Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / ČéDés: Změny mají přilákat více zájemců

ČéDés: Změny mají přilákat více zájemců

12.2.2019 – autor: JOSEF HOLEK

Stipendijní program ČéDés Českých drah letos pokračuje s řadou novinek. Kromě sjednocení výše poskytnutých finančních prostředků to bude i možnost přihlášení z jiných škol, naopak nově se budou moci přihlásit pouze středoškoláci. Výrazně inovován bude i personální web.

ČéDés: Změny mají přilákat více zájemců

Řadu změn v letošním roce připravily České dráhy ve svém Stipendijním programu ČéDés, určeném středoškolákům. Sjednotí se druhy příspěvků, přihlašovat se budou moci jen studenti SŠ, a to nejen z partnerských škol, dveře jsou od letošního roku otevřené i učňům. Rozšířen tedy je o nové učební a studijní obory. Do programu je možné se přihlásit po celý rok, dříve byla uzávěrka na konci února. Absolutní novinkou se stane personální web.

„O změnách jsme uvažovali již dlouho. Cílem je nalákat další stipendisty i jiné uchazeče z dalších škol a lokalit. Tomu by měly pomoci právě velké změny, které začaly platit letos,“ upřesnil Ivo Veselý, ředitel odboru personálního ČD s tím, že cílem projektu je příprava žáků na provozní a technické a další pracovní pozice u ČD.

Založí si účet ČD Kredit

Nový je především systém poskytování výhod. ČD již nebudou vydávat několik dílčích příspěvků, ale jen jeden, a to příspěvek na studium s tím, že každý si rozhodne, jak s penězi naloží. „Uzavřeme smlouvu se stipendistou a budeme mu zasílat na účet uvedený ve smlouvě příspěvek na studium. Je na každém stipendistovi, na co peníze použije. Může také peníze neutrácet a šetřit si je,“ uvedla Věra Nadějová z oddělení vzdělávání ČD. Každý stipendista dostane 1 500 korun na měsíc, vyjma července a srpna. Dříve se částka lišila podle studijního ročníku.

Další změnou prošlo přispívání na jízdné.  Doposud mohli žáci využívat klasické jízdní výhody, příchozí v letošním roce už si budou muset založit v e-shopu účet ČD Kredit. Každý měsíc mu národní dopravce „dobije“ 500 korun. Studenti navíc jezdí vlaky s 75% slevou. „Jistě jim nějaké peníze zbydou i na prázdninové měsíce, kdy se příspěvky nevyplácí. Kredit mohou čerpat na nákup všech produktů ČD,“ dodala Nadějová. Další novinkou je příspěvek za nástup k ČD, který stipendista obdrží po uzavření pracovní smlouvy, a to v maximální výši 50 000 Kč. Závazek stipendisty bude odpracování minimálně dvou let.

ČD hledají správkaře

Dříve se mohli do „ČéDésu“ přihlásit i žáci devátých tříd základních škol, nyní už si mohou podat přihlášku pouze středoškoláci – prváci až ťřeťáci a nově také žáci, kteří nestudují na partnerských školách ČD, ovšem s podmínkou, že musí studovat obor, jenž je uplatnitelný u ČD. Podmínky pro vstup jsou nadále přísné. „Bude to tedy fungovat obdobně jako nyní – student musí podat přihlášku, zaslat motivační dopis, dostavit se na pohovor a představit se. Opět nás bude zajímat jeho zájem o železnici, představa o jeho budoucím povolání, studijní výsledky a další,“ vyjmenovala Věra Nadějová. „Hledět budeme nejen na průměr, ale i na známky z odborných předmětů, které k profesi považujeme za důležité.“

Kromě žáků maturitních oborů se mohou nově přihlásit i učni. Národní dopravce totiž rozšiřuje portfolio oborů – shání správkaře. „Hledáme uchazeče z učebních oborů, elektrikáře, elektromechaniky pro zařízení a přístroje, strojní mechaniky, strojníky, mechaniky opraváře, mechaniky elektrotechniky, zámečníky, železničáře a další,“ vyjmenovala Nadějová. Se žáky škol, které s ČD nespolupracují, budou zástupci odboru personálního jednat individuálně.

ČéDés je tradiční

Nábor doprovází reklamní kampaň, při které se budou ČD prezentovat na různých veletrzích, dnech otevřených dveří škol či na setkání rodičů se školami. Jistě se objeví také inzerce ve specializovaných periodicích. Informace poskytují i výchovní poradci na školách. Nově budou informace na specializovaném webu mojedraha.cz, který národní dopravce brzy spustí, další pak budou v letácích ve staničních informačních stojanech nebo v partnerských školách.

Seznam partnerských škol

●  Střední průmyslová škola Edvarda Beneše

a Obchodní akademie, Břeclav

●  Vyšší odborná škola a Střední škola technická, Česká Třebová

●  Střední škola, České Velenice

●  Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola strojní,

stavební a dopravní, Děčín

●  Střední odborná škola, Nové Město na Moravě

●  Střední škola technická a obchodní, Olomouc

●  Střední škola technická a dopravní, Ostrava – Vítkovice

●  Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola dopravní, Praha 1

●  Střední škola elektrotechniky a strojírenství, Praha 10

Program funguje 11 let

●  Uchazeči se mohou hlásit průběžně po celý rok.

●  ČéDés funguje 11. rokem. Každý rok se přihlašují desítky mladých

a každý rok jich zhruba stejné množství ukončuje studium a přechází do kolektivu ČD.

●  Největší zájem je mezi absolventy o pozici strojvedoucího,

v těsném závěsu je průvodčí/vlakvedoucí.

●  Žáci se mohou do programu přihlásit i ze škol, které nabízí obor

uplatnitelný u ČD (např. elektrotechnici, strojírenská výroba, mechanik, opravář, resp. provoz a ekonomika dopravy, operátor provozu a ekonomiky dopravy, železniční doprava a přeprava, železniční provoz).

●  Pracovní uplatnění stipendistů je zejména na pozicích

strojvedoucí, mechanik kolejových vozidel, mechanik elektronických zařízení, elektromechanik, posunovač,

průvodčí/vlakvedoucí, osobní pokladník, odborný referent zákaznického servisu atd.

 


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 5

Další články této rubriky

RegioNova vyjede v nátěru PIDRegioNova vyjede v nátěru PID

3.3.2024 - Cestující se na tratích už brzy setkají s motorovou jednotkou Českých drah řady 814 RegioNova v barvách Pražské integrované dopravy (PID). V novém kabátku vyjede jedna dvouzová na tratích v okolí Rakovníku a jedna třívozová… »

Z Liberce do Frýdlantu a Desné jezdí nové noční vlakyZ Liberce do Frýdlantu a Desné jezdí nové noční vlaky

2.3.2024 - Ve spolupráci s Libereckým krajem zavedly České dráhy od 5. února nové noční vlaky z Liberce do Frýdlantu v Čechách a do Desné. Tyto nové spoje jezdí z krajského města od neděle do čtvrtka vždy ve 23:35 a doplní stávající… »

Začala oprava historicky cenné nádražní budovy v ŽatciZačala oprava historicky cenné nádražní budovy v Žatci

23.2.2024 - Správa železnic zahájila opravu památkově chráněné nádražní budovy v Žatci. Stavební práce v hodnotě bezmála 99 milionů korun provede společnost Chládek & Tintěra. Do konce příštího roku projde obnovou nejen střecha a… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika