Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Cestujících ve vlacích ČD okolo Prahy přibylo

Cestujících ve vlacích ČD okolo Prahy přibylo

11.3.2019 – autor: JOSEF HOLEK

V loňském roce využilo vlaky Pražské integrované dopravy na území Prahy průměrně 157 633 cestujících každý pracovní den. To meziročně představuje nárůst o zhruba 20 tisíc cestujících, jenž je spojený s větším zájmem o cestování příměstskou železnicí i s postupným zapojením dalších rychlíků do systému Pražské integrované dopravy (PID). Nejvíce lidí nyní využívá vlaky ve směru do Kolína, Benešova u Prahy a Berouna.

Cestujících ve vlacích ČD okolo Prahy přibylo

Obliba železnice výrazně stoupá a s tím narůstá i počet lidí ve vlacích Českých drah v okolí Prahy, respektive v Pražské integrované dopravě. Potvrzuje to statistika, kterou nedávno vydala organizace ROPID, objednatel zdejší železniční dopravy. V roce 2018 využilo vlaky na území Prahy průměrně 157 633 cestujících každý pracovní den. Meziročně jde o velký nárůst spojený s větším zájmem o cestování příměstskou železnicí i se zapojením dalších rychlíků Českých drah do systému PID.

V meziročním srovnání přibylo ve vlacích zařazených do PID v Praze zhruba 20 tisíc cestujících. „Je to dané také tím, že se do systému zapojily nově i rychlíky z Prahy směrem do Kolína a do Berouna,“ upřesnil ředitel ROPID Petr Tomčík. „Pokud bychom srovnali čísla při stejném počtu spojů jako v loňském roce, narostl nám počet cestujících ve vlacích PID skoro o čtyři procenta. Je vidět, že cestování vlakem v Praze a okolí je rok od roku populárnější. Souvisí to i s tím, že stále přidáváme do jízdního řádu nové spoje,“ doplnil ředitel. V tomto smyslu zmínil prosincové zavedení nových spěšných vlaků v barvách národního dopravce z Prahy do Benešova a Kutné Hory nebo zkrácení intervalu z Prahy do Říčan na 15 minut i mimo špičky v pracovních dnech. Nejvíce cestujících nicméně využívá vlaky ve směru do Kolína, Benešova u Prahy a Berouna.

Počty stále rostou

Několik měsíců pomáhá komfortnímu cestování i důležitá novinka. Cestující si mohou říct o jízdenku PID i na nádraží u pokladen Českých drah – dokážou to všechny v Praze i Středočeském kraji. Počet cestujících, kteří ve vlacích využívají jízdenku PID, taktéž neustále roste. 

Nejjednodušší a nejrychlejší nákup jízdenek Pražské integrované dopravy pro jednotlivé cesty je v aplikaci PID Lítačka. Vyhledáte si v ní spojení a rovnou si tam lístek i koupíte. Stačí na to pouze bankovní karta, která umožňuje platby přes internet. Jízdenku je poté možno zobrazit na displeji telefonu a ukázat ji vlakovému doprovodu.

Nejvytíženější tratě v systému PID (2018)

● Praha – Úvaly (a dále do Peček a Kolína): 37 tisíc cestujících za den

● Praha – Říčany (a dále do Benešova u P.): 34 tisíc cestujících za den

● Praha – Černošice (a dále do Berouna): 27 tisíc cestujících za den

● Praha – Zeleneč (a dále do Lysé nad Labem a Nymburka): 23 tisíc cestujících za den

 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic

22.2.2024 - Správa železnic hledá projektanta modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic. Vítěz vytvoří projekt pro téměř tříkilometrový úsek mezi již budovanou zastávkou na Výstavišti a stanicí v Dejvicích. Ta bude nově umístěna v… »

Plzeňské nádraží opět září novotouPlzeňské nádraží opět září novotou

18.2.2024 - Po téměř tříleté rekonstrukci v hodnotě zhruba jedné miliardy korun se počátkem ledna otevřela památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907. Celý objekt, jímž denně projde až 20 tisíc cestujících, má… »

Vyjel jubilejní 800. Mattoni expressVyjel jubilejní 800. Mattoni express

15.2.2024 - Ze stanice Vojkovice nad Ohří se 16. ledna odpoledne vydal na cestu jubilejní 800. Mattoni express, kterým ČD Cargo ve spolupráci s dopravcem Railsystém zajišťuje přepravu nealkoholických nápojů společnosti Mattoni 1873 z Kyselky do… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika