Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Město s nejkrásnějším nádražím proslavil generál Laudon

Město s nejkrásnějším nádražím proslavil generál Laudon

9.12.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Letošním vítězem ankety Nejkrásnější nádraží se stala stanice Nový Jičín město. Místní jsou na titul patřičně hrdí, a tak tu cestující vítají diplomy upozorňující na triumf tohoto železničního stánku. Vypravili jsme se přímo na místo, abychom zjistili, jak se nádraží na vrchol dostalo a co je na nejkrásnějším nádraží nejkrásnější.

Město s nejkrásnějším nádražím proslavil generál Laudon

 V ČD Centru nás vítá jedna ze tří osobních pokladních ZAP Ostrava. „Samozřejmě jsme měli radost z výhry. Ten den sem přišli novináři, rozhlas, dvě televize a kolegyně byla právě v Praze na předávání, takže jsem tady musela dávat rozhovory já,“ vzpomíná na datum 11. 11. 2015 pokladní Pavlína Maršálková a hned doplňuje: „Hlavní zásluhu na vítězství má pan Bělka z Kojetína, který Nový Jičín nominoval. Ten, co navrhne, to vyhraje. Loni to byly Chrlice,“ směje se pokladní.

Hlasy se sháněly i v pohřebních ústavech

Jako první ale nádraží nominoval pan Demjan, který bydlí v Karlových Varech a v Novém Jičíně má babičku. „Je to moje srdeční záležitost,“ říká.  To „profesionální nominovatel“ Jaroslav Bělka si pěkně opravené honosné nádražní budovy všiml, když sem jezdil kvůli léčení svých zdravotních problémů. „Jinak bych se sem asi nepodíval. Když se nádraží dostalo do finále, tak už jsem použil svůj systém shánění hlasů, který se osvědčil v loňském ročníku. Opravil jsem letáček s tím, jak hlasovat pro toto nádraží, a umístil ho s hlasovacími archy do osobní pokladny a na městské infocentrum na náměstí. Článek o anketě vyšel i v místních periodikách. Osobně jsem pak tři dny v době rekonvalescence po operaci oslovoval lidi na náměstí, v obchodech, lékárnách, a dokonce i ve dvou pohřebních službách. Lidé byli velmi vstřícní a ochotni se dát do řeči. Také se mi podepisovali na místní lokálce a jinde ve vlacích. Prostě co podpis, to příběh,“ vypravuje pan Bělka.

Ve prospěch podbeskydského Nového Jičína se podařilo sehnat 850 podpisů, díky čemuž o prsa novojičínští předběhli Jablonné v Podještědí. Mimochodem nádraží v Novém Jičíně má vznešenou podobu i díky místnímu rodákovi Karlu Johannovi von Schwarzovi, c. k. vrchnímu stavebnímu radovi, který tuto až do konce 40. let ryze soukromou trať projektoval a významně se zasadil o její výstavbu. Jeho portrét také dominuje nádražnímu vestibulu a po něm se jmenuje i přednádražní ulice.

Na vandaly si tady umí posvítit

Budova byla investicí Českých drah (RSM Olomouc) opravena už před 11 lety a i díky ostražitosti pokladních se ji daří udržet skoro jako novou. „My se nedáme, hlídáme a nedovolíme mládeži, aby to tu ničila, i když děcka mají vytipovaná místa „za větrem“. O nich už víme, tak na ně případně vletíme!“ říká Pavlína Maršálková s tím, že velmi pěkně se tu o pořádek stará šikovná paní uklízečka, která už je v důchodu, a denně tu asi tři hodiny pracuje úklidová firma.

Vlaky ČD do Suchdola coby přípoje na hlavní trať využívají prý i celé třídy škol na výlety. Určitou kuriozitou, kterou se může zdejší pokladna s mezinárodním odbavením pochlubit, je prodej jízdenek až do Moskvy. „Dost místních tam má rodiny a jezdí za nimi na svátky. Teď jsme prodali čtyři jízdenky za týden,“ vypočítává pokladní Maršálková. Krásně opravené je nejen městské nádraží (ještě tu je nádraží horní na zrušené trati z Hostašovic), ale i městské centrum, které rozhodně stojí za prohlídku, a to nejen v prosinci, kdy tu jsou předvánoční trhy. A můžete při tom vzpomenout i na legendárního generála Laudona, který v písni jede skrz vesnici. Zemřel totiž právě v Novém Jičíně.   


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5

Další články této rubriky

Začala oprava historicky cenné nádražní budovy v ŽatciZačala oprava historicky cenné nádražní budovy v Žatci

23.2.2024 - Správa železnic zahájila opravu památkově chráněné nádražní budovy v Žatci. Stavební práce v hodnotě bezmála 99 milionů korun provede společnost Chládek & Tintěra. Do konce příštího roku projde obnovou nejen střecha a… »

Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic

22.2.2024 - Správa železnic hledá projektanta modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic. Vítěz vytvoří projekt pro téměř tříkilometrový úsek mezi již budovanou zastávkou na Výstavišti a stanicí v Dejvicích. Ta bude nově umístěna v… »

Plzeňské nádraží opět září novotouPlzeňské nádraží opět září novotou

18.2.2024 - Po téměř tříleté rekonstrukci v hodnotě zhruba jedné miliardy korun se počátkem ledna otevřela památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907. Celý objekt, jímž denně projde až 20 tisíc cestujících, má… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika