Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Provoz na brněnském hlavním nádraží komplikuje rekonstrukce

Provoz na brněnském hlavním nádraží komplikuje rekonstrukce

19.7.2016 – autor: MARTIN HARÁK

Druhé a třetí nástupiště brněnského hlavního nádraží prochází až do 11. září generální opravou, což na tři měsíce výrazně zkomplikuje provoz na nejdůležitějším nádraží v jihomoravské metropoli. Ze šesti hlavních nástupištních hran jsou k dispozici jen čtyři hrany na třech nástupištích a dále páté a šesté nástupiště, které se nachází na konci nádraží. Rekonstrukce je nutná především kvůli bezpečnosti a přispěje i ke zvýšení kultury cestování.

Provoz na brněnském hlavním nádraží komplikuje rekonstrukce

Oprava druhého a třetího nástupiště se musí provést podle požadavku památkářů. Týká se nástupištních přístřešků, všech podpůrných sloupů – jedná se o kopie původních litinových sloupů, povrchu nástupišť a podchodu, včetně vodicích pásů pro nevidomé, rozhlasu či osvětlení. Původní přístřešky byly v provozu bez větších oprav takřka osmdesát let. Opraveny budou i podchody.

Vzhledem k tak velkým opravám byl upraven provoz regionální dopravy především na nejvytíženějších linkách S2 a S3. Navíc 27. 6. zahájila SŽDC opravu mostu Špitálka a výměnu pražců mezi hlavním nádražím a stanicí Brno-Židenice, takže během prázdnin je na tomto vytíženém úseku jednokolejný provoz. Některé expresy a jeden spěšný vlak proto končí v Brně na Dolním nádraží, odkud cestující odvezou na hlavní nádraží autobusy. Pravděpodobně od konce července navíc začne další výluka mezi stanicemi Náměšť nad Oslavou a Okříšky.

Ředitel brněnského Regionálního obchodního centra ČD Jiří Sysel potvrdil, že hlavní nádraží je v době provozních špiček na maximu kapacity. „Pokud dojde k omezení provozu, musíme zajistit alternativní řešení. Mezistátních a dálkových vlaků směřujících z Brna na Břeclav a Vyškov se nynější omezení nedotýkají,“ upřesnil ředitel.

Největší změnou je vedení vlaků linky S3. Ty jsou rozděleny na dvě větve. Od Tišnova jedou z Brna-Židenic po nákladním průtahu mimo hlavní nádraží a končí v Modřicích, kde je zajištěn přestup na vlaky stejně označené jako S3. Zajímavostí je možnost využití tramvajové náhradní linky P6 v úseku Brno hl. n. – Brno-Královo Pole, kde platí jízdní doklady vydávané ČD. 


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5

Další články této rubriky

Na Lipenku zkušebně vyjely PanteryNa Lipenku zkušebně vyjely Pantery

25.1.2022 - Moderní elektrické jednotky RegioPanter Českých drah vyjely na trať spojující jihočeský Rybník s Lipnem nad Vltavou. Zatím však nepravidelně, pouze ve zkušebním režimu. V plánu je nicméně pravidelný provoz a přímé spojení… »

PESA Bydgoszcz dodá ČD dalších 33 motorových jednotekPESA Bydgoszcz dodá ČD dalších 33 motorových jednotek

19.1.2022 - České dráhy objednaly další vozidla od společnosti PESA Bydgoszcz SA. V prosinci podepsaná smlouva na dalších 33 motorových jednotek v hodnotě téměř tři miliardy korun je druhou objednávkou z rámcové smlouvy uzavřené v únoru… »

Jednotky RegioPanter se osvědčují Jednotky RegioPanter se osvědčují

18.1.2022 - S platností nového jízdního řádu vyjely v Plzeňském kraji nové elektrické jednotky RegioPanter a regionem se od poloviny prosince prohání i nejmodernější středoevropské vlaky InterJet. Dvouvozové vlaky RegioPanter už jsou na… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika