpravidla dost času na alespoň základní analýzu osobnosti člověka. Pokladníci ale musí identifikovat rozpoložení zákazníka během několika vteřin,“ říká vedoucí projektu Kamil Bujnoch, který sestavil osnovu interaktivních kurzů a procestoval s nimi celou republiku.
Celodenní seminář je založen na rozvíjení dovednosti zařadit zákazníka do jednoho ze čtyř základních osobnostních typů a podle toho s ním komunikovat. „Snažíme se předat základní pravidla takového dialogu a také jeho správné zahájení. Když udělá pokladník či informátor chybu již v první chvíli, problematická osobnost mu zpravidla nedá šanci ji napravit, což vede k absurdně vyostřeným situacím,“ vysvětluje Kamil Bujnoch, kterému dává za pravdu odborná lektorka Blažena Pecháčková. Na seminářích totiž vždy působí dva zaměstnanci DVI – lektor a odborník na takzvané měkké dovednosti.
V modelových situacích se účastníci kurzů setkávají se všemi, přičemž lektoři prozradí, jak se dostat na kobylku zákazníkům každého osobnostního typu. Zajímavé v této souvislosti je pravidlo, že pokladník by na sebe neměl nechat křičet, ale zároveň by intonací zákazníka neměl převyšovat. „Pro zaměstnance to fakticky znamená, že během své služby musí nesčetněkrát změnit intonaci hlasu, formu sdělení, správně naslouchat a soustředit se i na neverbální projevy. To vše je velice vyčerpávající, a proto se snažíme předat kolegům alespoň základy psychohygieny, aby nepříjemné prožitky přinášené náročnou profesí lépe zvládali. Na jednodenní seminář jde o přehršel informací, přivítali bychom alespoň dvoudenní školení,“ stýská si Kamil Bujnoch.
Lidé jsou komplikovaní
A jak hodnotí semináře samotní pokladníci a informátoři? V naprosté většině je zaujme forma a atmosféra, která nenudí. Často zmiňovaným přínosem je sebepoznání, jak by asi reagovali, kdyby se role obrátily a u pokladního okénka s nesprávně komunikujícím pokladníkem se ocitli sami. „Objevují se samozřejmě i reakce, že ne vždy je možné se zachovat podle výkladu a některé situace je nemožné odhadnout dopředu. Lidé jsou komplikovaní a nikdo z nás nezapadá čistě do jedné typologické krabičky. Účelem školení je proto zejména naučit zaměstnance správně naslouchat, projevit empatii a nabídnout pomoc. Věřím, že řada z absolventů kurzů již nové poznatky zúročila,“ říká Kamil Bujnoch. Do budoucna připravuje DVI podobné školení i pro vlakové čety.
OSOBNOSTNÍ TYPY ZÁKAZNÍKŮ
Diktátor, byrokrat, pragmatik a sociabil – to jsou čtyři základní typy lidí, se kterými se pokladníci setkávají. Každý z nich má projevy vyžadující určitý model komunikace. Zatímco nadřazenost diktátora je možné eliminovat správnými dotazy, čímž pokladník převezme aktivitu a řídí směřování dialologu, byrokrata uspokojí jen jednání na formální úrovni s demonstrací toho, že člověk za přepážkou je opravdový profesionál, kterého nezaskočí ani detailní otázky. Jejich opakem je člověk sociabilní, který se ztrácí nejen v tarifních nabídkách, ale i v sobě samém. Zpravidla pohodoví, věcní a vyrovnaní jsou pragmatici.
Fotogalerie
Další články této rubriky
Služba ČD Bike má za sebou další úspěšnou sezonu
13.1.2025 - Půjčovny kol, které České dráhy provozují pod značkou ČD Bike, loni opět využily tisíce zákazníků. Provozovny fungují od jara do podzimu, menší část z nich celoročně. Kromě klasických kol mají v nabídce i koloběžky a také… »
ČD uzavřely s odbory kolektivní smlouvu na rok 2025
12.1.2025 - České dráhy se dohodly s odborovými centrálami na podmínkách Podnikové kolektivní smlouvy na rok 2025. Vyjednávání se zástupci všech dvanácti odborových organizací trvala několik týdnů, během kterých bylo nutné najít… »
Nové štítky zlepší identifikaci všech železničních přejezdů
8.1.2025 - Správa železnic začala instalovat na přejezdy nové reflexní štítky, které zvýší bezpečnost provozu. V nejbližší době jimi osadí všechna úrovňová křížení na své síti. Polepy obsahují číslo konkrétního přejezdu a… »