Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Cestujících v mezistátní dopravě přibývá

Cestujících v mezistátní dopravě přibývá

15.5.2015 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ, PETR SLONEK

Českým drahám se daří zvyšovat počet cestujících v mezistátní přepravě. Loni se těmito vlaky svezlo 3,3 miliónu cestujících, což je už o 30 procent více než v roce 2011. Většímu zájmu o cestování do zahraničí přispívají dostupnější ceny jízdného díky rozšíření nabídky tzv. Včasných jízdenek Evropa.

Cestujících v mezistátní dopravě přibývá

V mezistátní přepravě totiž cenu jízdného určují za národní úseky jednotlivé národní železnice. Například cena jízdenky z Prahy do Berlína se tak skládá z ceny Českých drah z Prahy na hranice a z ceny DB z hranic do Berlína. Jízdné v západní Evropě – mimo jiné také v Německu nebo v Rakousku – je přitom přibližně 4x vyšší než v Česku. Díky systému slev, jenž se rozšiřuje na všechny stanice v Rakousku, Německu a na Slovensku zahrnuté do mezistátního odbavení, se otevírají nové možnosti cenově dostupného cestování.

Včasné jízdenky Evropa je dnes možné zakoupit v mnoha relacích nejen z Prahy nebo z Brna, ale také například z Českých Budějovic, Plzně, Ostravy, Pardubic, Olomouce a z dalších větších stanic v Česku zahrnutých do mezistátního odbavení. V Německu a v Rakousku se pak nabídka cílových destinací rozšířila na všechny stanice, do kterých se vydávají i běžné mezinárodní jízdenky. Stejné rozšíření nabídky Včasných jízdenek nastalo také na Slovensku.

Z Prahy do Budapešti od 558 korun, do Hamburku od 1 088 Kč

A jak vypadají ceny v praxi? Například jízdenka z Českých Budějovic do rakouského Bregenzu u Bodamského jezera stojí od 474 Kč, zpáteční cesta pak stojí od 948 Kč, a to včetně cesty rychlovlaky railjet. Podobně je pro nás cenově dostupné cestování vlakem i na dalších destinacích, například z Brna do Salcburku přes Vídeň stojí jednosměrná jízdenka od 391 Kč a z Ostravy do Salcburku 670 Kč, z Prahy do Budapešti od 558 Kč, z Brna do Budapešti je to od 335 Kč nebo z Ostravy od 446 Kč.

Podstatně se rozšířila nabídka jízdenek do nejrůznějších míst v celém Německu. Například cena u tradičního přímého spojení Praha – Hamburk je u jednosměrné jízdenky od 1 088 Kč, ale k dispozici jsou i jízdenky například do Berlína (od 809 Kč), Brém a Frankfurtu nad Mohanem (obojí od 1 088 Kč), Kolína nad Rýnem (od 1 367 Kč), do Mnichova (od 530 Kč) a do dalších německých měst. Podobné cesty lze podniknout ale i z jiných míst České republiky, například cesta z Brna nebo z Ostravy do saské metropole Drážďan stojí od 670 Kč a do Berlína od 1 088 Kč.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 3

Další články této rubriky

Nádraží ve Veleslavíně se přesune pod zem Nádraží ve Veleslavíně se přesune pod zem

28.9.2023 - Správa železnic v srpnu vybrala projektanta pro úsek modernizace trati mezi pražským Veleslavínem a Ruzyní. Dokumentaci pro společné povolení vytvoří společnosti SUDOP Praha a Moravia Consult Olomouc za zhruba 212 milionů korun. »

Moravák Trojan lajkuje moderní vlaky ČDMoravák Trojan lajkuje moderní vlaky ČD

24.9.2023 - Jsou lepší Moravské dráhy, nebo České dráhy? V kampani, která chce vyzdvihnout pohodlí a moderní výbavu v nových vlacích ČD, to řeší Moravák od Kyjova a vegan „z Prahe“. V zápletce založené na odvěké rivalitě Čech a… »

Nymburské nádraží získá novou podobuNymburské nádraží získá novou podobu

23.9.2023 - Přestavba hlavního nádraží v Nymburce, kterou připravuje Správa železnic, vznikne podle návrhu architekta Tomáše Hanuse. Odborná komise architektonicko-urbanistické soutěže vybrala mezi 17 účastníky jednomyslně právě jeho… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika