Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Zelené Německo: DB Regio nakupuje hybridy

Zelené Německo: DB Regio nakupuje hybridy

3.2.2022 – autor: JOSEF HOLEK Foto: STADLER

Německá železniční regionální doprava zelená. Důkazem je i chystané pořízení více než čtyřiceti hybridních jednotek dopravcem DB Regio. Nové vlaky kombinující provoz na baterie a elektřinu dodá do roku 2025 Stadler. Nepůjde o nic jiného než o osvědčené modely Flirt.

Zelené Německo: DB Regio nakupuje hybridy

Hybridní vlaky pomalu dobývají Německo. Dopravce DB Regio uzavřel smlouvu s výrobcem Stadler na dodávku celkem 44 jednotek Flirt kombinující provoz na baterie a elektřinu (BEMU). Jezdit budou od roku 2025 především na jihozápadě země. „S novými bateriově-elektrickými jednotkami Stadler a DB Regio přinášejí do spolkových zemí Porýní-Falc, Sársko a Bádensko-Württembersko technologii budoucnosti. Obě společnosti nereprezentují pouze téma zelené mobility na konferenci OSN o změně klimatu v roce 2021, ale spolupracují také na hmatatelném utváření ekologické železniční dopravy v Německu,“ uvedl mluvčí Stadleru Fabian Vettori.

DB Regio tak v regionech postupně nahradí motorovou trakci, která by jen ve Falci měla podle plánů skončit v roce 2026. V Německu však nejde o první zakázku tohoto typu. Nedávno si DB objednaly hybridní jednotky od Siemensu pro Braniborsko.

V roce 2040 neutrální

Dvouvozové jednotky jsou vhodné pro provoz na elektrifikovaných tratích i pro zájezd na tratě bez trolejového vedení. Při jízdě pod „dráty“ se však nabíjí. „Provozní rozsah v bateriovém režimu je minimálně 80 kilometrů. Při zkušebních jízdách jsme však čistě na baterie ujeli dokonce 185 kilometrů,“ připomněl mluvčí Vettori.

Pro DB Regio je ekologičnost dopravy velmi důležitá. „Jsme již nejšetrnější společností v oblasti mobility v Německu. Chceme, aby Deutsche Bahn byly v roce 2040 klimaticky neutrální. Alternativní pohony a paliva jsou nezbytnou součástí dosažení tohoto cíle,“ zdůraznil nedávno Maik Dreser, regionální šéf DB Regio. Generální ředitel Stadler Německo Jure Mikolčić doplnil, že použití bezemisních kolejových vozidel na neelektrifikovaných tratích je základní stavební kámen pro dosažení cílů EU v oblasti klimatu. „Jde již o druhý kontrakt na dodávku bateriových vlaků v Německu. Umožní nám nejen potvrdit vedoucí postavení na trhu, ale především prosadit náš příspěvek k dalšímu rozvoji moderní, pohodlné a ekologické mobility. Jsem obzvláště hrdý na to, že tato objednávka překročí magickou hranici 2 000 prodaných vozů Flirt,“ uvedl Mikolčić.

Vlaky jsou dlouhé 55 metrů. Nabídnou tak maximální možnou kapacitu pro co největší vytížení trasy. Pojmou až 325 cestujících, přičemž 172 z nich může sedět. Šestnáct míst je v první třídě, zbytek ve druhé.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Další články této rubriky

Stadler uspěl v Arábii, dodá až 20 vlaků saúdskoarabským železnicímStadler uspěl v Arábii, dodá až 20 vlaků saúdskoarabským železnicím

27.3.2024 - Stadler dodá státním saúdskoarabským železnicím (SAR) minimálně 10 dieselelektrických jednotek z rodiny Next Generation. Součástí smlouvy, kterou společnost podepsala v únoru, je také desetiletá údržba vozidel a opce na… »

SBB objednaly dalších pět rychlovlaků Giruno pro spoje do Itálie SBB objednaly dalších pět rychlovlaků Giruno pro spoje do Itálie

26.3.2024 - Švýcarské spolkové dráhy (SBB) potvrdily objednávku dalších pěti vysokorychlostních vlaků řady RABe 501 známých pod obchodních značkou Giruno s maximální rychlostí 250 km/h od firmy Stadler Rail. Chtějí tak podpořit… »

Na Slovensku vyjely patrové jednotky KISSNa Slovensku vyjely patrové jednotky KISS

24.3.2024 - Cestující na Slovensku začali v únoru využívat nové patrové elektrické jednotky KISS od společnosti Stadler Rail. Železniční společnost Slovensko (ZSSK) objednala v roce 2020 čtyři šestivozové vlaky za bezmála 77 milionů eur,… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika