Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Označovací kleště míří zpět do našich vlaků

Označovací kleště míří zpět do našich vlaků

17.6.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

První z celkem 2 765 kusů označovacích kleští od německého výrobce ZIFA zamíří v nejbližších týdnech do Česka. Při nedávných dvouměsíčních zkouškách pětatřiceti kusů se tato pomůcka osvědčila, a proto se postupně objeví v rukách vlakových čet, revizorů a kontrolorů přepravy ve vlacích Českých drah.

Označovací kleště míří zpět do našich vlaků

Označovací kleště jsou už od března v rutinním provozu. Jejich vlastnosti a výhody jsme již podrobně popsali. Jejich přínos spočívá především ve snadné a rychlé obsluze při odbavení cestujících, dále ve kvalitnějším a trvalejším označení všech typů jízdních dokladů příslušným otiskem s datem a číslem vlaku. Provádějí také proděravění dokladu, což znemožňuje jeho zneužití, falšování údajů a následné neoprávněné návratky. Původním záměrem bylo, že kleští bude dodáno asi 1 700 tak, že by obíhaly podobně jako POPky. Nově však vedení ČD rozhodlo, že se kleští nakonec přikoupí přesně 2 668 s fialovou kazetou pro průvodčí a 97 s červenou kazetou pro kontrolní orgány. K tomu ještě náleží stejný počet náhradních kazet.

Měsíčně dorazí přes 100 kusů

Německá společnost ZIFA navíc nabídla určitou množstevní slevu. Cena je mimochodem srovnatelná s tou, za níž se v roce 1994 pořizovaly kleště od AŽD. Při nákupu kleští národní dopravce ověřoval možnost nákupu i od jiných dodavatelů, společnost ZIFA je ale jediným významným dodavatelem s dlouholetou tradicí dodávající tento nástroj většině evropských železnic. „První dodávka kleští se očekává 30. června, pak by měsíčně do konce roku 2016 mělo docházet zhruba po 120 kusech s tím, že jako první by je obdrželi vlakoví revizoři a hlavní kontroloři přepravy, pak vlakové čety vlaků vyšší kvality, čety v dálkové a nakonec v regionální dopravě podle pokynů a rozdělovníku ZAP,“ vysvětlil Zdeněk Zajfrt z Odboru obchodu osobní dopravy.

Lehká manipulace i údržba

Zkušební provoz, jehož se kromě břeclavských čet účastnilo i několik zaměstnanců ze SVČ Praha, přinesl některé poznatky, z nichž jeden – záměna poutka za pevnější – byl zapracován a projeví se už v prvních běžných sériích. A co zkoušky vlastně ukázaly? Vesměs spokojenost s bezporuchovým chodem a dobrou kvalitou otisku, k němuž podle průvodčího Petra Štursy stačí i lehký stisk. Snadná manipulace při označování, snadná údržba a výměna barvicí pásky, nastavení údajů nebo nízká hmotnost kleští byly tím, co průvodčí v dotaznících za jednotlivé měsíce chválili. A za zmínku stojí i tlumočený názor cestujících. „Kleště jsou pozitivně vnímány cestující veřejností, která je chápe jako návrat klasického symbolu průvodčího, především malými dětmi a jejich rodiči,“ uvádí Václav Polívka ze SVČ Praha.

Vejdou se do kapsičky u POPky

Nedostatky se vysvětlily – například rozmáznutí čerstvě vytištěného textu. Ve dvou případech se vyskytla závada na přezce, respektive posuvném stavítku délky řemínku, v jednom případě se řešil slabý tisk, což bylo řešeno jako reklamace daného kusu u výrobce. Také snížená kvalita otisku kleští, která se vyskytla v jednom případě, se brzy vysvětlila. Způsobilo ji nepřesné natočení raznice. „Tomu uživatel musí věnovat pozornost,“ říká Zajfrt. Další náměty se týkaly pouzdra na tento nástroj. To bude nakonec řešeno zvláštní kapsou na pouzdru na POPku.

Všichni průvodčí, kteří se zúčastnili zkušebního provozu, jednoznačně doporučili zavedení označovacích kleští do rutinního provozu. Souhlasná stanoviska dodali i zástupci Odborového sdružení železničářů a Federace vlakových čet, tedy ti, kde je sdružena naprostá většina zaměstnanců vlakových čet.             


Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.63

Další články této rubriky

Zemřel kolega Michal HeindlZemřel kolega Michal Heindl

19.3.2021 - Dnešní doba je velmi náročná. Do toho všeho občas přijde zpráva, kterou člověk nechce slyšet. Stejně tomu bylo i 18. 3. 2021, kdy se ráno rozletěla do světa zpráva o úmrtí Michala Heindla, našeho kamaráda a kolegy z plzeňského… »

Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie

3.3.2021 - Koronavirus v uplynulém roce výrazně omezil možnosti cestování, což se týkalo i nejzranitelnější skupiny obyvatel, osob se zdravotním handicapem. České dráhy navzdory tomu loni zajistily 4 584 objednaných přeprav… »

ČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém krajiČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém kraji

2.3.2021 - České dráhy zajistí regionální dopravu v Olomouckém kraji i po roce 2022. Zástupci ČD a Olomouckého kraje podepsali začátkem ledna příslušnou desetiletou smlouvu. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika