Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Pantografy v Milovicích slavily padesáté narozeniny

Pantografy v Milovicích slavily padesáté narozeniny

15.5.2014 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Na den přesně před padesáti lety, 26. dubna 1964, byla Československým státním drahám předána první technická jednotka EM 475.1001 a 1002. Ten rok cestujícím začalo sloužit ještě dalších šest. Vzpomněli si na to nadšenci v organizaci ROPID a přesvědčili ČD a SŽDC a další subjekty, že by se slušelo kulaté výročí vozidel, která stále ještě slouží, náležitě oslavit.

Pantografy v Milovicích slavily padesáté narozeniny

Výstava i brožura v Praze

„Vzniklo to docela náhodou, před dvěma měsíci jsme se dozvěděli o tomto dni, začali přesvědčovat partnery, shánět peníze, nakonec se to povedlo,“ řekl Filip Drápal, vedoucí odboru marketingu organizace ROPID s tím, že nejtěžší bylo celý proces shánění podpory rozhýbat.

Vlastní oslavy odstartovaly v Masarykově salonku na stejnojmenném pražském nádraží. Tady byly také k vidění makety Pantografu, jeho předchůdce EM 475.0 a také jejich „pravnoučka“ RegioPantera. U salonku, kde navigátoři z organizace ROPID rozdávali propagační materiály a také brožurku k výročí, byla na panelech minivýstava o historii strojů. Zpřístupněn byl i vládní salonek na hlavním nádraží. Sešla se i silná sestava bývalých strojvedoucích depa Praha střed neboli Masaryčky a vzpomínalo se a vzpomínalo.

Před půl desátou od prvního nástupiště odrazil první Pantograf, shodou okolností onen první s čísly 001 + 002 na pravidelném vlaku 9403 přes Lysou do Milovic. Na desítkách spojů se střídaly ještě další – pražská jednotka  451.025 + 026 a 451.045 + 046 – muzejní exponát ze stavu DHV ČD, který dorazil do Prahy na posilovém vlaku už na velikonoční pondělí ze šumperských opraven. A v podstatě šlo o první nasazení vozidel této řady na bývalé a nedávno elektrizované lokálce do Milovic.

Na nástupišti v Milovicích nebylo chvílemi doslova k hnutí. Od nádraží byla zavedena pravidelná linka číslo 432 do zábavního parku Mirakulum vedená historickými autobusy Škoda 706 RO a letním speciálem RTO pana Aloise Koutka. Vystaven byl Pantograf 451.095 + 096 v korporátních barvách. Velkým lákadlem pak na ploše u nádraží byly ukázky vyprošťovací a hasicí techniky SŽDC včetně práce vyprošťovacího tanku nebo dvoucestného zásahového vozidla. KCOD Praha kvůli akci zajistilo posílení osobní pokladny v Milovicích. 

Lidé na nich často oceňovali bezbariérovost

S nastupováním a vystupováním byli spokojeni zejména starší a méně pohybliví cestující. Jak vyprávěl strojvedoucí ve výslužbě Karel Palán, ve Žďáru u Chocně jednou nastupovaly starší dámy a říkaly: „Za to, že nemusíme lézt do schodů a že jezdíte v sobotu i v neděli, se za vás v Borohrádku pomodlíme.“ A že šlo konstrukčně i designově o nadčasovou záležitost, potvrdil i jeho kolega Jan Kratochvíl.

„Mívaly jen běžné poruchy. Bohužel neměly tak dobře odpružené podvozky, takže trpěla páteř a bolela záda. Na druhou stranu se říkalo, že snad budou jezdit pořád – a to se vlastně vyplnilo,“ vzpomíná Kratochvíl. V běžném provozu se s legendárními Pantografy můžete dnes setkat především na trati 091, případně při nasazení v rámci operativní zálohy.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 4

Fotogalerie

Další články této rubriky

Zemřel kolega Michal HeindlZemřel kolega Michal Heindl

19.3.2021 - Dnešní doba je velmi náročná. Do toho všeho občas přijde zpráva, kterou člověk nechce slyšet. Stejně tomu bylo i 18. 3. 2021, kdy se ráno rozletěla do světa zpráva o úmrtí Michala Heindla, našeho kamaráda a kolegy z plzeňského… »

Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie

3.3.2021 - Koronavirus v uplynulém roce výrazně omezil možnosti cestování, což se týkalo i nejzranitelnější skupiny obyvatel, osob se zdravotním handicapem. České dráhy navzdory tomu loni zajistily 4 584 objednaných přeprav… »

ČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém krajiČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém kraji

2.3.2021 - České dráhy zajistí regionální dopravu v Olomouckém kraji i po roce 2022. Zástupci ČD a Olomouckého kraje podepsali začátkem ledna příslušnou desetiletou smlouvu. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika