Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Ukrajina s Rumunskem obnovily železniční hraniční přechod

Ukrajina s Rumunskem obnovily železniční hraniční přechod

30.3.2023 – autor: VÍT ČEPICKÝ

Znovuvybudování přeshraničního železničního spojení bývá velkou událostí kdekoliv v Evropě. Trať mezi ukrajinským Rachovem a rumunským Valea Vișeului byla bez provozu dlouhých sedmnáct let, nyní se však stane vítanou alternativní spojnicí pro zemi bezdůvodně napadenou Ruskem s Evropskou unií. Kromě nákladní dopravy jsou zde zpočátku zavedeny také dva páry osobních vlaků denně, přestup kvůli změně rozchodu je prováděn ve Valea Vișeului.

Ukrajina s Rumunskem obnovily železniční hraniční přechod

Rekonstrukce dvacetikilometrového neprovozovaného úseku na ukrajinské straně se odehrála již v létě 2022, poté se další čtyři měsíce čekalo na zprovoznění části trati na rumunském území. Na trase jsou provozovány moderní tříčlánkové dieselové jednotky DPKr-3 (Dizel-Poizd Kryukovsky, Type3), ve Valea Vișeului cestující přestupují na rumunské soupravy ve směru Kluž a Bukurešť. Jak uvedl šéf ukrajinských drah Ukrzaliznycja Alexander Kamyshin, po válce by se trať mohla stát vítanou turistickou spojnicí, která by rumunské návštěvníky dovezla do Karpat a oblíbených ukrajinských lyžařských středisek Drahobrat a Bukovel nacházejících se v blízkosti železniční tratě. V budoucnu má tato dráha sloužit rovněž tranzitnímu spojení Ukrajiny přes Rumunsko, jež objede Karpaty.
Po dlouhých 30 letech se navíc podařilo dokončit trať z ukrajinského Chyrova do Niżankowice (hraniční přechod směr Przemyśl) a trať Chyrów - Starżawa. Zrekonstruován byl i úsek z Chyrowa do Samboru. Práce na polské straně začaly loni v létě, nyní byla obnovena i ukrajinská část spojení. Aktuálně ale bude mít největší význam nákladní propojení obou zemí. Ukrajina jím získává další bezpečný přístup k Černému moři, konkrétně k přístavu v Konstantě.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

SBB je zpět v černých číslechSBB je zpět v černých číslech

29.4.2024 - Hospodaření švýcarských železnic SBB skončilo poprvé od roku 2019 v plusu. Stalo se tak především díky rekordnímu počtu cestujících, které dopravce přepravil. Společnost díky tomu vykázala za rok 2023 zisk po čtyřech letech, a… »

PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů

26.4.2024 - Polský státní dopravce PKP Intercity přidělil svůj historicky největší kontrakt společnosti H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych (FSP). Výrobce se sídlem v Poznani, který uspěl v soutěži vypsané v prosinci 2022, vyrobí 300… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika