Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Slováci předvedli nového Pantera

Slováci předvedli nového Pantera

18.11.2023 – autor: PETR SLONEK

Cestování po železnici na východním Slovensku už brzy zpříjemní devět nových elektrických jednotek řady 660 zvaných Panter od firem Škoda Group a ŽOS Trnava. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v říjnu předvedla první dokončený vlak, který nedávno úspěšně absolvoval technicko-bezpečnostní zkoušku. Objeví se na tratích na východě země.

Slováci předvedli nového Pantera

Obyvatelé východního Slovenska se již zanedlouho budou moci projet zcela novými, komfortnějšími a rychlejšími vlaky. Jedná se o jednotky řady 660 Panter určené pro regionální dopravu v okolí Košic a Prešova. ZSSK v roce 2021 uzavřela smlouvu na dodávku devíti jednotek s opcí na dalších jedenáct kusů. První souprava už také prošla nezbytnými testy. Počet Panterů se po dodávce rozroste na 34, pokud dopravce využije opci dokonce na pětačtyřicet kusů. 
Nové čtyřvozové jednotky měří 105 metrů a celková kapacita je 343 míst k sezení. Novinkou je poněkud odlišné barevné uspořádání skříně. Na rozdíl do předchozí generace Panterů jezdících v Žilinském kraji má nátěr těchto jednotek méně bílé a jiný je i odstín červené.

Dodávky do konce roku
Prvních devět čtyřvozových Panterů vyrazí na elektrifikované tratě v Košickém a Prešovském kraji, především na relacích Košice - Lipany - Plaveč, Košice - Michaľany – Trebišov (po dokončení elektrifikace až do Humenného) a Košice - Michaľany - Černá nad Tisou. Dosahovat mohou rychlosti až do 160 km/h. Dodány by měly být do konce tohoto roku a další mohou následovat v případě nové objednávky. Hodnota zakázky včetně opce je bezmála 170 milionů eur. Většinu nákladů pokryje evropská dotace.
„Nové vlaky východní Slovensko potřebuje jako sůl a dobrá zkušenost ze spolupráce se Škodovkou v Žilině a okolí, kde již podobné vozy spolehlivě najely 1,15 milionů vlakokilometrů, nám dává naději, že ani lidé z východní části země nebudou zklamáni,“ řekl před časem předseda představenstva ZSSK Roman Koreň.
Podle místopředsedy představenstva Škody Transportation Tomáše Ignačáka cestující ocení zejména pohodlné sezení, elektrické zásuvky, klimatizaci, stylové LED-osvětlení interiéru a vybavení vozidla prostorným moderním WC přístupným tělesně postiženým osobám. „Elektrické jednotky nabídnou také vylepšený kamerový systém, moderní informační systém s monitory a výkonnou wi-fi. V jednotkách nechybí ani dostatek místa pro přepravu invalidů, dětských kočárů, kol, lyží, snowboardů a nabídnou jednoduchý a bezbariérový nástup pro všechny cestující,“ dodal.
Stejně jako v případě minulé zakázky na celkem 25 elektrických jednotek se část výroby uskuteční v závodě ŽOS Trnava, která se podílí zejména na finálním spojování vozů, oživování celých jednotek, na zkouškách a přípravě na předání zákazníkovi.
Každý vlak bude mít tři hnané podvozky. Na základě požadavku dopravce ZSSK se oproti původní dodávce Panterů pro Žilinský kraj přistoupilo k dílčím úpravám, které mají zlepšit komfort cestujících. Jedná se například o přípravu na montáž automatu pro občerstvení a jízdenky nebo úpravu interiéru tak, aby vlak měl více prostoru pro kola, lyže a další sportovní náčiní.
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3

Další články této rubriky

ZSSK představila nové středisko údržby. Zajistí čistotu a bezpečnost vlakůZSSK představila nové středisko údržby. Zajistí čistotu a bezpečnost vlaků

29.11.2023 - Železniční společnost Slovensko (ZSSK) nedávno dokončila výstavbu tří středisek technicko-hygienické údržby (THÚ). Celkové náklady na vybudování pracovišť v Nových Zámcích, Zvolenu a Humenném přesáhly podle společnosti… »

Do Itálie míří první vodíkový vlakDo Itálie míří první vodíkový vlak

28.11.2023 - Společnost Alstom společně s dopravcem Ferrovie Nord Milano (FNM) představila na veletrhu EXPO Ferroviaria v Miláně novou jednotku s vodíkovým pohonem. Jedná se o vlak Coradia Stream. FNM jich na základě dohody podepsané v listopadu 2020… »

ÖBB vstupují na železnici v NěmeckuÖBB vstupují na železnici v Německu

26.11.2023 - Britská společnost Go-Ahead Group v říjnu souhlasila s prodejem svého podnikání v Německu Rakouským spolkovým drahám (ÖBB), což dopravci premiérově umožnilo vstoupit na německý trh závazkové železniční dopravy. Očekává se,… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika