Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Na Karlovarsko opět dorazil osvětový Preventivní vlak

Na Karlovarsko opět dorazil osvětový Preventivní vlak

13.5.2015 – autor: MARTIN HARÁK

Po šesti letech se do Karlovarského kraje vrátil Preventivní vlak společnosti České dráhy a jejích partnerů. Přivezl s sebou odborníky, kteří na dolním nádraží v Karlových Varech a chebském hlavním nádraží debatovali s mládeží o nebezpečí souvisejícím se železničním provozem. Nedílnou součástí diskuzí byla i projekce nového filmu To nedáš! a praktické ukázky Hasičského záchranného sboru SŽDC.

Na Karlovarsko opět dorazil osvětový Preventivní vlak

Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi, která se při uplynulých ročnících velmi osvědčila. Návštěvníci vlaku z řad starších žáků základních škol a středoškoláků se mohli poučit z toho, jak končí zbytečná rizika spojená s nerozvážným hazardem nebo nepozorností. „Preventivním vlakem prošlo od roku 2007 asi jedenáct tisíc mladých lidí ve dvaceti sedmi městech ČR. Železnice je specifické prostředí, což si především mladá generace neuvědomuje. Proto má smysl mluvit o různých nebezpečích v drážním prostoru, která mohou mít fatální následky, přímo v prostředí železnice,“ říká člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

Nejdřív promítání filmu, pak nácvik záchrany života

Mládež z karlovarských a chebských, ale i kraslických, ašských či chodovských základních a středních škol se nejprve vydala do speciálního kinovozu, kde se letos promítal nový film s názvem To nedáš! Snímek je velmi emotivní a působivý, protože jednotlivé příběhy vycházejí ze skutečných mimořádných událostí na železnici. Motivací k vytvoření filmu, natočeného mladými herci, byly především šokující statistiky železničních nehod. Za poslední tři roky zahynulo na železnici 673 lidí, z toho 91 byli mladí do dvaceti pěti let. Rok 2014 byl z uvedeného období nejtragičtější, i proto České dráhy v prevenci zacílené na tuto cílovou skupinu pokračují.

Po zhlédnutí filmu mohli návštěvníci Preventivního vlaku diskutovat v konferenčním voze s vyšetřovateli Správy železniční dopravní cesty a Policie ČR, kteří se zabývají mimořádnými událostmi na železnici. Na ploše u nádraží čekala na studenty speciální technika Hasičského záchranného sboru SŽDC včetně hasičů. Řada mladých si tak mohla vyzkoušet pod odborným dohledem, jak se dá zachránit lidský života pomocí masáže srdce a také defibrilátoru. Navíc si někteří chlapci mohli zkusit, jak se vyprošťuje zaklíněný řidič z havarovaného vozidla pomocí pneumatických nůžek, přičemž hasiči také předvedli své ohnivzdorné obleky.

Délka cyklu v Preventivním vlaku pro jednu skupinu trvá přibližně dvě hodiny. Že mají školy o netradiční komunikaci zájem, dokazuje fakt, že v Chebu i Karlových Varech byly všechny termíny již několik týdnů obsazené.

Letos se návštěva pro velký zájem zopakuje v Praze

Preventivní vlak vypravují již desátou sezonu České dráhy a SŽDC a určitě nejde o sezonu poslední. Letos by se měla navíc zopakovat zastávka v hlavním městě Praze, neboť loňská prezentace naprosto nestačila nebývalému zájmu.

„I když jsme loni nabídli v Praze komplexní kapacitu našeho Preventivního vlaku, tak jsme vysokou poptávku neuspokojili, což bychom chtěli letos napravit,“ upozornil Michal Štěpán. Jeho slova potvrzují i dvě hlavní organizátorky – za národního dopravce Elen Mátéová a za Správu železniční dopravní cesty Eva Matějková.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic

22.2.2024 - Správa železnic hledá projektanta modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic. Vítěz vytvoří projekt pro téměř tříkilometrový úsek mezi již budovanou zastávkou na Výstavišti a stanicí v Dejvicích. Ta bude nově umístěna v… »

Plzeňské nádraží opět září novotouPlzeňské nádraží opět září novotou

18.2.2024 - Po téměř tříleté rekonstrukci v hodnotě zhruba jedné miliardy korun se počátkem ledna otevřela památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907. Celý objekt, jímž denně projde až 20 tisíc cestujících, má… »

Vyjel jubilejní 800. Mattoni expressVyjel jubilejní 800. Mattoni express

15.2.2024 - Ze stanice Vojkovice nad Ohří se 16. ledna odpoledne vydal na cestu jubilejní 800. Mattoni express, kterým ČD Cargo ve spolupráci s dopravcem Railsystém zajišťuje přepravu nealkoholických nápojů společnosti Mattoni 1873 z Kyselky do… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika