Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Titul Nejkrásnější nádraží roku získal Nový Jičín město

Titul Nejkrásnější nádraží roku získal Nový Jičín město

17.11.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL, foto JAROSLAV BĚLKA

Titulem Nejkrásnější nádraží roku se letos může pochlubit nádraží Nový Jičín město. Mezi desítkou finalistů pro něj v 9. ročníku soutěže hlasovalo přes 1 100 lidí. Titul pohádkového nádraží si pro letošní rok odnesla stanice na úzkorozchodné důlní dráze Kateřina v Karlovarském a nádraží Lašovice ve Středočeském kraji.

Titul nejkrásnější nádraží letos získal Nový Jičín město

Vyhlášení 11. listopadu už tradičně hostil Valdštejnský sál Senátu. Soutěž uspořádala Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, Asociace Entente Florale CZ – Souznění, server ŽelPage, Plzeňská dráha a Mikroregion Konstantinolázeňsko. Cenu předal generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý.

Ředitelka AEF CZ a iniciátorka soutěže Drahomíra Kolmanová řekla, že Asociace je připravena pomoci v jednáních, která by vedla k získání finančních prostředků na opravy a ke zvelebení objektů, jež mají jiného majitele. Na lepší časy se začíná blýskat i ze strany ministerstva dopravy (MD), kde existují určité dotační možnosti. Podle vedoucí oddělení rozvoje železniční a kombinované dopravy MD Pavlíny Tomkové ministerstvo chápe, že většina nádraží se nachází v neuspokojivém stavu. Také proto se podílí na projektech, které slouží zviditelnění nádraží a především k možnosti lepšího využívání finančních prostředků z evropských fondů a fondů SFD.

Vítězové málem byli dva

A pak už se rozjelo kolečko vyhlašování vítězů a předávání cen a drobných dárků. Vyhlášena byla pohádková nádraží – kromě Lašovic letos průlomově uspěla i dopravna na průmyslové úzkokolejce z Chebska a zvláštní ocenění získala adaptace skladiště v Nižboru, a to za příkladné využití prostoru zbytného pro železnici. Po pomyslné fanfáře zaznělo jméno vítěze. Letos rozdíl v počtu hlasů pro vítěze a pro v pořadí druhé oceněné nádraží, jímž se stalo Jablonné v Podještědí, byl tak malý, že vítězství bylo jen „o prsa“. Vítěznou trofej v podobě Perníkového nádraží si nakonec odnesli zástupci Nového Jičína města, tedy jednoho ze dvou, jež v okresním městě vznikla. To druhé bohužel po zrušení trati do Hostašovic má už zcela jiné poslání.

„Nový Jičín je pro mě srdeční záležitost, je to nejkrásnější město i nádraží, na kterém letos uplynulo 125 od zahájení provozu,“ řekl navrhovatel vítězného nádraží Ondřej Demjan. Sám paradoxně není z kraje Leoše Janáčka, ale až z Karlových Varů. Místostarosta Nového Jičína Pavel Rozbroj prozradil, že kromě hlasujících na ocenění má největší zásluhu spíše bývalé vedení radnice, díky němuž se budova nechala zrekonstruovat už v roce 2004. „Vlastně jsme jedenáct let čekali, než to nádraží někdo nominoval. Naštěstí je stále nádherné a udržované, jak díky správci, tak i personálu či ostraze. Navíc lidé objekt neničí, když vidí, že je opravený, a snaží se k němu chovat slušně,“ říká místostarosta. Ačkoli nedaleko vede dálnice, místní obyvatelé vlaků a tedy i stanici hodně využívají, hlavně na přestup v Suchdole nad Odrou. „Nádraží reprezentují železnici jako celek a většina cestujících si pamatuje cestu vlakem právě pomocí nádraží,“ hodnotí význam soutěže Pavlína Tomková.


Průměrné hodnocení (10 hlasů): 4.6

Další články této rubriky

ČD chystají další velké investiceČD chystají další velké investice

22.10.2020 - České dráhy hodlají v dalších pěti letech dále investovat do obnovy vozidlového parku, rekonstrukce a výstavby zázemí a ETCS. Na šestém ročníku Železniční konference Pardubice 2020, která se prvně uskutečnila i formou on-line… »

Nadační fond Skupiny ČD rozdělil prvních 400 tisíc korunNadační fond Skupiny ČD rozdělil prvních 400 tisíc korun

30.9.2020 - Správní rada Nadačního fondu Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM rozdělila prvních 400 tisíc korun z transparentního účtu. Příjemci jsou zaměstnanci Českých drah, kteří utrpěli zranění při nedávných vážných nehodách u… »

Spolupráce NRZP a ČD pokračujeSpolupráce NRZP a ČD pokračuje

29.9.2020 - Více než šest stovek bezbariérových vozů a jednotek, přes 5 000 bezbariérových spojů každý den, což představuje více než dvě třetiny denně vypravených vlaků Českých drah, či unikátní společně vyvinutý objednávkový… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika