Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Jízdní řád 2022: nová vozidla i větší komfort

Jízdní řád 2022: nová vozidla i větší komfort

20.10.2021 – autor: PETR SLONEK

Především ve znamení nových moderních vozidel se ponese jízdní řád Českých drah pro rok 2022. Například na spoje Západní expres a Krušnohor nasadí dopravce nejmodernější soupravy InterJet, na regionální spoje z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm vyjedou patrové soupravy push--pull a dvě desítky zbrusu nových bezbariérových RegioPanterů obslouží regionální linky v Plzeňském, Středočeském a Jihočeském kraji.

Jízdní řád 2022: nová vozidla i větší komfort

Nový jízdní řád 2022 zákazníkům nabídne opět o něco komfortnější cestování. „Čeká nás největší revoluce v kvalitě, komfortu a rozsahu nabízených služeb od nasazení railjetů před sedmi lety. Do provozu nasadíme nové vlaky v hodnotě zhruba 9 miliard korun. Velká část z nich začne jezdit od začátku nového jízdního řádu a další podle plánu nasadíme v průběhu roku 2022,“ řekl Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah. 
Největší novinkou se stanou moderní soupravy InterJet. „Po éře Pendolina a railjetů, které znamenaly zlomové okamžiky v komfortu a službách v dálkové dopravě, nyní přichází éra InterJetů, které jsou ještě lepší než jejich populární předchůdci. Nasadíme je na linky Západní expres a Krušnohor,“ zdůraznil Bednárik. Vlaky budou vybaveny speciálními okny, která lépe propouští mobilní signál. V první třídě jsou bezdrátové nabíječky a novinkou pak i zásuvky na dobíjení elektrických vozíků a elektro­kol. ČD v těchto spojích nabídnou drobné občerstvení přímo na místech cestujících prostřednictvím mobilního minibaru. 

Koženky definitivně skončí 
Dalším výrazným posunem je vyřazení starších vozů s koženými sedačkami, jež dosud jezdí na obyčejných rychlících. „Koženky zmizí z plánovaných oběhů v mnoha vlacích a nahradíme je klimatizovanými vagony s řadou služeb, jako je wi-fi nebo zásuvky na dobíjení cestovatelské elektroniky. Většina našich rychlíků tak nabídne komfort vlaků EC/IC,“ dodal Bednárik.    
Podle člena představenstva a náměstka pro osobní dopravu Jiřího Ješety kvalitativní skok zaznamenají cestující v rychlících Vltava a Lužnice z Prahy přes Tábor do Českých Budějovic a Českých Velenic a v rychlících Vysočina z Prahy přes Havlíčkův Brod do Brna. „Tam odstavíme nejvíce koženek a nahradíme je moderními vagony. Jednotlivé komfortní vozy pak doplníme také do rychlíků Hradečan a Krakonoš z Prahy do Hradce Králové a Trutnova a do rychlíků Bouzov z Brna do Olomouce a Šumperka. Starší vozy pak budeme používat jako zálohu,“ upřesnil.   

Nové push-pully i Panteři
Moderní soupravy zamíří i na regionální linky. „S novým jízdním řádem a během roku 2022 nasadíme na linku Ostrava – Frenštát pod Radhoštěm nové patrové jednotky push-pull a RegioPantery zamíří na linku P2 z Klatov přes Plzeň a Rokycany do Berouna a na regionální linky v Jihočeském kraji. Díky tomu vyřadíme z každodenního provozu desítky velkoprostorových vozů z přelomu 80. a 90. let,“ doplňuje Jiří Ješeta. Nové jednotky nahradí vozy typu Bdtmee z bývalé NDR a především vagony řad Bdt, Bdtee nebo vozy se služebním oddílem BDs.     
Moderní regionální soupravy nabídnou cestujícím služby na úrovni dálkových expresů. Jsou klimatizované, plně bezbariérové, vybavené zásuvkami a USB konektory pro dobíjení cestovní elektroniky a nově i výkonnými zásuvkami 230 V pro dobíjení elektrických vozíků handicapovaných cestujících a elektrokol. Soupravy push-pull na Ostravsku budou mít i speciální okna umožňující lepší průchod mobilního signálu, podobně jako InterJet.     
ČD hodlají během jízdního řádu 2022 uvádět do provozu také další modernizovaná vozidla. V Olomouckém kraji jde o motorové jednotky Stadler GTW, a v dalších soupravách budou rozšiřovány služby, například v motorových soupravách v Královéhradeckém kraji. 
U dálkových vlaků výrazné změny nenastanou. Na všech linkách v režii ČD zůstává zachován současný rozsah provozu a jen minimálně, v rozsahu jednotlivých minut, se upravují cestovní doby a časy odjezdů a příjezdů.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 4

Další články této rubriky

V Olomouckém kraji vyrazil do provozu osmý RegioPanterV Olomouckém kraji vyrazil do provozu osmý RegioPanter

5.12.2023 - České dráhy od společnosti Škoda Group převzaly a uvedly do pravidelného provozu již osmý vlak RegioPanter řady 640.2. Nová jednotka určená pro tratě Olomouckého kraje nese označení 640.214. Poprvé jednotka vyjela 15. listopadu… »

Vectrony zamířily na západ Čech a na MoravuPřevzali jsme letošní devátý a desátý Vectron

4.12.2023 - České dráhy v říjnu převzaly další dvě lokomotivy Siemens Vec­tron od leasingové společnosti RSL. Letos už zbývají dodat poslední dva plánované stroje. Jejich předání je plánované na prosinec. V roce 2024 poskytne společnost… »

ComfortJet se vydal na další testy do RakouskaComfortJet se vydal na další testy do Rakouska

27.11.2023 - První zkrácená čtyřvozová zkušební jednotka ComfortJet se v pátek 10. listopadu vydala na své další testy ze zkušebního okruhu u Velimi do Rakouska. Tam bude do soupravy zavázána měřící kalibrovaná náprava a uskuteční se… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika