Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Muzejníci v Lužné oslavili čtvrtstoletí

Muzejníci v Lužné oslavili čtvrtstoletí

19.7.2022 – autor: Vít Čepický

Co začalo před pětadvaceti lety jako snaha nadšenců zachránit bývalou výtopnu v Lužné u Rakovníka, se postupně rozvinulo v největší železniční muzeum v republice. ČD Muzeum výročí oslavilo velkolepě, návštěvníci se během víkendu 11. a 12. června měli možnost svézt zvláštními vlaky a program korunovala přehlídka parních lokomotiv na místní točně. Těch zatopených bylo k vidění hned pět.

Muzejníci v Lužné oslavili čtvrtstoletí

Celý program ovšem odstartoval již páteční večer. Na osvětlených scénách se postupně představily lokomotivy 354.195 Všudybylka, 354.7152 Sedma, 414.096 Heligón, 423.094 Velký bejček a 534.0323 Kremák, o které se starají České dráhy a Klub historie kolejové dopravy.
Zatímco páteční večer patřil převážně fotografům, víkendový program již opanovaly rodiny s dětmi. Užít si mohly každý den čtyři parní jízdy, vždy dvě dopolední a dvě odpolední, které směřovaly do Nového Strašecí, Krupé a Rakovníka. V čele vlaků i na postrcích se postupně vystřídalo všech pět lokomotiv pod párou se dvěma soupravami osobních vagonů, návštěvníci oslav měli možnost svézt se jak lokálkovými „dřeváky“ včetně otevřeného letního vozu, tak populárními vagony Bai.

Defilé lokomotiv na točně
Největší úspěch ale měly komentované přehlídky lokomotiv na točně u výtopny. Ty se během víkendu konaly hned čtyři. Během slavnostních defilé se za doprovodu dobové hudby a komentáře přibližujícího tehdejší reálie dostalo letitým strojům patřičné pozornosti. Dobovou atmosféru podtrhoval i prostor samotné točny a výtopny Buštěhradské dráhy. Společnost nechala areál vybudovat v roce 1871, ve 20. letech 20. století jej přesunula do nynější lokace.
Akci rovněž nadmíru přálo skvělé letní počasí. Pokud navíc dostal některý z návštěvníků pod červnovým sluncem žízeň, mohl svlažit hrdlo pivním speciálem s názvem Matylda, který odkazuje na opravu parní lokomotivy 313.432 se stejnojmennou přezdívkou. Výtěžek z prodeje moku poputuje právě na její opravu. Od konce června by pak měla být Matylda, myšleno samozřejmě pivo, k prodeji i v plechovkách.
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

Začala oprava historicky cenné nádražní budovy v ŽatciZačala oprava historicky cenné nádražní budovy v Žatci

23.2.2024 - Správa železnic zahájila opravu památkově chráněné nádražní budovy v Žatci. Stavební práce v hodnotě bezmála 99 milionů korun provede společnost Chládek & Tintěra. Do konce příštího roku projde obnovou nejen střecha a… »

Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic

22.2.2024 - Správa železnic hledá projektanta modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic. Vítěz vytvoří projekt pro téměř tříkilometrový úsek mezi již budovanou zastávkou na Výstavišti a stanicí v Dejvicích. Ta bude nově umístěna v… »

Plzeňské nádraží opět září novotouPlzeňské nádraží opět září novotou

18.2.2024 - Po téměř tříleté rekonstrukci v hodnotě zhruba jedné miliardy korun se počátkem ledna otevřela památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907. Celý objekt, jímž denně projde až 20 tisíc cestujících, má… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika