Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Preventivní vlak varuje: frajeřina a hazard končí smrtí

Preventivní vlak varuje: frajeřina a hazard končí smrtí

25.9.2014 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Preventivní vlak už po jedenácté přivezl lidem informace, které mohou zachránit jejich zdraví i životy. Důvod je stále stejný: velké množství mimořádných událostí na železnici končících často smrtí vzniká zcela zbytečně. Nekázeň řidičů či chodců na přejezdech, lehkomyslné přebíhání tratě, naskakování do jedoucího vlaku nebo pohyb v místech, kde je vstup zakázán, či dokonce lezení tam, kde hrozí zásah elektrickým proudem – to vše může skončit tragédií. A oběťmi bývají často mladí lidé, na které se tato osvětová akce v prvé řadě zaměřila.

Preventivní vlak varuje: frajeřina a hazard končí smrtí

Úspěšný projekt Českých drah „Preventivní vlak bezpečné železnice“ pokračuje v letošním roce podzimní částí. Jízda vlaku začala na nádraží Praha-Bubny, kde byla souprava k dispozici od úterý 16. do čtvrtka 18. září. Ve středu 24. září zastaví vlak na dvoudenní návštěvu v Břeclavi. Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi, která se při uplynulých ročnících Preventivního vlaku velmi osvědčila. Žáci a studenti některých pražských základních a středních škol dostali informace, co dělat a co naopak zásadně nedělat na kolejích. Ono totiž platí, že poučení lidé zpravidla poskytnou i kvalifikovanější první pomoc.

Poučení na třech stanovištích

Návštěva na trojici stanovišť začala promítáním krátkého poučného filmu v Kinematovoze a pokračovala přednáškou Věroslava Nejmana, vedoucího oddělení bezpečnosti železniční dopravy ČD, a nadpraporčice Petry Literové z policejního prezidia o tom, jak se správně na železnici chovat a hlavně čeho se vyvarovat. S dětmi diskutovali i další odborníci např. z Drážní inspekce ČR. A nikdo z nich zpravidla nešetřil historkami ze zákroků u těch nejhorších nehod. Pro mladé a mnohdy ne právě soustředěné posluchače je asi nejnázornější třetí stanoviště s nácvikem srdeční masáže na figuríně (letos poprvé mluvící a hlásící zachraňujícím, zda masírují dobře nebo mají přidat či ubrat). Tohoto úkolu se v Bubnech zhostili Jan Zach, zástupce velitele jednotky HZS SŽDC, a hasič Jan Lewinský.

A hned jejich první středeční posluchači, jimiž byli studenti trojského gymnázia, potvrdili, že vůbec není jednoduché donutit puberťáky a puberťačky, aby nácvik první pomoci vnímali jako něco důležitého a opravdového, co může někdy skutečně zachránit život, a ne jako úsměvnou situaci nahranou pro pobavení kamarádů na YouTube nebo objekt pro zlomyslně žertovnou selfie. Vytahovat zbytky lidských tkání zpod kolejových vozidel nebo vidět mladíka popáleného 25 kilovolty, který si v lepším případě ponese těžké následky až do smrti, rozhodně nic úsměvného není.

Osvěta, která zasáhla přes deset tisíc mladých lidí

Od roku 2007 Preventivním vlakem prošlo přes 10 tisíc žáků a studentů ve 27 městech České republiky. „Preventivní vlak vypravují společně České dráhy, ČD Cargo, Správa železniční dopravní cesty, Drážní inspekce, BESIP ministerstva dopravy a Policie ČR. Spolupořadatelem Preventivního vlaku je od letošního roku Správa železniční dopravní cesty,“ upřesňuje Michal Štěpán, člen představenstva ČD, do jehož úseku osobní dopravy akce patří. Účastí na Preventivním vlaku se Policie ČR snaží mládež upozornit nejen na rizika spojená s pohybem v blízkosti kolejí a při cestování vlakem, ale i na následky, které musí nutně nastat, rozhodnou-li se nerespektovat zákon. Tím je myšleno zejména vandalství, například sprejerství.

Projekce se konají na uvedených nádražích vždy od 8 do 14 hodin. Délka cyklu pro jednu skupinu je přibližně 110–120 minut. Studenti a žáci do Preventivního vlaku přicházejí po předchozím objednání. A že školy mají zájem o netradiční komunikaci, dokazuje fakt, že v Praze i v Břeclavi jsou všechny termíny obsazené.  Vstup je zdarma, veškeré náklady na tuto preventivní akci nesou organizátoři projektu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

Zemřel kolega Michal HeindlZemřel kolega Michal Heindl

19.3.2021 - Dnešní doba je velmi náročná. Do toho všeho občas přijde zpráva, kterou člověk nechce slyšet. Stejně tomu bylo i 18. 3. 2021, kdy se ráno rozletěla do světa zpráva o úmrtí Michala Heindla, našeho kamaráda a kolegy z plzeňského… »

Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie

3.3.2021 - Koronavirus v uplynulém roce výrazně omezil možnosti cestování, což se týkalo i nejzranitelnější skupiny obyvatel, osob se zdravotním handicapem. České dráhy navzdory tomu loni zajistily 4 584 objednaných přeprav… »

ČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém krajiČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém kraji

2.3.2021 - České dráhy zajistí regionální dopravu v Olomouckém kraji i po roce 2022. Zástupci ČD a Olomouckého kraje podepsali začátkem ledna příslušnou desetiletou smlouvu. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika