Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / PKP Intercity hledá až 450 nových vozů

PKP Intercity hledá až 450 nových vozů

3.1.2023 – autor: PETR SLONEK

Společnost PKP Intercity vypsala největší tendr na kolejová vozidla v historii země. V soutěži hledá celkem 300 nových osobních vagonů, přičemž opce umožňuje nákup dalších 150 vozů. Dopravce si od tohoto kroku slibuje další zlepšení kvality vozového parku, a tím komfortu pro cestující.

PKP Intercity hledá až 450 nových vozů

Výběrové řízení je součástí dlouhodobé investiční strategie polského dopravce. „Nákup několika stovek moderních, bezpečných a pohodlných vozů naším národním dopravcem je velkým krokem k tomu, aby se železnice v zemi stala hlavním dopravní prostředkem,“ řekl ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk.
V rámci výběrového řízení firma pořídí sedm různých typů vozů. Po dokončení dodávek se vozový park PKP Intercity rozroste o 38 vozů 1. třídy v kombinaci velkoprostorový oddíl + kupé, 40 vozů 2. třídy, 80 velkoprostorových vozů 2. třídy, 38 oddílových vozů 2. třídy s místy pro osoby se zdravotním postižením. Dále poptává 40 velkoprostorových vozů 2. třídy s místem pro přepravu jízdních kol, 38 restauračních vozů a 26 ubytovacích vozů pro pohodlné cestování v noci. Nové vagony pojedou rychlostí až 200 km/h a PKP Intercity počítá se zahájením jejich dodávek v roce 2025. Nasadí je na vnitrostátní i mezinárodní spoje. Homologovány budou pro železniční sítě Česka, Slovenska, Německa, Rakouska, Maďarska a Litvy. Objeví se trasách Varšava – Poznaň – Berlín, Varšava – Poznaň – Štětín, Gdyně – Varšava – Katovice – Bohumín – Vídeň, Přemyšl – Krakov – Katovice – Vratislav – Berlín, Přemyšl – Krakov – Katovice – Vratislav – Poznaň – Štětín, Gdyně – Poznaň – Vratislav – Praha a Krakov/Vratislav – Bohumín – Vídeň.
Vozy mají moderní design, který zavede nový standard do dálkové dopravy. Inovované je barevné schéma a pohodlnější je také interiér. Samozřejmostí je klimatizace, wi-fi, individuální systém osvětlení, zásuvky a USB. Použit byl nový systém detekce požáru pokrývající celé vagony a kamerový systém. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

SBB je zpět v černých číslechSBB je zpět v černých číslech

29.4.2024 - Hospodaření švýcarských železnic SBB skončilo poprvé od roku 2019 v plusu. Stalo se tak především díky rekordnímu počtu cestujících, které dopravce přepravil. Společnost díky tomu vykázala za rok 2023 zisk po čtyřech letech, a… »

PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů

26.4.2024 - Polský státní dopravce PKP Intercity přidělil svůj historicky největší kontrakt společnosti H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych (FSP). Výrobce se sídlem v Poznani, který uspěl v soutěži vypsané v prosinci 2022, vyrobí 300… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika