Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Historická změna: pravostranný provoz na Ferdinandce

Historická změna: pravostranný provoz na Ferdinandce

6.12.2012 – autor: MARTIN HARÁK

Po 140 letech levostranného provozu se 9. prosince, s přechodem na nový jízdní řád, zavádí pravostranný provoz vlaků na tzv. Ferdinandově dráze v úseku Břeclav – Bohumín. Definitivně tak skončí levostranný provoz na domácích tratích a Česká republika tím vypadává ze skupiny států, mezi které ještě patří Velká Británie nebo Austrálie. Rakouské spolkové dráhy na trati z Vídně do Bernhardsthalu u hranice s ČR přešly na provoz po pravé straně již letos 6. srpna.

Historická změna: pravostranný provoz na Ferdinandce

Hlavně nepřebíhejte koleje

Na velkých nádražích (například Břeclav, Hodonín, Přerov či Ostrava-Svinov nebo Ostrava hlavní nádraží) musí cestující dávat větší pozor na informační tabule a hlášení staničního rozhlasu, protože vlaky mohou jezdit k jiným nástupištím, než tomu bylo doposud. Zvýšená pozornost bude třeba na všech železničních zastávkách, kde se až na mimořádnosti bude od 9. prosince nastupovat a vystupovat na odlišných stranách. Pokud si někdo na zastávce na poslední chvíli uvědomí, že stojí špatně, rozhodně by neměl přebíhat na druhé nástupiště přes koleje, protože rychlost některých vlaků dosahuje na Ferdinandce až 160 km/h. Pokus o zkrácení cesty tak může skončit tragicky. 

Do kampaně se zapojily pokladní i vlakové čety

Distribuce letáků a plakátů oznamujících přechod Ferdinandky na pravostranný provoz začala u ČD 7. listopadu. Materiály se vydávaly ze zásobovacího centra v České Třebové na základě dohody s manažerem infrastruktury. (Správa železniční dopravní cesty navíc zajišťovala informační kampaň i po své linii.) Letáky ČD formátu DL jsou určeny ke vložení do stojanů na nádražích, zatímco plakáty formátu A3 se vyvěšují ve všech obsazených i neobsazených stanicích a zastávkách. „Od 1. prosince podávají informace o změně směru jízdy osobní pokladní již při nákupu jízdního dokladu u výdejních přepážek. Navíc upozorňují na možná problematická místa v našem obvodu, jako jsou například Záhlinice či Spytihněv,“ vysvětluje přednosta stanice Otrokovice Robert Lukáš.

Vlakové čety informují zákazníky Českých drah o změnách rozhlasem za jízdy. Tam, kde není tato technika k dispozici, podávají ústní informace o jiném směru jízdy a výstupu. „Zvýšenou pozornost věnujeme starším cestujícím nebo lidem se sníženou pohyblivostí. Vlakové čety mají za úkol podávat informace po celý prosinec, protože předpokládáme, že během svátků se po Ferdinandce bude pohybovat řada nahodilých cestujících z ostatních koutů republiky,“ říká Milan Václavík, jeden z moravských šéfů RCVD.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3

Další články této rubriky

Trať Praha-Bubny – Výstaviště čeká kompletní proměnaTrať Praha-Bubny – Výstaviště čeká kompletní proměna

29.12.2021 - Mnoho let plánovaná modernizace tratě z Prahy do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha se přiblížila ke kýženému zahájení. Správa železnic totiž v listopadu vypsala výběrové řízení na zhotovitele úseku Praha-Bubny… »

Pražské Masarykovo nádraží získává novou tvářPražské Masarykovo nádraží získává novou tvář

28.12.2021 - Masarykovo nádraží má za sebou další významnou část rekonstrukce. ČD, které jsou majitelem areálu, na jedné z budov zajistily statiku, vyměnily okna nebo inženýrské sítě a zrekonstruovaly celý interiér. Počítají s tím, že… »

 Wi-fi se rozšíří do další tisícovky vlaků Wi-fi se rozšíří do další tisícovky vlaků

21.12.2021 - Mezi cestujícími oblíbená služba wi-fi se dočká dalšího rozšíření. ČD totiž meziročně navýší počet vlaků s bezdrátovým připojením o dalších 1 015. Navíc v části spojů, kde byla wi-fi dostupná už letos, přibude vozů… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika