Železničář / Zpravodajství / Při znovuzrození mostu asistovaly říční remorkéry
Při znovuzrození mostu asistovaly říční remorkéry
22.9.2015 – autor: MARTIN HARÁK
Netradiční výměna železničního mostu přes Labe se v polovině srpna odehrála nedaleko Žalhostic na trati Lovosice – Česká Lípa. Stavbaři pomocí nákladních lodí a remorkéru snesli těžké ocelové konstrukce a přemístili je na břeh, kde jednotlivé díly postupně rozebrali. Nové železniční oblouky se na mostní konstrukci dostávají podobně jako ty původní, tedy pomocí plavidel.
Regionální železniční trať Lovosice – Litoměřice – Česká Lípa je příznačná silnou frekvencí cestujících od přípojných vlaků z Prahy nebo naopak z Ústí nad Labem, především pak z Lovosic na litoměřické horní nádraží. Právě v tomto úseku je zaveden většinu dne půlhodinový interval. Na této silně vytížené jednokolejné trase se nachází poblíž zastávky Žalhostice železniční most, který právě prochází kompletní renovací. Vzhledem k tomu byly dočasně všechny vlaky nahrazeny autobusovou dopravou.
Složitá operace s lodí
Stavbaři začali se snášením původního železničního mostu přes Labe v sobotu 15. srpna. Ráno odstartovaly přípravné práce, propojení podpěrných konstrukcí na lodích s mostní podpěrnou konstrukcí a vyvažování zhruba tři sta tun těžkého mostu na tlačném remorkéru a dvou nákladních lodích. „Vlastní akce začala v sobotu po obědě, kdy všechna tři plavidla vplula pod původní mostní konstrukci. Vzápětí se z lodí začala odčerpávat voda, což mělo za následek nadzvednutí dvě stě padesát tun staré mostní konstrukce. Po té ji lodní remorkér a obě pomocné lodě odtlačily ke břehu na lovosické straně. Právě tam byly staré mosty rozřezány autogenem na menší části, které se následně odvezou do kovošrotu,“ vysvětlil celou neobvyklou operaci stavbyvedoucí Marcel Návojský z divize Dopravní stavby firmy SMP CZ.
Příprava trvala několik měsíců
Celá operace podle stavbyvedoucího Návojského nebyla jednoduchá. Navrženo muselo být dodatečné vyztužení oblouků, které nejsou konstruovány pro tento způsob podepření. Stavbaři ještě museli počítat s ostatními riziky plynoucími z použité technologie, což obnášelo několik měsíců pečlivé přípravy. „Původní konstrukce jsme snášeli zhruba týden, ty nové budeme osazovat během září a října. Jen tak mimochodem – každá z nových mostních konstrukcí je těžší o zhruba dvě stě tun, proto jsme museli „odseknout“ hlavy pilířů a v závěru je ještě zásadně zesílit včetně jejich základů,“ popsal postup prací.
Demontáž a stavba mostních konstrukcí těchto rozměrů pomocí lodních pontonů je nejen u nás, ale i ve světě poměrně ojedinělá. „Jde ale o bezpečnou záležitost. Rizika tohoto speciálního postupu nejsou o nic větší než u běžných demontáží mohutných mostů. Pokud se případná rizika odhalí v rámci přípravy a je s nimi počítáno při samotném snesení a následné montáži, je možné je minimalizovat,“ dodává Návojský.
Při této technologii se podle stavbařů musela vzít na zřetel rychlost větru narážejícího do ocelové konstrukce a také rychlost proudění vody. Nabízí se otázka, proč stavbaři most nesnesli klasickou metodou. Je lodní přeprava výhodnější? Podle stavbyvedoucího jsou v případě Žalhostic ocelové konstrukce rozděleny na samostatné „mosty“, což umožňuje přesun celé obloukové konstrukce na jeden zátah, což stavbařům usnadnilo rozhodování. Po menších úpravách okolního terénu zvolili právě tuto nestandardní technologii, která je ale jednoznačně rychlejší a efektivnější než klasická demontáž mostní konstrukce po jednotlivých částech.
Další články této rubriky
Služba ČD Bike má za sebou další úspěšnou sezonu
13.1.2025 - Půjčovny kol, které České dráhy provozují pod značkou ČD Bike, loni opět využily tisíce zákazníků. Provozovny fungují od jara do podzimu, menší část z nich celoročně. Kromě klasických kol mají v nabídce i koloběžky a také… »
ČD uzavřely s odbory kolektivní smlouvu na rok 2025
12.1.2025 - České dráhy se dohodly s odborovými centrálami na podmínkách Podnikové kolektivní smlouvy na rok 2025. Vyjednávání se zástupci všech dvanácti odborových organizací trvala několik týdnů, během kterých bylo nutné najít… »
Nové štítky zlepší identifikaci všech železničních přejezdů
8.1.2025 - Správa železnic začala instalovat na přejezdy nové reflexní štítky, které zvýší bezpečnost provozu. V nejbližší době jimi osadí všechna úrovňová křížení na své síti. Polepy obsahují číslo konkrétního přejezdu a… »