Železničář / Zpravodajství / Do Štítů zamířil speciální parní vlak z Letohradu
Do Štítů zamířil speciální parní vlak z Letohradu
23.12.2019 – autor: MARTIN HARÁK
Stodvacáté výročí traťového úseku z Dolní Lipky v Pardubickém kraji do Štítů, které leží v kraji Olomouckém, se důstojně oslavilo jízdou speciálního parního vlaku v čele se strojem 423.009.
V sobotu 7. prosince vyrazil zcela zaplněný vlak s více než dvěma sty cestujícími z Letohradu a přes stanice Lichkov a Králíky dorazil do koncové stanice ve Štítech okolo čtvrté odpolední. Připomeňme si, že na trať z Dolní Lipky do Štítů vyjel první vlak 30. prosince roku 1899. Důvodem tehdy byla snaha podnikatelů a obyvatel města Králíky přivést do města kolejovou dopravu a trať propojit se Zábřehem na Moravě nebo Hoštejnem. Nakonec koleje skončily před městem Štíty a k prodloužení dráhy do Hoštejna, potažmo Zábřehu či do Lanškrouna nikdy nedošlo. Celý sobotní program připravily s Českými drahami dva zájmové kluby – Letohradský železniční klub a Moravská pohraniční. Pro nadšence do železnice byla dozajista velkým zážitkem jízda v úseku Mlýnický Dvůr – Štíty, kde je již rok a půl zastavená osobní doprava.
Další články této rubriky
Služba ČD Bike má za sebou další úspěšnou sezonu
13.1.2025 - Půjčovny kol, které České dráhy provozují pod značkou ČD Bike, loni opět využily tisíce zákazníků. Provozovny fungují od jara do podzimu, menší část z nich celoročně. Kromě klasických kol mají v nabídce i koloběžky a také… »
ČD uzavřely s odbory kolektivní smlouvu na rok 2025
12.1.2025 - České dráhy se dohodly s odborovými centrálami na podmínkách Podnikové kolektivní smlouvy na rok 2025. Vyjednávání se zástupci všech dvanácti odborových organizací trvala několik týdnů, během kterých bylo nutné najít… »
Nové štítky zlepší identifikaci všech železničních přejezdů
8.1.2025 - Správa železnic začala instalovat na přejezdy nové reflexní štítky, které zvýší bezpečnost provozu. V nejbližší době jimi osadí všechna úrovňová křížení na své síti. Polepy obsahují číslo konkrétního přejezdu a… »