Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Trať přes Lysou navýšila kapacitu pro odklonové spoje

Trať přes Lysou navýšila kapacitu pro odklonové spoje

6.12.2012 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Jedna z nejvytíženějších tratí v pražské aglomeraci – spojnice Prahy a Lysé nad Labem – se v posledním roce dočkala sice dílčí, ale významné modernizace. Správce infrastruktury investoval necelých 229 milionů korun do vyššího zabezpečení a zkapacitnění tratě 231, která ponese hlavní tíhu odklonů při modernizaci zatím nerekonstruovaného úseku 1. koridoru mezi stanicemi Praha-Běchovice a Úvaly.

Trať přes Lysou navýšila kapacitu pro odklonové spoje

Na první pohled by se sice běžnému cestujícímu mohlo zdát, že se na trati z Prahy-Vysočan do Lysé nad Labem skoro nic nestalo. Ovšem největší změny v rámci projektu s názvem „Optimalizace tratě Lysá nad Labem – Praha-Vysočany, 1. stavba“ se udály v technologii zabezpečení provozu. Větší propustnost je investicí do budoucna zejména při plánovaném rozvoji Pražské integrované dopravy. 

Hlavní změna: modernizace zabezpečovacího zařízení

V úterý 20. listopadu se na hornopočernickém nádraží setkali zástupci investora (Správa železniční dopravní cesty) a zhotovitele (AŽD Praha), aby stavbu oficiálně předali do užívání. Při této příležitosti bylo zdůrazněno, že asi 70 procent nákladů projektu (více jak 151 milionů korun) by měla zaplatit Evropská unie.

Vytížení tratě přes Lysou nad Labem má podle předpokladů gradovat v letech 2014 a 2015. Právě v tuto dobu zde mají jezdit spoje, které dnes používají mezi Prahou a Kolínem koridorovou trať 011. Důvodem je již zmíněná modernizace úseku v Klánovickém lese. Aby byla trať 231 schopna výraznému zvýšení provozu vlivem odklonových vlaků osobní i nákladní dopravy čelit, došlo k významným modernizacím ve staničních a traťových zabezpečovacích zařízeních. První z důležitých změn je instalace eletronického stavědla ESA 11 ve stanici Praha-Vysočany. S tím souvisí i vybudování nových návěstidel, počítačů náprav a elektrických ohřevů na 19 rozhodujících výhybkách v této dopravně.

Zajímavostí je, že nová ESA 11 je zčásti „recyklované“ zařízení z Prahy hlavního nádraží. Také odbočku Skály mezi Vysočany a Horními Počerniceni zabezpečuje ESA 11, ovšem ovládaná dálkově výpravčím z Vysočan. Mezi oběma dopravnami bylo vybudováno obousměrné automatické hradlo, v úseku odbočka Skály – Horní Počernice pak obousměrné automatické hradlo bez hradla na trati. 

Cestující vidí nové nástupiště

Ve stanici Praha-Horní Počernice vyrostlo ostrovní nástupiště mezi třetí a čtvrtou kolejí se dvěma nástupištními hranami a spolu s původními úrovňovými nástupišti umožňuje nástup a výstup ze tří vlaků současně. Přístup na ostrovní nástupiště je umožněn novým podchodem vybaveným výtahem pro osoby se sníženou pohyblivostí.

Staničního zabezpečovacího zařízení se ale modernizace prakticky nedotkla, s výjimkou úvazku původní elektromechaniky na automatická hradla a také úpravy, která umožňuje bezpečný vjezd z nesprávných kolejí. Stejně tak zatím zůstávají osvědčená elektromechanická zabezpečovací zařízení v Mstěticích a Čelákovicích. Naopak novinkou jsou vždy dva prostorové oddíly rozdělené automatickým hradlem v původně mezistaničních úsecích Praha-Horní Počernice – Mstětice a Mstětice – Čelákovice. Popsaná optimalizace se ovšem nedotkla zvýšení rychlosti vlaků (stále je povoleno maximálně 100 km/h) a kromě Horních Počernic ani peronizace stanic.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

Evropské železnice se bez velkých IT řešení neobejdou Evropské železnice se bez velkých IT řešení neobejdou

20.1.2022 - Železnice by měly být přispěvatelem k naplnění cílů Evropské zelené dohody (Green Deal). Aby úkol splnily, budou muset zlepšit svou konkurenceschopnost vůči jiným módům dopravy. Tedy pokud jde o náklady, výkon, spotřebu energie,… »

ČD rozjely novinky v odbavení a informování cestujícíchČD rozjely novinky v odbavení a informování cestujících

17.1.2022 - České dráhy zavedly několik novinek, které cestujícím zjednoduší cestování. Nově zákazníky s elektronicky pořízenými jízdními doklady informují o změnách rezervací v případě mimořádné změny řazení vlaků. Dále si… »

Na Olomoucku vyjela první modernizovaná jednotka řady 646Na Olomoucku vyjela první modernizovaná jednotka řady 646

10.1.2022 - V rámci zkušebního provozu vyrazila na Olomoucku první modernizovaná jednotka Stadler GTW řady 646 Českých drah. První jízdu v prosinci absolvovala na lince z Olomouce do Drahanovic. Dvanáct motorových jednotek České dráhy pořídily v… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika