Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Chystá se elektrifikace trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí

Chystá se elektrifikace trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí

24.4.2024

Správa železnic vybrala projektanta pro rekonstrukci a elektrizaci trati v úseku mezi Českými Velenicemi a Veselím nad Lužnicí. Stavba má umožnit provoz přímých elektrických vlaků na trati z Vídně přes Gmünd do Prahy. Traťová rychlost v úseku by se měla zvýšit na 120 kilometrů v hodině.

Chystá se elektrifikace trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí

Současně s modernizací 55 kilometrů trati bude Správa železnic rekonstruovat nástupiště ve všech stanicích a zastávkách v úseku. Stavební práce začnou koncem příštího roku a budou trvat tři roky. Náklady stavby dosahují deseti miliard korun. Přestavba čeká stanice Nová Ves nad Lužnicí, Suchdol nad Lužnicí, Majdalena, Třeboň a Lomnice nad Lužnicí a všechny zastávky. Nová nástupiště mají umožnit pohodlnější nástup do vlaků. Z hlediska bezpečnosti bude důležitá náhrada stávajícího přejezdu u Suchdola nad Lužnicí silničním nadjezdem. Od zvýšení traťové rychlosti si SŽ slibuje především zkrácení jízdní doby. Úsek vznikl v dobách monarchie jako součást druhého železničního spojení Vídně s Prahou. Dnes jej využívají také přímé spoje mezi oběma metropolemi, v Českých Velenicích a ve Veselí nad Lužnicí se však musí přepřahat lokomotivy. To po dokončení stavby v závěru roku 2028 odpadne. 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

Cestování do Německa během léta s povinnými místenkamiCestování do Německa během léta s povinnými místenkami

19.5.2024 - Mezistátní vlaky EC mezi ČR a Německem na lince z Prahy přes Drážďany a Berlín do Hamburku a dalších severoněmeckých měst bude od 1. června do 1. září 2024 možné použít jen s povinnou místenkou. Dočasnou změnu zavádí… »

Začala další sezona v ČD Muzeu LužnáZačala další sezona v ČD Muzeu Lužná

16.5.2024 - Poslední dubnový víkend odstartovala nová sezona v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka. Návštěvníci se mohli projet na nově prodloužené úzkorozchodné drážce v areálu muzea, připraveny byly rovněž jízdy historického vlaku s parní… »

ČD Cargo nasadilo svůj první duální VectronČD Cargo nasadilo svůj první duální Vectron

15.5.2024 - Park hnacích vozidel naší dceřiné společnosti ČD Cargo posílila na začátku dubna lokomotiva s číslem 248.082. Jedná se o Vectron Dual Mode od výrobce vozidel Siemens, tedy o lokomotivu stejného typu, jakou ČD Cargo testovalo ve… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika