Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Regionální Dny železnice začaly v Trutnově

Regionální Dny železnice začaly v Trutnově

26.9.2013 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Série Dní železnice Českých drah probíhá v pěti po sobě jdoucích sobotách po celé republice. Chronologicky první oslavy proběhly 7. září v Trutnově. Malí i velcí zájemci se mohli pod dozorem zaměstnanců podívat do zákulisí depa. Přes stanici je tam s náležitým komfortem odvážel zbrusu nový RegioSpider řady 841. Druhá přístupová cesta vedla vchodem zdobeným reklamní nafukovací slavobránou s mašinkou.

Regionální Dny železnice začaly v Trutnově

V opravárenské hale návštěvníky čekala funkční kolejiště místního Klubu železničních modelářů, výstava modelů všech velikostí včetně populárních stavebnic Merkur. Přístupná byla stanoviště strojvedoucího celé řady vozidel – od historického Hektora přes 750.7, soupravu vozů 854, 054 a 954, liberecký vůz 843, modernizovanou 810 až po mimo trolej nečekanou elektrickou Žehličku, kterou sem dodalo mateřské DKV Česká Třebová. Možná poprvé se v depu pod Krkonošemi objevil Sergej T 679.1529. A přímo u „své“ lokomotivy rozbili stánek letohradští přátelé železnice.

Míst, kde se daly v Trutnově koupit železniční suvenýry, bylo v depu vícero. Atrakcí hlavně pro nejmladší byla prohlídka pojezdu Sergeje zespoda z prohlížecího kanálu. Děti samozřejmě dostaly ještě před cestou do „podzemí“ výstražnou oranžovou vestu, přilbu a baterku. Veřejnost měla možnost prohlédnout si vystavené komponenty a funkční celky. 

Pachatel se vrátil na místo činu

 „Zaujaly mě diagnostické přístroje. Je vidět, že se je zaměstnanci nejen na­učili využívat, ale také je i vylepšovat. A pak se mi líbily rekonstruované lokomotivy, například řady 750.7, a to, jak se je lidem podařilo vylepšit tak, aby bezvadně fungovaly,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Dalibor Zelený, kterého se zasvěceným komentářem po depu provedl a odborně zasvětil přednosta Provozní jednotky Trutnov Milan Novák. A ani jim nijak zvlášť nevadilo, že jsou na většině míst obklopeni davem zvědavých návštěvníků.

Nejvyšší představitel Českých drah nezapomněl dodat, že se vrací podobně jako pachatel na místo činu, protože jeho první pracovní poměr u ČSD byl tehdy právě v lokomotivním depu Trutnov. Nastupoval sem jako učeň Železničního učiliště Nymburk. 

Houkání páry střídaly tóny veselé muziky

Kulturní třešinkou na dortu bylo vystoupení kapel Pěna a Bezobav. Malí zvědavci mohli v Trutnově také sledovat rádiem řízené modely Tomáše Kafky, vlézt si do kokpitu větroně, prohlédnout si některý z parních strojů společnosti Jakoubek a zkusit si něco smontovat z nestárnoucí stavebnice Merkur. Pokud se těm nejmladším podařilo namalovat hezký obrázek, mohli si odnést i drobný dárek.

Ani letos nechyběl v Trutnově pořádný parní vlak. Královéhradecké KCOD a tam­ní nadšenci z depa měli na starost soupravu taženou Ušatou 464.008, která po ranní jízdě z Hradce zamířila do Vrchlabí a Malých Svatoňovic. Zájem o svezení v parním vlaku byl i navzdory konkurenci sousedních akcí velký. Možná i díky krásnému počasí se návštěvnost výrazně zvedla oproti loňskému roku. Organizátoři odhadují počet lidí na 4 500. „Takováto prezentace nestojí ani moc peněz, navíc úžasně pomáhá naší firmě. Všech lidí, kteří se o to zasloužili, si velmi vážím,“ dodal generální ředitel Dalibor Zelený.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD opět uspěly v anketě Nejdůvěryhodnější značka 2023ČD opět uspěly v anketě Nejdůvěryhodnější značka 2023

6.12.2023 - České dráhy po roce opět zvítězily v anketě Nejdůvěryhodnější značka 2023, a to v kategorii Poskytovatel dopravních služeb. Dopravce tak obhájil loňské vítězství a celkově už v této anketě posbíral šest cen. ČD zvítězily… »

V Olomouckém kraji vyrazil do provozu osmý RegioPanterV Olomouckém kraji vyrazil do provozu osmý RegioPanter

5.12.2023 - České dráhy od společnosti Škoda Group převzaly a uvedly do pravidelného provozu již osmý vlak RegioPanter řady 640.2. Nová jednotka určená pro tratě Olomouckého kraje nese označení 640.214. Poprvé jednotka vyjela 15. listopadu… »

Vectrony zamířily na západ Čech a na MoravuPřevzali jsme letošní devátý a desátý Vectron

4.12.2023 - České dráhy v říjnu převzaly další dvě lokomotivy Siemens Vec­tron od leasingové společnosti RSL. Letos už zbývají dodat poslední dva plánované stroje. Jejich předání je plánované na prosinec. V roce 2024 poskytne společnost… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika