Železničář / Zpravodajství / Hledá se projektant trati z Veleslavína do Ruzyně
Hledá se projektant trati z Veleslavína do Ruzyně
22.3.2023
Správa železnic začala hledat projektanta pro část budoucí trati na letiště mezi pražskými stanicemi ve Veleslavíně a v Ruzyni. Zahájení stavebních prací se předpokládá v roce 2025, přesná výše nákladů bude známa až po dokončení projektové dokumentace.

Projekt počítá s novou podobou stanic i vybudováním zcela nové zastávky Praha-Liboc. Podobně jako v případě dalších úseků bude nově natažené elektrické vedení a budou vybudované dvě koleje, což umožní zkrácení intervalu vlaků. Zrušení všech přejezdů přinese vyšší bezpečnost provozu a přispěje ke zvýšení traťové rychlosti. Vítězný projektant vypracuje dokumentaci pro společné povolení. Stavba bude začínat v podzemní stanici Praha-Veleslavín, která se stane přestupním bodem na metro a další spoje MHD. Její podoba vzešla z mezinárodní architektonické soutěže. Nově vybudovaná zastávka Praha-Liboc bude umístěna mezi Brodeckou ulicí a ulicí U Prioru. Koncová stanice celého úseku v Ruzyni se pak přesune na opačnou stranu Drnovské ulice. Cestující zde získají snadný přestup mezi vlaky od Kladna a na letiště.
Další články této rubriky
Království železnic spolupracuje se záchrannými složkami
2.4.2025 - V Království železnic se snažíme návštěvníkům, především těm nejmladším, nabídnout zážitky, které je nejen pobaví, ale také něčemu naučí. Kromě tematických týdnů zaměřených na spolupráci s partnery, jako jsou… »
Chystá se modernizace trati mezi Kojetínem a Přerovem
31.3.2025 - Letos začne modernizace frekventované trati z Brna do Přerova. Správa železnic vypsala veřejnou zakázku na rekonstrukci 17 kilometrů dlouhého úseku mezi Kojetínem a Přerovem. Vlaky díky ní zrychlí na 200 km/h. Hotovo má být koncem… »
Nádraží v Kopřivnici čeká proměna
27.3.2025 - Správa železnic podepsala smlouvu na kompletní rekonstrukci nádražní budovy v Kopřivnici. Cestující se díky ní můžou těšit na modernější zázemí, úpravami projdou čekárny, toalety a komerční prostory. Projekt zároveň… »