Železničář / Zpravodajství / Muzeum láká na výstavu Z Borovan vlakem tam a zpátky
Muzeum láká na výstavu Z Borovan vlakem tam a zpátky
20.6.2019 – autor: JIŘÍ KAFKA
Železnice z rakouského Gmündu do Českých Budějovic oslavila 150. narozeniny. V Borovanech v této souvislosti připravili v podkroví hospodářských budov bývalého Augustiniánského kláštera muzeální expozici o historii a současnosti trati České Budějovice – Borovany – České Velenice.
Expozice nazvaná Z Borovan vlakem tam a zpátky návštěvníka seznámí s historií úseku České Budějovice – České Velenice Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB), a to v kontextu historie železniční dopravy ve světě a v jižních Čechách. V sobotu 18. května, v den oslav otevření muzea, ČD do Borovan vypravily parní vlak s lokomotivou 354.195. Jízdu z Českých Budějovic si nenechalo ujít více než pět stovek návštěvníků.
Muzeum nabízí expozici rozdělenou do částí Historie, Historie žst. Borovany a Historie železničních stanic. Připravené jsou repliky osobních a poštovních vozů, ve kterých se můžete posadit a vzpomínat, jaké to v minulosti bylo cestovat na dřevěných lavicích, či interaktivní hry pro děti i dospělé. Dále expozice nabízí mapy tratí, práce lidí na železnici, kancelář výpravčího a hlavním lákadlem je model železnice v rozměru TT právě s Borovanskou stanicí, Trocnovskou zastávkou (do roku 1955 Záluží-Ledenice) a stanicí Radostice.
Od páry k elektrice
Expozice přibližuje každodenní život na železnici, osobní i nákladní dopravu. Návštěvníkovi představuje například činnosti, které kdysi k železnici neodmyslitelně patřily, a které jsou dnes již minulostí. Jmenujme například prodej lepenkových jízdenek, funkci drážních strážníků, hradlařů, výpravčích a dalších. Prostřednictvím modelů, ilustrací a dobových fotografií se lidé seznámí i s dobovým vozidlovým parkem. Dozví se zde základní informace o historii železničních stanic a zastávek, anebo o tom, jak se na železnici dříve cestovalo.
Novodobá historie Borovan je spjatá se stavbou a následným provozem železnice KFJB. V roce 1868 byla zahájena stavba části trati České Budějovice – Gmünd a právě před 150 lety, respektive 21. 5. 1869, tudy projel první parní vlak. Slavnostního otevření se dráha dočkala až 1. 11. 1869. Počátky železnice byly svízelné a ne vždy se obyvatelstvo přiklánělo k pokrokovému fenoménu železnice. A dnes? Cestující se v úseku svezou moderními elektrickými jednotkami ČD a železniční doprava je občany regionu hojně využívána. V den slavnostního otevření zhlédlo expozici v Borovanech více než 700 návštěvníků. Ti odcházeli s nadšením a plní informací o železnici, nejen na Borovansku.
Další články této rubriky
Branický most otestoval Sergej se Šlechtičnou
22.11.2024 - Dvě historické lokomotivy, které dohromady váží přibližně 280 tun, prověřily 17. října konstrukci pražského Branického mostu. Správa železnic jej od ledna rozšiřuje na dvojkolejný. Po první zrekonstruované koleji se jezdí už… »
České dráhy připomenou 60. narozeniny Bardotky. Vyjede na jihu Moravy
20.11.2024 - Legendární řada motorových lokomotiv bývalé řady T 478.1, později 751 a po modernizaci také 749, letos slaví 60 let od vyrobení prototypu. Při této příležitosti nasadí České dráhy lokomotivu T 478.1001 ve dnech 22. až 24.… »
Jízdenky na nový Baltic express jsou už v prodeji
17.11.2024 - České dráhy spustily prodej jízdenek na spoje Baltic express. Nová linka, která spojí přímým vlakem Českou republiku s polským Trojměstím, poprvé vyjede se začátkem nového jízdního řádu 15. prosince. Nabídne 4 páry vlaků… »