Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Kontroloři vozby se zdokonalovali v komunikaci

Kontroloři vozby se zdokonalovali v komunikaci

22.4.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Naučit se dobře komunikovat, nejen přenášet informace. To bylo hlavní motto lektorky Jany Ondříčkové, která v DVI v České Třebové 25. a 26. března školila poslední desítku z celkem osmatřicetihlavého stavu kontrolorů vozby. Ti se zde zdokonalovali především v tom, jak co nejlépe vycházet v každodenním pracovním styku s kolegy.

Kontroloři vozby se zdokonalovali v komunikaci

Je třeba být nejen odborníkem, ale i manažerem, vůdcem a koučem v jedné osobě. A současně také zdravě sebevědomým člověkem, který umí prodat svoji dobrou práci, což předpokládá kromě nezbytné empatie a charismatu také ostré lokty. Přesně toho se drželi organizátoři semináře Komunikace pro kontrolory vozby.

Školení mělo podpořit kompetence kontrolorů vozby

Myšlenka kurzu se zrodila v hlavě Jiřího Lukeše z Odboru personálního. „Ukazuje se, že kontroloři vozby jsou špičkovými odborníky v technické oblasti, ale že je potřeba věnovat se rozvoji jejich dovedností při komunikaci s podřízenými i nadřízenými. Kontroloři vozby mají určité základy, například z kurzů pedagogického minima. Je ale potřeba se v těchto oblastech dál vzdělávat a rozvíjet,“ říká Lukeš.

Obsah školení je vlastně podobný – jde o zpětnou vazbu, komunikaci s podřízenými i nadřízenými, manažerské zásady a samozřejmě šíření dobrého jména Českých drah.

Cílem semináře bylo podle lektorky Jany Ondříčkové podpořit kompetence kontrolora vozby pro roli kouče, aby mohl dál rozvíjet svůj tým a pomáhat lidem k dosažení jejich cílů. Šlo o první z plánovaných seminářů komunikačních, prezentačních a manažerských dovedností pro kontrolory vozby. Ti také vyslechli výzvu, aby se zaměřovali raději na lidi než na systémy, v nichž jsou samozřejmě špičkovými odborníky. A také více na hodnoty a principy než na činnosti tak, aby implementace těchto principů byla založena na taktice směřující k jasnému cíli.

Důležitý je profesní růst

Obsahem semináře byly po krátkém představení všech účastníků zajímavé přednášky lektorky a také testy stresu či pracovního nadšení nebo nácviky modelových situací z praxe a nejrůznějších dialogů. „Kontroloři vozby jsou z mého pohledu odborníci, prostě pánové na svém místě. Tím spíš, že jejich pozice není mnohdy na dráze ani oblíbená, ani jednoduchá. Nejenže kontrolují, ale pečují o svěřence, školí nováčky, pomáhají v profesním růstu ostatním a dodávají jim mnohdy ztracenou motivaci. Také plní roli mentora a psychologa jejich duší. Proto kontroloři vozby potřebují profesně a osobnostně růst, potkávat se a sdílet novinky a trendy nejen z oblasti technické a administrativní, ale především z oblasti měkkých dovedností,“ zhodnotila své žáky lektorka. Považuje je za „supermany“ vozby, kteří jsou srdcem železničáři a zároveň odborníci. „Jsem ráda, že většina z nich touží po dalším vzdělávání v manažerských dovednostech,“ dodala.

Zaujal odborný výklad lektorky

Spokojeni byli i účastníci semináře. „Zaujal mě soulad odborného výkladu lektorky s běžnou životní zkušeností, tedy že nepřednášela jen vědecké poučky, ale byla schopna je přenést na konkrétních příkladech do praktického života. A to je, myslím, vždy to nejtěžší,“ říká Bohumil Cinka z DKV Praha. Zalitoval, že k takovým vzdělávacích kurzům přistoupily České dráhy až v poslední době.

Přes počáteční nedůvěru některých zúčastněných se nakonec všichni shodli na tom, že téma semináře bylo pro všechny přínosem jak pro profesní, tak pro osobní růst. Všichni kontroloři ocenili výbornou práci a přístup lektorky.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 3.25

Další články této rubriky

Zemřel kolega Michal HeindlZemřel kolega Michal Heindl

19.3.2021 - Dnešní doba je velmi náročná. Do toho všeho občas přijde zpráva, kterou člověk nechce slyšet. Stejně tomu bylo i 18. 3. 2021, kdy se ráno rozletěla do světa zpráva o úmrtí Michala Heindla, našeho kamaráda a kolegy z plzeňského… »

Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie Přípravu dalších bezbariérových služeb ČD nezastavila ani pandemie

3.3.2021 - Koronavirus v uplynulém roce výrazně omezil možnosti cestování, což se týkalo i nejzranitelnější skupiny obyvatel, osob se zdravotním handicapem. České dráhy navzdory tomu loni zajistily 4 584 objednaných přeprav… »

ČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém krajiČD získaly desetiletý kontrakt v Olomouckém kraji

2.3.2021 - České dráhy zajistí regionální dopravu v Olomouckém kraji i po roce 2022. Zástupci ČD a Olomouckého kraje podepsali začátkem ledna příslušnou desetiletou smlouvu. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika