Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / PKP Intercity pořídí 20 lokomotiv na 160 km/h

PKP Intercity pořídí 20 lokomotiv na 160 km/h

5.10.2022 – autor: PETR SLONEK

Společnost PKP Intercity vypsala výběrové řízení na nákup 20 nových elektrických lokomotiv. Smlouva představuje součást investiční strategie firmy ve výši 27 miliard polských zlotých. Od modernizace vozového parku si dopravce slibuje zefektivnění provozu na vnitrostátních spojích. Podle polských médií PKP soutěž vypsala kvůli neúspěchu modernizace starších vozidel EP07.

PKP Intercity pořídí 20 lokomotiv na 160 km/h

PKP Intercity hodlá v rámci výběrového řízení zakoupit 20 jednosystémových elektrických lokomotiv (3kV DC). Stroje budou uzpůsobeny na rychlost 160 km/h, což umožní efektivní využití modernizované železniční sítě u našich severních sousedů. Vozidla hodlá dopravce nasadit především na vnitrostátní linky. Lokomotivy budou navíc vybaveny bezpečnostním systémem ETCS L1 a L2. Údržba vozidel se rovnoměrně rozdělí mezi dopravce a dodavatele.
Nákup lokomotiv je podle vedení společnosti součástí dlouhodobé investiční strategie. „Objednaná vozidla umožní lepší využití nových a modernizovaných vagonů, jejichž počet díky realizovaným zakázkám neustále roste. Zajistí také snazší dodržování jízdního řádu díky navýšení počtu hnacích strojů,“ řekl Jarosław Oniszczuk, člen představenstva PKP Intercity.

Miliardy na obnovu
Vypsané výběrové řízení je součástí investiční strategie PKP Intercity, díky které bude do roku 2030 celý vozový park nový nebo modernizovaný. Na investice do kolejových vozidel zamíří 24,5 miliardy polských zlotých (v přepočtu zhruba 128 miliard korun). Dopravce by tak měl mít k dispozici celkem 429 lokomotiv různých typů, tedy o 11 procent více než v současnosti. O 47 procent se zvýší i počet mezi cestujícími velmi oblíbených elektrických jednotek, jichž bude jich 109. Ve vozovém parku dopravce přibydou také novinky, jako je 35 hybridních jednotek a 38 sedmivozových patrových vlaků. 
Pro zajištění vysokého cestovního komfortu hodlá PKP Intercity investovat i do nákupu a modernizace jednotlivých vagonů. Těch má být dohromady 2 466. „Moderní vozový park je základem pro pohodlné cestování a jeho chystané rozšíření umožní uspokojení poptávky po železniční dopravě, která nepřetržitě roste,“ zdůvodnilo vedení PKP Intercity mohutné investice.

Lokomotivy různých typů
V příštím roce má dopravce také obdržet první z deseti objednaných vícesystémových lokomotiv vyrobených firmou NEWAG. Součástí uzavřeného kontraktu je opce, jež umožňuje rozšíření dodávky v rámci smlouvy o dalších pět elektrických strojů na celkových patnáct vozidel. Konstruována budou pro maximální rychlost až 200 km/h, což umožní efektivní využití modernizované železniční sítě v Polsku. Díky možnosti jízdy na tratích s různými napájecími systémy mohou nové lokomotivy schopny obsluhovat i zahraniční spoje. Vozidla budou schválena pro provoz v šesti zemích – Polsku, Německu, Rakousku, Česku, Slovensku a Maďarsku. Samozřejmostí je jejich vybavení ETCS druhé úrovně, který výrazně zvýší bezpečnostní standard na tratích.
V rámci nákupu 38 sedmivozových dvoupatrových souprav push-pull posílí vozový park dopravce také 45 dalších vícesystémových lokomotiv. PKP Intercity již oznámila technické požadavky na tato poptávaná vozidla. Firma plánuje vybrat dodavatele zakázky ještě letos. Vlaky budou upraveny na rychlost 200 km/h.
Další novým přírůstkem polského dopravce se brzy stanou malá, lehká, dieselová vozidla z produkce společnosti CZ Loko. Objednaných 10 lokomotiv má sloužit pro posun a pro sestavování vlaků na vlečkách PKP Intercity.
Od začátku roku už naopak jezdí na polských tratích modernizované lokomotivy SU4220FPS ze závodu FPS H. Cegielski v Poznani. Vybaveny jsou moderními spalovacími motory, které splňují nejpřísnější emisní normy. Celkem společnost obdržela 13 modernizovaných strojů.
 


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 1

Další články této rubriky

V Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus BV Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus B

24.5.2024 - Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa začaly počátkem dubna v provozním souboru Ortenau vozit cestující čtyři zcela nové bateriové jednotky Mireo Plus B od výrobce Siemens Mobility. Jedná se o vůbec první… »

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky AvrilTalgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

23.5.2024 - Výrobce kolejových vozidel Talgo dodal prvních deset z celkových třiceti vysokorychlostních jednotek Avril objednaných španělským státním dopravcem Renfe. Vlaky budou nasazeny na linkách do Galicie a Asturie, kde se mění rozchod.… »

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika