Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Lidé si vyzkoušeli, jak se cestuje nevidomým

Lidé si vyzkoušeli, jak se cestuje nevidomým

4.8.2016 – autor: JOSEF HOLEK

České dráhy a SŽDC se dlouhodobě zaměřují na zlepšení podmínek cestování osob se sníženou schopností pohybu a orientace v železniční dopravě. Jaké možnosti a technické vychytávky zrakově postižení mají, si mohli v druhé polovině července vyzkoušet i vidomí cestující na pražském hlavním nádraží.

Lidé si vyzkoušeli, jak se cestuje nevidomým

Trojice speciálně vycvičených psů se svými cvičiteli z Nadačního fondu Mathilda zde předvedla několik ukázek z běžného života slepého člověka cestujícího vlakem. Zájemci si navíc s rouškou přes oči vyzkoušeli průchod mezi překážkami, které zrakově nepostižený člověk běžně ani neregistruje. Slabozrakým a slepým cestujícím jsou přizpůsobeny i vlaky národního dopravce. Podle Michala Štěpána, člena představenstva ČD odpovědného za osobní dopravu, je pro osoby se zrakovým postižením ve vlacích ČD nejvíce potřebný akustický systém hlášení. Ten poskytuje informace o zastávkách, jízdě a případných mimořádnostech. Nástup pak usnadňují zvukové majáčky a systém dálkového otevírání dveří přes vysílačku.

Správa železniční dopravní cesty i České dráhy se dlouhodobě zaměřují na odstraňování překážek a zlepšování podmínek cestování osob se sníženou schopností pohybu a orientace v železniční dopravě. Pro zrakově postižené spoluobčany postupně instalují ve stanicích a ve vlacích vodicí hmatové či akustické prvky a hlasové informační systémy. SŽDC navazuje na České dráhy při odstraňování bariér ve výpravních budovách a jako nový vlastník  připravuje nastavení jednotných srozumitelných pravidel pro cestující s handicapem v projektu s názvem Orientační a informační systém v železničních stanicích a na železničních zastávkách, na němž spolupracuje se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS).


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

Zemřel kolega Michal HeindlZemřel kolega Michal Heindl

19.3.2021 - Dnešní doba je velmi náročná. Do toho všeho občas přijde zpráva, kterou člověk nechce slyšet. Stejně tomu bylo i 18. 3. 2021, kdy se ráno rozletěla do světa zpráva o úmrtí Michala Heindla, našeho kamaráda a kolegy z plzeňského… »

Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie

3.3.2021 - Koronavirus v uplynulém roce výrazně omezil možnosti cestování, což se týkalo i nejzranitelnější skupiny obyvatel, osob se zdravotním handicapem. České dráhy navzdory tomu loni zajistily 4 584 objednaných přeprav… »

ČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém krajiČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém kraji

2.3.2021 - České dráhy zajistí regionální dopravu v Olomouckém kraji i po roce 2022. Zástupci ČD a Olomouckého kraje podepsali začátkem ledna příslušnou desetiletou smlouvu. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika