Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Prestižní cena MOSTY 2014 za náš přístup k vozíčkářům

Prestižní cena MOSTY 2014 za náš přístup k vozíčkářům

8.4.2015 – autor: MARTIN HARÁK

Projekt Českých drah „Cestu si objednávám z pohodlí svého domova“ získal prestižní cenu MOSTY – zvítězil v rámci kategorie Instituce veřejné správy za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch osob se zdravotním postižením. Národní dopravce obdržel ocenění za vytvoření systému objednávek přepravy a asistence pro osoby s omezenou schopností pohybu pomocí aplikace dostupné všem zákazníkům na webu a na každé osobní pokladně Českých drah.

Prestižní cena MOSTY 2014 za náš přístup k vozíčkářům

Pro tuzemského národního dopravce je to uznání za dlouhodobou pomoc a podporu imobilním jedincům při cestování vlakem. Vždyť jen za loňský rok se na České dráhy prostřednictvím příslušné webové aplikace obrátilo se žádostí o přepravu bezmála šest tisíc osob s omezenou pohyblivostí.   

Ocenění se uděluje ve třech kategoriích

Cena MOSTY se předávala letos již po dvanácté a podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP ČR) Václava Krásy je oceněním za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním handicapem. Za rok 2014 se cena udělovala ve třech kategoriích. První dvě kategorie se vztahují k mimořádné aktivitě nebo činu ve prospěch občanů se zdravotním postižením a dávají se zvlášť instituci veřejné správy a zvlášť nestátnímu subjektu. Třetí kategorií tvoří ocenění pro osobnost hnutí osob se zdravotním postižením. Plastiku ceny navrhla a vytvořila akademická sochařka Jitka Wernerová. Cena je uměleckým ztvárněním mostu z lidských rukou a je vytvořena z glazované keramiky.

„Ocenění jsou předávána jako poděkování za to, že se řada lidí se zdravotním handicapem může díky různým vylepšením lépe integrovat do běžné společnosti a žít normálním životem stejně jako ostatní. Každý rok navíc oceňujeme i různé osobnosti se zdravotním postižením, abychom široké veřejnosti ukázali, že i lidé s handicapem toho dokážou leckdy více, než se od nich třeba očekává,“ řekl na úvod Václav Krása.

Brno symbolické, nasazujeme tu nízkopodlažní RegioPantery

Za České dráhy převzal cenu v první kategorii Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu. Radost mu udělala už samotná nominace národního dopravce na toto významné, ale zároveň zavazující ocenění. „V době řady negativních nebo smutných zpráv je pro nás velkým potěšením, že se najde prostor i pro příjemné zprávy. Denně vypravujeme průměrně asi 7 600 spojů a více než šedesát procent, tedy okolo 4 600 vlaků, je již uzpůsobeno pro bezbariérové cestování. To umožňují desítky nově nakoupených vlakových souprav a také multifunkční nebo upravené služební vozy. Vysoké ocenění jsme v jihomoravské metropoli obdrželi i poněkud symbolicky, neboť zde na jižní Moravě právě postupně uvádíme za téměř jednu miliardu korun do provozu sedm zcela nových nízkopodlažních jednotek RegioPanter, které jsou určeny i pro pohodlné bezbariérové cestování,“ říká Michal Štěpán. Objednávkový systém přepravy imobilních, za nějž bylo ocenění uděleno, tak rozšiřuje možnosti cestování pestrou škálou vlaků Českých drah a dělá je ještě atraktivnějším a pohodlnějším.

Bezbariérově nově i do zahraničí

České dráhy se podle Michala Štěpána dlouhodobě zaměřují na zajištění dobře fungujícího systému komunikace s cestujícími s omezenou schopností pohybu. Oceněná webová aplikace běží v ostrém provozu od dubna loňského roku a jen do letošního února České dráhy obdržely takřka 5 900 objednávek. „Většinu jsme vyřídili kladně, zamítnout jsme museli pouze okolo čtyř stovek žádostí, a to z důvodů výluk nebo změněného oběhu souprav. Další symbolika ocenění MOSTY 2014 je i v tom, že objednávku přeprav cestujících na vozíku z vnitrostátní přepravy rozšiřujeme od 20. března i pro cestování do zahraničí prostřednictvím aplikace booking tool. Ta umožňuje zajištění asistenčních služeb při jízdách z České republiky do třinácti zemí Evropy a zpět a současně i pro cestování na území jiných států,“ vysvětlil Štěpán.

Pilotní provoz nové služby booking tool umožňuje Centrální zákaznický servis ČD formou objednávkového formuláře nebo telefonicky (840 112 113). Novinkou pro handicapované cestující bude v průběhu roku 2015 kromě zajištění asistenční služby do vybraných zemí i možnost zakoupení mezinárodní jízdenky a její zaslání poštou.

 Mezi další služby, které nyní České dráhy nabízejí handicapovaným cestujícím, patří i možnost cestování doprovodu zákazníků na invalidním vozíku do zahraničí a zpět zdarma. V mezinárodním rozsahu byla tato služba doposud umožněna pouze průvodcům nevidomých. „České dráhy svými kroky dokazují zájem dělat veřejnou službu kvalitně a s ohledem na všechny kategorie svých zákazníků – přesně tak vnímáme úlohu národního dopravce a děkujeme za ocenění, které jsme dnes získali,“ uzavřel své vystoupení při převzetí cen MOSTY 2014 Michal Štěpán.

Jak se ocenění uděluje

V zájmu podpory aktivit přispívajících významným způsobem ke zlepšení postavení osob se zdravotním postižením začala Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR) v roce 2003 s pravidelným vyhlašováním ceny MOSTY. Cena je udělována za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením. Za rok 2014 byla cena udělena ve třech kategoriích:

*cena NRZP ČR pro instituci veřejné správy za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením

*cena NRZP ČR pro nestátní subjekt za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením

*cena NRZP ČR pro osobnost hnutí osob se zdravotním postižením.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Rekonstrukcí projde poslední část Fantovy budovyRekonstrukcí projde poslední část Fantovy budovy

18.6.2024 - Správa železnic hodlá na konci roku zahájit druhou část rekonstrukce interiéru ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží. Důležitou podmínkou k samotnému zahájení stavby je právě vypsané výběrové řízení na… »

Budoucí železničáři úspěšně absolvovali zkoušky dospělostiBudoucí železničáři úspěšně absolvovali zkoušky dospělosti

14.6.2024 - Studenti oboru Provoz a ekonomika dopravy SŠES Praha 10 absolvovali 14. května praktické maturitní zkoušky, přičemž jedna z částí se konala i v prostorech OCÚ Střed ve Vršovicích. Žáci znalosti předvedli na čtveřici hnacích… »

Lužná plnohodnotně rozjela novou parní sezonuLužná plnohodnotně rozjela novou parní sezonu

12.6.2024 - O víkendu 11. a 12. května se v Lužné u Rakovníka uskutečnil letošní první parní víkend. Po oba dny se konalo tradiční komentované představení nejzajímavějších strojů na tamější točně. »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika