Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / První souprava ComfortJet dorazila na zkušební okruh do Velimi

První souprava ComfortJet dorazila na zkušební okruh do Velimi

9.10.2023

Na zkušební okruh VUZ ve Velimi 11. září přijela první zkrácená souprava ComfortJet složená ze šesti vozů. Začaly tím rozsáhlé zkoušky a schvalování jednotek ComfortJet, na jejichž konci musí jejich dodavatel, konsorcium Siemens Mobility – Škoda Group, získat souhlas pro pravidelný provoz na tratích u nás i v zahraničí.

První souprava ComfortJet dorazila na zkušební okruh do Velimi

Jednotky ComfotJet budou jezdit na mezinárodních linkách z Prahy do Hamburku, Grazu, Budapešti a do dalších míst. Do provozu budou uváděny postupně v letech 2024 až 2026. České dráhy objednaly u konsorcia 20 devítivozových jednotek ComfortJet. Vycházejí z platformy souprav Siemens Viaggio Comfort. Jedná se o vratné soupravy (push-pull), které mají na jedné straně řídicí vůz a na opačné straně budou vedeny lokomotivou Siemens Vectron. To usnadňuje obraty soupravy v cílových stanicích. Dopravce by chtěl první z nich nasadit do provozu během prvního čtvrtletí roku 2024, byť zatím bez řídicího a restauračního vozu. Přesný termín záleží na Siemensu a Škodě, které musejí vozy nechat schválit u drážních úřadů. Zkušební provoz ČD hodlají zahájit na spojení Prahy s Ostravou a poté ho rozšířit na vlaky Berliner mezi Prahou a Berlínem. Do roku 2026 by mohl začít plnohodnotný provoz v režimu push-pull s lokomotivami Siemens Vectron na tratích do Německa, Rakouska, na Slovensko, do Maďarska a do Dánska.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Začala oprava historicky cenné nádražní budovy v ŽatciZačala oprava historicky cenné nádražní budovy v Žatci

23.2.2024 - Správa železnic zahájila opravu památkově chráněné nádražní budovy v Žatci. Stavební práce v hodnotě bezmála 99 milionů korun provede společnost Chládek & Tintěra. Do konce příštího roku projde obnovou nejen střecha a… »

Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic

22.2.2024 - Správa železnic hledá projektanta modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic. Vítěz vytvoří projekt pro téměř tříkilometrový úsek mezi již budovanou zastávkou na Výstavišti a stanicí v Dejvicích. Ta bude nově umístěna v… »

Plzeňské nádraží opět září novotouPlzeňské nádraží opět září novotou

18.2.2024 - Po téměř tříleté rekonstrukci v hodnotě zhruba jedné miliardy korun se počátkem ledna otevřela památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907. Celý objekt, jímž denně projde až 20 tisíc cestujících, má… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika