Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Řidič kamionu dostal za tragédii Pendolina ve Studénce 8,5 roku

Řidič kamionu dostal za tragédii Pendolina ve Studénce 8,5 roku

24.2.2016 – autor: PETR SLONEK

Po sedmi měsících a dvou dnech od tragické srážky Pendolina s kamionem plným plechů na železničním přejezdu u Studénky si polský řidič Slawomir Wojciech Sondaj vyslechl u Okresního soudu v Novém Jičíně verdikt. Obžaloba pro něj žádala až devět let, nakonec si má ve vězení odpykat trest 8,5 roku. Nesmí také po dobu deseti let usednout v Česku za volant auta.

Řidič kamionu dostal za tragédii Pendolina ve Studénce 8,5 roku

Nehoda se stala loni 22. července. Padesátiletý muž vjel s kamionem na červenou na přejezd, kde jej uvěznily závory. Chvíli poté do kamionu narazil vlak. Havárii nepřežili tři lidé. Dvě desítky dalších utrpěly zranění včetně strojvůdce Jana Černého, který přišel o nohu a má dosud velké zdravotní potíže.

Proč má ještě řidičák?

Vynesení rozsudku předcházely závěrečné řeči. Státní zástupce Aleš Boháč řekl, že nechápe, jak Sondaj v Polsku získal řidičský průkaz. „Selhaly i polské orgány. Za poslední čtyři roky má obžalovaný jen v Polsku devatenáct záznamů, včetně dvou nehod. Co více se muselo stát, aby se vybodoval a přišel o řidičák?“ položil si otázku Boháč.

Soudce Jaromír Pšenica připomněl, že doznání obžalovaného není úplné a nepovažuje za polehčující okolnost. Sondaj sice nepopřel, že na přejezd vjel, ale odmítl uznat chybu. Argumentuje tím, že za vše může špatné zabezpečení přejezdu. „To je naprosto absurdní tvrzení. Stejně jako u nás, tak i v Polsku platí, že když svítí červené světlo, není vjezd povolený,“ namítl Pšenica.

Sondaj vůbec poprvé před vynesením rozsudku vyjádřil lítost. „Nevím, jak se s tím vypořádám. Lituji toho, omlouvám se, ale čas se nedá vrátit,“ pronesl řidič. Dosud se k tragédii nijak nevyjadřoval. Řidiči hrozilo 3 až 10 let vezení, žalobce navrhoval trest osm a čtvrt roku vězení, případně devět let. Od maximální výše Sondaje uchránil pouze fakt, že dosud nemá záznam v trestním rejstříku.  

Nikdo se neodvolal 

Verdikt již nabyl právní moci. Jak obžalovaný, tak i státní zástupce se ještě v jednací síni vzdali práva na odvolání. „Soud to překvapuje, ale ne nemile," reagoval na to soudce. „Doznání obžalovaného není úplné. Soud ho nepovažuje za polehčující okolnost. Přiznal, že na přejezd vjel, ale neuznává chybu. Tvrdí, že na vině je špatné zabezpečení přejezdu. To je naprosto absurdní tvrzení. Stejně jako u nás, tak i v Polsku platí, že když svítí červené světlo, není vjezd povolený,“ zdůvodnil Pšenica své rozhodnutí.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 3.5

Další články této rubriky

Zemřel kolega Michal HeindlZemřel kolega Michal Heindl

19.3.2021 - Dnešní doba je velmi náročná. Do toho všeho občas přijde zpráva, kterou člověk nechce slyšet. Stejně tomu bylo i 18. 3. 2021, kdy se ráno rozletěla do světa zpráva o úmrtí Michala Heindla, našeho kamaráda a kolegy z plzeňského… »

Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie

3.3.2021 - Koronavirus v uplynulém roce výrazně omezil možnosti cestování, což se týkalo i nejzranitelnější skupiny obyvatel, osob se zdravotním handicapem. České dráhy navzdory tomu loni zajistily 4 584 objednaných přeprav… »

ČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém krajiČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém kraji

2.3.2021 - České dráhy zajistí regionální dopravu v Olomouckém kraji i po roce 2022. Zástupci ČD a Olomouckého kraje podepsali začátkem ledna příslušnou desetiletou smlouvu. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika