Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / ZSSK má novou kolektivní smlouvu, mzdy díky ní výrazně porostou

ZSSK má novou kolektivní smlouvu, mzdy díky ní výrazně porostou

28.5.2024 – autor: PETR SLONEK

Vedení Železniční společnosti Slovensko (ZSSK) se zástupci třinácti odborových centrál podepsalo prodloužení kolektivní smlouvy na roky 2024 až 2028. Přinést má zvýšení mezd, lepší pracovní podmínky a spravedlivější odměňování zaměstnanců. Představitelé státního dopravce se dohodli i na změnách v nastavení tarifní tabulky, která zajistí očekávaný výrazný nárůst platů.

ZSSK má novou kolektivní smlouvu, mzdy díky ní výrazně porostou

„Podpisem kolektivní smlouvy dáváme jasný signál o našem závazku vytvářet lepší pracovní podmínky a odměňování pro naše zaměstnance. Zodpovědně mohu říci, že celková průměrná mzda v ZSSK by měla dosáhnout až 2 040 eur,“ prohlásil generální ředitel ZSSK Peter Helexa. 
Odboráři se s šéfy národního dopravcem dohodli na změnách v nastavení tarifní tabulky, která podle ZSSK zajistí výrazný nárůst mezd. Nově bude každá profese zařazena do vhodné tarifní třídy podle stupně náročnosti práce a každý zaměstnanec bude zařazen do věkového pásma podle odpracovaných let ve společnosti.
Podle odborářů se nová kolektivní smlouva netvořila úplně jednoduše, jednání trvala osm měsíců. „Její podpis však dává naději na příliv nových zaměstnanců a věříme, že zastaví i odchod zaměstnanců do předčasného důchodu. Především však doufáme, že je prvním krokem pro stabilizaci personální potřeby zaměstnavatele. Jsme přesvědčeni, že uzavření kolektivní smlouvy v případě ZSSK bude současně motivací i při kolektivním vyjednávání u zaměstnavatelů společností ŽSR a ZSSK Cargo,“ řekli zástupci zaměstnanců.
Nejnižší nárůst může činit až 116 a nejvyšší 329 eur v závislosti na profesi a délce trvání pracovního poměru. V roce 2023 činila průměrná tarifní mzda na jednoho zaměstnance 1 074 eur. Celková průměrná mzda včetně příplatků a mzdových náhrad byla loni 1 720 eur, v roce 2024 by mohla být až 2 040 euro. 
Kolektivní smlouva byla uzavřena na čtyři roky, tedy do dubna 2028. Platit začne po zveřejnění v centrálním registru smluv. „Železniční společnost Slovensko se zavázala, že při případné časové náročnosti softwarové implementace mzdového systému zvýšení tarifní mzdy doplatí všem zaměstnancům zpětně od 1. dubna 2024 spolu se mzdou za měsíc, kdy bude do mzdového systému zahrnuta nová tarifní tabulka,“ uvedl mluvčí ZSSK Dominik Drevický. 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Eurostar koupí 50 nových vlakůEurostar koupí 50 nových vlaků

19.6.2024 - Provozovatel vysokorychlostní železnice Eurostar oznámil, že hodlá koupit až 50 nových vlaků a zároveň zvažuje spuštění dalších mezinárodních linek z Londýna. Pořízení nových vozidel mu umožní úspěšné hospodaření v roce… »

ÖBB otestovaly nový most na trati Marchtrenk – WelsÖBB otestovaly nový most na trati Marchtrenk – Wels

15.6.2024 - Rakouské spolkové dráhy ÖBB nedávno dokončily první železniční most na trati Marchtrenk – Wels západní dráhy, jedné z nejdůležitějších dopravních tepen v Rakousku spojující Vídeň a Salcburk. Společnost v rámci projektu… »

Přes Brenner začaly mezi Německem a Itálií jezdit nové railjety ÖBB Přes Brenner začaly mezi Německem a Itálií jezdit nové railjety ÖBB

29.5.2024 - Cestující v Rakousku mohou od začátku dubna využívat na mezinárodní trase z Mnichova přes Brennerský průsmyk do italské Boloni novou generaci komfortních vlaků railjet ÖBB. Slavnostní premiéru měla jednotka v pátek 5. dubna na… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika