Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů

PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů

26.4.2024 – autor: PETR SLONEK

Polský státní dopravce PKP Intercity přidělil svůj historicky největší kontrakt společnosti H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych (FSP). Výrobce se sídlem v Poznani, který uspěl v soutěži vypsané v prosinci 2022, vyrobí 300 nových vagonů. Dodány mají být do roku 2028. Součástí smlouvy je opce na dalších 150 kusů.

PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů

Hodnota zakázky bez opce představuje 4,2 miliardy polských zlotých, tedy asi 24,8 miliardy korun. V případě jejího využití se částka zvýší o dalších 2,1 miliardy PLN. Dalším uchazečem v tendru byl polský výrobce kolejových vozidel Newag. Podle PKP Intercity H Cegielski nabídl ve výběrovém řízení nejnižší cenu. „Uzavřeli jsme největší výběrové řízení v historii společnosti co do počtu vozidel. Díky této zakázce budeme mít v roce 2028 minimálně 300 vagonů různých typů v novém designu a nabídneme cestujícím nový standard. Motivujeme je k dalšímu využívání vlaků pro dálkové trasy,“ řekl člen představenstva PKP IC  Jarosław Oniszczuk. 
V rámci zakázky vznikne sedm typů vozidel, konkrétně osmatřicet vozů 1. třídy, jež budou částečně oddílové a velkoprostorové, 40 oddílových vozů 2. třídy, 80 velkoprostorových vozů 2. třídy, 38 oddílových vozů 2. třídy se sedadly pro osoby se zdravotním postižením, 40 velkoprostorových vozů s místy na přepravu jízdních kol, 38 jídelních vozů a 26 vozů pro noční vlaky. Pojedou maximální rychlostí 200 km/h. Samozřejmostí je wi-fi, individuální osvětlení, zásuvky pro napájení elektroniky, USB porty, klimatizace, informační systémy pro cestující, detekce požáru a kamerový systém. Schváleny budou pro provoz v Rakousku, Česku, Německu, Maďarsku, Litvě a na Slovensku. PKP hodlá vozy nasadit na spoje střední kategorie. Půjde o nový produkt PKP Intercity v dálkové dopravě včetně vlaků do zahraničí. Objeví na linkách Varšava – Poznaň – Berlín, Varšava – Poznaň – Štětín, Varšava – Katovice – Bohumín, Přemyšl – Krakov – Katovice – Vratislav – Berlín či Gdyně – Poznaň – Vratislav– Praha nebo Krakov/Vratislav – Bohumín. Propojí velké aglomerace, zastaví v menších centrech a pojedou i do zahraničí. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

SBB je zpět v černých číslechSBB je zpět v černých číslech

29.4.2024 - Hospodaření švýcarských železnic SBB skončilo poprvé od roku 2019 v plusu. Stalo se tak především díky rekordnímu počtu cestujících, které dopravce přepravil. Společnost díky tomu vykázala za rok 2023 zisk po čtyřech letech, a… »

Cargounit si pořídí nové Vectrony a SmartronyCargounit si pořídí nové Vectrony a Smartrony

25.4.2024 - Výrobce kolejových vozidel Siemens Mobility uzavřel významnou smlouvu s přední polskou nezávislou leasingovou společností Cargounit zaměřenou na posílení železniční dopravy v regionu. Jedná se o pořízení až 100 lokomotiv Vectron… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika