Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Literární vlak připomněl cesty za svobodou

Literární vlak připomněl cesty za svobodou

2.12.2019 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Letošní festival Literární Františkovy Lázně, jehož součástí byla i tradiční jízda zvláštního happeningového vlaku, se nesl nejen ve znamení zvučných jmen autorů, ale i připomenutí cest za svobodou, kterou dokázala zprostředkovat železnice.

Literární vlak připomněl cesty za svobodou

11. září 1951 se do dějin zapsal osobní vlak 3717. Jeho jízda z Chebu neskončila v Aši, jak měla podle jízdního řádu, ale souprava v rukou spiklenců z řad železničářů za dramatických okolností pokračovala směrem na Selb. Vlak projel Ašem rychlostí cca 70 km/h, prorazil hraniční závoru a zastavil asi 300 metrů za státní hranicí na území Německa. Ze 110 cestujících se 77 vrátilo do vlasti. Přesto to byl pro komunistický režim silný impuls k vybudování neprostupné železné opony.

Právě tuto událost si připomněli účastníci a cestující zvláštního happeningového vlaku, který 19. října v rámci letošního festivalu Literární Františkovy Lázně vypravily České dráhy a německý dopravce Oberpfalzbahn. Na rozdíl od poněkud adrenalinového zážitku z roku 1951 šlo však o velmi pohodovou jízdu s inspirativní atmosférou, kterou rámovaly nejen libé tóny harfy, kytar, harmonik a dalších hudebních nástrojů, ale i autorské čtení spisovatelů. Mediální tváří festivalu se stal Michal Viewegh, který představil svou novou knihu Mým vrstevníkům. Nebyl však zdaleka sám, autorů se ve vlaku sešlo několik desítek.

To však nebylo zdaleka vše, protože se organizátoři rozhodli, že tuto jízdu happeningového vlaku dostanou mezi české rekordy. Jak? Počtem knih pokřtěných právě během jízdy. Podařilo se, protože počet titulů pokropených sektem dosáhl čísla 38 a český rekord je na světě.

V duchu oslav svobody a připomenutí absurdity totalitních režimů se neslo i česko-německé setkání v cílové stanici happeningového vlaku, v Hofu. Cestující z vlaku, mezi kterými nechyběl ředitel Regionálního obchodního centra ČD Karlovy Vary Vladimír Omelka, přivítali hostitelé s odkazem na podzim 1989. Právě sem tehdy zamířily další vlaky plné lidí toužících po svobodě. Vyjížděly z libeňského nádraží a jejich cestující byli občané NDR, kteří na svůj osud čekali několik týdnů v prostorách západoněmecké ambasády v Praze. Hof se stal první stanicí jejich nového, svobodného života.

Happeningový vlak unikátní formou připomněl, jakou roli na cestě za životem ve svobodě sehrála železnice doslova i v přeneseném smyslu slova. A za to patří organizátorům velký dík.

 


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 5

Další články této rubriky

Časopis Železničář po mnoha desetiletích skončilČasopis Železničář po mnoha desetiletích skončil

30.4.2025 - Dubnové číslo Železničáře, které vyšlo 3. 4., je tak trochu zvláštní. Ne snad svým obsahem, ten je jako obvykle věnován novinkám a dění na Českých drahách a na železnici obecně. Výjimečné je toto vydání tím, že se jedná… »

Uspořádali jsme odborný seminář pro stipendistyUspořádali jsme odborný seminář pro stipendisty

30.4.2025 - Na konci března jsme pro naše stipendisty uspořádali ČD Akademii, abychom je podpořili v jejich odborném rozvoji a přípravě na práci strojvedoucí. Odborného semináře se zúčastnila skupinka stipendistů, kteří studují na našich… »

Libeňský přesmyk odstraní úzké hrdlo na koridoruLibeňský přesmyk odstraní úzké hrdlo na koridoru

28.4.2025 - Správa železnic hledá zhotovitele dokumentace pro povolení stavby Libeňského přesmyku. Přebudování trati mezi Libní a Malešicemi pomůže odstranit kritické místo, které dnes představuje úrovňové křížení vlaků ve východní… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika