Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Bezhotovostní terminály se rozšířily do dalších stanic

Bezhotovostní terminály se rozšířily do dalších stanic

3.6.2015 – autor: PETR SLONEK, PETR ŠŤÁHLAVSKÝ

Kdo u sebe nerad nosí větší hotovost nebo prostě jen raději platí za nákupy či služby kartou, se může radovat. Národní dopravce totiž nedávno dokončil instalaci dalších 87 platebních terminálů pro bezhotovostní placení. Na celkem šestašedesáti stanicích Českých drah je možné platit jízdné platebními kartami zcela nově. Dalších jednadvacet platebních terminálů rozšířilo počet pokladních přepážek na místech, kde terminály již jsou. Více než třetina tržeb ČD za jízdenky dnes přichází bezhotovostně: buď nákupem v eShopu, nebo bezhotovostním nákupem u pokladny na nádraží.

Bezhotovostní terminály se rozšířily do dalších stanic

Přístroje jsou už na 255 místech

Cestující dnes mohou bezhotovostně platební kartou uhradit nákup jízdenek v 255 stanicích. V nich je instalováno celkem 421 platebních terminálů. „Kartou lze platit jízdné mimo jiné i na jediné lanové dráze Českých drah z Horního Hanychova na Ještěd. Platební terminál tam funguje v dolní stanici,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Nejnověji byla tato možnost rozšířena do dalších 66 stanic v menších městech – například Háj ve Slezsku, Mosty u Jablunkova, Uničov, Hanušovice, Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem, Hustopeče, Zaječí, Střelice, Úvaly, Hořice v Podkrkonoší, Řevnice, Karlštejn, Dobřichovice, Slatiňany, Žamberk nebo Tanvald.

Využít lze i služeb eShopu

Další možnost pro bezhotovostní nákup jízdenek je prostřednictvím eShopu Českých drah. Pořízení jízdenek v eShopu usnadňuje i populární aplikace Můj vlak, která byla spuštěna loni. Díky dostupnosti internetu a moderním telefonům s internetem si tak může cestující koupit jízdenku na vlak bezhotovostně prakticky na jakémkoli místě České republiky. Jízdenku navíc nemusí tisknout, ale k jejímu ověření stačí ukázat příslušný kód doručený přímo na mobil.

Za rok 2014 přijaly České dráhy bezhotovostní platby za jízdné v objemu 1,548 miliardy korun. To je 33,8 procenta celkových ročních tržeb za vlakové jízdné.

Možnost bezhotovostního placení jízdného platební kartou by se mohla v budoucnosti rozšířit také přímo do vlaků. Od léta chtějí České dráhy tuto možnost testovat na deseti upravených přenosných pokladnách POP především na mezistátních vlacích. V případě úspěšného testování by se v dalších letech rozšířila možnost bezhotovostního placení platební kartou i na další přenosné pokladny POP a do dalších vlaků.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Začala oprava historicky cenné nádražní budovy v ŽatciZačala oprava historicky cenné nádražní budovy v Žatci

23.2.2024 - Správa železnic zahájila opravu památkově chráněné nádražní budovy v Žatci. Stavební práce v hodnotě bezmála 99 milionů korun provede společnost Chládek & Tintěra. Do konce příštího roku projde obnovou nejen střecha a… »

Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic Připravuje se modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic

22.2.2024 - Správa železnic hledá projektanta modernizace úseku z Výstaviště do Dejvic. Vítěz vytvoří projekt pro téměř tříkilometrový úsek mezi již budovanou zastávkou na Výstavišti a stanicí v Dejvicích. Ta bude nově umístěna v… »

Plzeňské nádraží opět září novotouPlzeňské nádraží opět září novotou

18.2.2024 - Po téměř tříleté rekonstrukci v hodnotě zhruba jedné miliardy korun se počátkem ledna otevřela památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907. Celý objekt, jímž denně projde až 20 tisíc cestujících, má… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika