Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Preventivní vlak bezpečné železnice vyjel do další sezony

Preventivní vlak bezpečné železnice vyjel do další sezony

27.6.2022 – autor: PETR SLONEK

Po dvouleté přestávce zaviněné protiepidemickými opatřeními se na koleje vrátil Preventivní vlak bezpečné železnice, společný projekt Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo. Během května absolvoval celkem čtyři zastávky. Jízdu zahájil 17. května na hlavním nádraží v Olomouci. Poté se vydal do Brna-Králova Pole, do Prahy-Dejvic a květnové putování ukončil na hlavním plzeňském nádraží.

Preventivní vlak bezpečné železnice vyjel do další sezony

Preventivní vlak navštěvuje česká a moravská nádraží již od roku 2007, určený je pro žáky vyšších tříd základních a studenty středních škol, kterým ukazuje, jak může skončit zbytečné riskování, hazard či nepozornost v blízkosti kolejí či přímo na nich. Žáci a studenti se během návštěvy vlaku seznámí s nebezpečím zasažení elektrickým proudem z trolejí při nedovoleném výstupu na střechu vagónu, vážnými úrazy při riskantním přecházení přes koleje či naskakování a vyskakování z jedoucího vlaku nebo s následky nerespektování signalizace na železničních přejezdech.
Žáci a studenti procházejí v rámci programu Preventivního vlaku třemi stanovišti. Prvním je speciální vůz, kde se odehrávají projekce třetího dílu hraného dokumentu s názvem „To nedáš!“ Ten vychází z reálných mimořádných událostí a varuje před jejich následky. 
Druhý, konferenční vůz, je připraven pro diskuzi žáků a studentů s odborníky, kteří šetří nehody na železnici. Vyšetřovatelé s nimi zde rozebírali jednotlivé nebezpečné situace na železnici, v krátkých spotech se zde představila Pravidla bezpečné železnice. Po jejich promítnutí vždy následovala diskuze o tom, co udělali figuranti špatně, jaké pravidlo porušili a jaké to mělo následky.
Na třetím stanovišti se pak uskutečnil nácvik život zachraňujících úkonů. Záchranáři uvedli žáky a studenty do situace, kdy narazí na nehybného člověka a mají jen sekundy na rozhodnutí, jak se zachovat. Seznámili se s tím, jak mají správně diagnostikovat stav tohoto člověka a jak mají postupovat v záchraně jeho zdraví či života. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

Do ČD Muzea v Lužné dorazily nízké i vysoké TatryDo ČD Muzea v Lužné dorazily nízké i vysoké Tatry

11.8.2022 - Do ČD Muzea v Lužné u Rakovníka o víkendu 16. a 17. července dorazily malé i velké exempláře nákladních a osobních automobilů, které kopřivnická firma za svou bohatou historii vyrobila. »

Naše nejstrmější železnice oslavila kulatých 120 letNaše nejstrmější železnice oslavila kulatých 120 let

10.8.2022 - Přesně před 120 lety začal provoz na trati z Tanvaldu do tehdejšího Hirschbergu, dnes Sklářské Poruby v Polsku. Trať vznikla především pro přepravu slezského uhlí do průmyslového Liberecka. »

Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové opět jezdí elektrické vlakyMezi Pardubicemi a Hradcem Králové opět jezdí elektrické vlaky

9.8.2022 - Na trať mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se 15. 7. vrátily elektrické vlaky. V rámci modernizace úseku Pardubice-Rosice nad Labem a Stéblová skončila v tomto úseku téměř čtyřměsíční výluka, na celé trati tak byl obnoven… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika