Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / První oslavy Dne železnice 2014 patřily Olomouci

První oslavy Dne železnice 2014 patřily Olomouci

25.9.2014 – autor: MARTIN HARÁK

V sobotu 6. září bylo v hanácké metropoli veselo. Právě Olomouc totiž „trumfla“ všechny ostatní města v republice, když se zde konaly vůbec první letošní oslavy Dne železnice. V rámci oslav Dnů evropského dědictví se současně otevřela expozice Depa historických vozidel Českých drah v tamní expozituře v Táborské ulici a navíc malé i velké návštěvníky vozil na trase z hlavního nádraží do Řepčína parní historický vlak v čele s valašskomeziříčskou lokomotivou 314.303 přezdívanou Kocúr, které sekundovalo motorové Prasátko řady 701.

První oslavy Dne železnice 2014 patřily Olomouci

Historické vlaky byly plné

V rámci olomouckého Dne železnice vypravili tamní železničáři celkem sedm párů historických vlaků mezi stanicí Olomouc hlavní nádraží a zastávkou Olomouc-Řepčín. První vlak na této jedenáctikilometrové trase vyjel z hlavního nádraží o půl deváté ráno, poslední se z Olomouce-Řepčína vracel o šesté večerní. „Chtěli jsme nabídnout hlavně dětským účastníkům přitažlivý program na jejich prvním víkendu v novém školním roce 2014/2015,“ řekl Petr Viktorin z Krajského centra osobní dopravy ČD v Olomouci. Dodal, že zpáteční jízdenka, které prodával vlakový personál v dobových uniformách, stála symbolických 30 korun a zlevněné jízdné pro děti od 6 do 15 let bylo o deset korun nižší, nejmenší děti pak cestovaly zcela zdarma. Všechny dětské návštěvníky podělil navíc drobnou sladkostí maskot ČD slon Elfík.

Ředitelka olomouckého KCOD Hana Motyková zdůraznila, že ač očekávala se svými kolegy velmi slušnou návštěvnost, obrovský zájem malých i velkých účastníků oslav je doslova překvapil. „Sama jsem absolvovala jednu dopolední jízdu v historickém vlaku, který byl zcela zaplněn nejen rodiči s malými dětmi, ale také příznivci parní nostalgie, kteří pro svůj výlet navíc využili nádherného počasí. Historický vlak jsme trasovali tak, aby projel prakticky celým městem, kde je řada zastávek, což využili i někteří fotografové. Ti si mohli nadjet parní vlak pro pořízení exkluzivních záběrů některou z tramvajových linek. V Olomouci totiž železnici na několika místech úrovňově křižuje tramvaj, na kterou se dá z vlaku pohodlně přestoupit,“ popisuje Hana Motyková.

Technické skvosty z depa

V muzeální expozici DHV si mohli zájemci prohlédnout řadu vzácných exponátů, mezi nimiž například nechyběla parní lokomotiva řady 534.0432 z roku 1947. Na své si přišli i příznivci motorové trakce, kteří mohli obdivovat dieselový stroj řady 735 zvaný Pilštyk. Lokomotiva byla vyrobená počátkem sedmdesátých let minulého století a přezdívka vznikla podle licenčních vznětových motorů SEMT-Pielstick. Stranou nezůstala ani elektrická trakce, a tak se milovníci Tramvají, jak se někdy elektrické lokomotivy označují, mohli pokochat nulkovou Bobinou 140.085, dnes již legendárním stejnosměrným elektrickým strojem původní řady E499.0, který vyjížděl z bran plzeňské Škodovky v letech 1953 až 1958.          


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

V Olomouckém kraji vyrazil do provozu osmý RegioPanterV Olomouckém kraji vyrazil do provozu osmý RegioPanter

5.12.2023 - České dráhy od společnosti Škoda Group převzaly a uvedly do pravidelného provozu již osmý vlak RegioPanter řady 640.2. Nová jednotka určená pro tratě Olomouckého kraje nese označení 640.214. Poprvé jednotka vyjela 15. listopadu… »

Vectrony zamířily na západ Čech a na MoravuPřevzali jsme letošní devátý a desátý Vectron

4.12.2023 - České dráhy v říjnu převzaly další dvě lokomotivy Siemens Vec­tron od leasingové společnosti RSL. Letos už zbývají dodat poslední dva plánované stroje. Jejich předání je plánované na prosinec. V roce 2024 poskytne společnost… »

ComfortJet se vydal na další testy do RakouskaComfortJet se vydal na další testy do Rakouska

27.11.2023 - První zkrácená čtyřvozová zkušební jednotka ComfortJet se v pátek 10. listopadu vydala na své další testy ze zkušebního okruhu u Velimi do Rakouska. Tam bude do soupravy zavázána měřící kalibrovaná náprava a uskuteční se… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika