Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Karlovarský Chodovarexpres: Vlak plný piva a zábavy

Karlovarský Chodovarexpres: Vlak plný piva a zábavy

13.9.2012 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Mezi oblíbené zvláštní jízdy, které České dráhy pořádají na konci srpna, patří již tradičně Chodovarexpres. Ten pravidelně vyráží na cestu z Karlových Varů do Chodové Plané. Akce nenásilným způsobem propojuje lásku k železnici a k tradičnímu českému nápoji – pivu.

Karlovarský Chodovarexpres: Vlak plný piva a zábavy

Pokud jste v sobotu 25. srpna před desátou hodinou dopolední zavítali na karlovarské horní nádraží, nemohli jste si nevšimnout zvláštního vlaku v čele s historickým malým Hektorem T 435.0145. Už posedmé se spoj vypravovaný KCOD Karlovy Vary, který nese jméno Karlovarský Chodovarexpres, vydal na cestu do Chodové Plané, kde letos probíhaly jubilejní dvacáté pivní slavnosti místního rodinného pivovaru. Stejně jako v minulých letech odvezl Chodovarexpres milovníky zlatavého mo­ku ze západních Čech a dokázal tak, že si svůj přídomek Vlak plný piva a zábavy rozhodně zaslouží. Letos pivním expresem cestovalo více než 160 lidí.

Výborná spolupráce s pivovarem

Ti, kdo cestu pivním expresem již v minulosti absolvovali, dobře vědí, že slavnosti chodského piva nezačínají až v are­á­lu pivovaru, ale už po nástupu do vlaku. Pro tento účel byl totiž do soupravy zařazen vůz, jehož šplouchající obsah lahodil uchu všech žíznivých cestujících. Tentokrát se ulička historického „půleného hytláku“ ze sedmdesátých let hned za lokomotivou zcela zaplnila milovníky tekutého zlata již na odjezdovém zhlaví karlovarského horního nádraží. A to Chodovarexpres zastavoval ještě v Karlových Varech dolním nádraží, Bečově nad Teplou, Teplé, Mariánských Lázních městě a Mariánských Lázních a všude do svých útrob příjímal další piva chtivé žíznivce.

Role výčepních se ale ujali Jana Gott­friedová, jinak vedoucí RCVD Karlovy Vary, s Petrem Altmanem, náměstkem přednosty karlovarského provozního obvodu SŽDC. Ti plnili touhu cestujících po občas až příliš pěnivém moku a zejména jejich poháry tak odpovědně, že po příjezdu do Chodové Plané nezůstala v sudech ani kapka piva. Nebylo divu, protože v rámci jízdného za rovnou stovku měli cestující zdarma nejen dopravu tam za zpět, ale i vstup na slavnosti a konzumaci piva přímo ve vlaku. „Takový servis našim zákazníkům můžeme nabídnout zejména díky vynikající spolupráci s Jiřím Plevkou mladším, obchodním ředitelem pivovaru Chodovar, i legendárním Jiřím Plevkou starším, prezidentem Chodovaru,“ chválí dlouholeté partnerství Vladimír Omelka, ředitel KCOD Karlovy Vary, a dodává, že za úspěchem akce je práce řady dobrovolníků a kolegů, bez jejichž nasazení by Chodovarexpres nikdy nevyjel. 

Tuplák za tři a čtvrt vteřiny

V samotném centru oslav, v areálu pivovaru, čekal na návštěvníky bohatý kulturní program, kterým diváky provázelo moderátorské duo Radek Nakládal a Adéla Gondíková. Své síly mohli zájemci změřit v souboji o pivního rytíře a rytířku v nejrychlejším pití piva. Za jak dlouho myslíte, že se tuplák, tedy litrová sklenice přitisknutá ke rtům, dá otočit dnem vzhůru? V Chodové Plané to dokázal vítěz soutěže Josef Míšek za 3,25 sekundy! Něžnějšímu pohlaví stačil půllitr a ženou s největším apetitem byla Mária Slepičková, jejíž čas přesáhl o devět setin šest sekund. Ostatně odhad spotřeby piva toho dne dosáhl podle hlavního sládka Jana Plevky několika tisíc hektolitrů, díky perfektní organizaci bez front u výčepních stánků. To vše za doprovodu několika kapel různých hudebních žánrů – od heligonky přes revivalové kapely AC/DC Špejbl᾿s Helprs nebo ABBA STARS.

Když se přiblížila doba odjezdu, Chodovarexpres již byl připravený zpět do Karlových Varů, tentokrát přes Cheb. Až na zcela ojedinělé výjimky byli cestující příkladně ukáznění a na odjezd zvláštního „flamendráku“ ve 21.50 přišli včas. Přestože několik opozdilců ještě klopýtalo nejistým krokem hezkých pár metrů od vlaku současně s pískotem píšťalky, Chodovarexpres jim neujel. Paní vlakvedoucí byla shovívavá, a tak rozjařený úsměv nezmrznul ani schváceným opozdilcům. Ostatně o úsměv cestujících pořadatelům šlo především. A můžeme vás ujistit, že v tomto vlaku jich bylo na rozdávání nejen díky opravdu poctivé konzumaci národního nápoje.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

V Hlinsku funguje nový terminálV Hlinsku funguje nový terminál

19.8.2019 - Na začátku července začal v Hlinsku v Čechách v Pardubickém kraji sloužit cestujícím zcela nový dopravní terminál, který je umístěný v těsné blízkosti železničního nádraží. Právě sem přijíždí celá řada osobních a… »

ČD obhájily pozici na KarlovarskuČD obhájily pozici na Karlovarsku

13.8.2019 - České dráhy budou i nadále provozovat většinu vlaků v Karlovarském kraji. Smlouvu na deset let v Praze podepsali místopředseda představenstva ČD Radek Dvořák s náměstkem hejtmanky Karlovarského kraje pro oblast dopravy a silničního… »

České dráhy zajistily unikátní přepravu veteránůČeské dráhy zajistily unikátní přepravu veteránů

12.8.2019 - ČD opět potvrdily, že spolu s cestujícími bezpečně do cíle přepraví i jejich automobily. Tentokrát totiž z Prahy do Popradu převezly veterány věhlasných značek v hodnotě desítek milionů korun. »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika