Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / ÖBB vstupují na železnici v Německu

ÖBB vstupují na železnici v Německu

26.11.2023 – autor: PETR SLONEK

Britská společnost Go-Ahead Group v říjnu souhlasila s prodejem svého podnikání v Německu Rakouským spolkovým drahám (ÖBB), což dopravci premiérově umožnilo vstoupit na německý trh závazkové železniční dopravy. Očekává se, že se dohodu podaří dokončit letos a Go-Ahead bude i nadále fungovat jako nezávislá společnost.

ÖBB vstupují na železnici v Německu

Transakce po podpisu kupní smlouvy podléhá schválení mimo jiné antimonopolními úřady, teprve poté ji bude možné uzavřít. Mělo by se tak stát ještě do konce roku 2023. Během této doby nedojde k žádným změnám v aktuálních nabídkách ani v jízdních řádech Go-Ahead. Společnost by měla i nadále fungovat pod stávajícím manažerským týmem. Obě strany se zároveň dohodly, že kupní cenu nezveřejní. Rakouský dopravce má zájem o německý trh již delší dobu. Jeho dceřiná firma nedávno soutěžila o výkony v Bavorsku. „Nákupem Go-Ahead Germany ÖBB pokračuje ve svém kurzu internacionalizace. ÖBB je už mezinárodně aktivní, a to jako poskytovatel nočních vlaků v Evropě a jako druhá nejsilnější nákladní železnice v EU, která působí v osmnácti zemích. Jsme vidět v jižním Německu a máme dobrý potenciál k ještě silnějšímu růstu v osobní dopravě,“ řekl generální ředitel ÖBB Andreas Matthä.
„Jsme potěšeni krokem ÖBB, protože má v Německu velmi dobrou pověst,“ komentoval dohodu generální ředitel Go-Ahead Fabian Amini. „Zajistí to budoucnost našeho podnikání v Německu a připraví ho pro další růst. S ÖBB jako silným partnerem na naší straně to znamená vynikající vyhlídky pro cestující, klienty a zaměstnance.“ Zákazníci podle něj mohou těžit z know-how ÖBB, která v Rakousku provozuje 4 400 regionálních vlaků denně a přepraví 210 milionů cestujících ročně.

Tisícovka zaměstnanců
Go-Ahead Germany je s tisícovkou zaměstnanců jedním z největších dopravců v Německu a významným hráčem v železniční dopravě. Má dvě provozní společnosti v Německu – jednu v Bavorsku a druhou v Bádensku-Württembersku. Ty zajišťují regionální spoje jménem spolkové země Bádensko-Württembersko a Bayerische Eisenbahngesellschaft (Bavorská železniční společnost) a provozují celkem 144 moderních elektrických jednotek, jež ročně  ujedou zhruba 20 milionů kilometrů. Společnost vlastní australská skupina Kinetic Group a španělská Globalvia. Založena byla v roce 2014, je dceřinou společností britské Go-Ahead Group Ltd. První provozní firma Go-Ahead Baden-Württemberg se sídlem ve Stuttgartu vznikla v únoru 2017 a od roku 2019 provozuje pět regionálních tratí. Spoje na nich ročně najezdí kolem 10 milionů vlakových kilometrů a obsluhují stuttgartskou síť zahrnující Remsbahn, Residenzbahn, Filstalbahn a Frankenbahn a také Murrbahn.
Druhá společnost Go-Ahead Ba­yern se sídlem v Augsburgu byla založena v únoru 2019 a od roku 2021 poskytuje regionální služby na řadě tras, které pokrývají přibližně 10 milionů vlakových kilometrů ročně. V roce 2021 firma zahájila provoz sítě Allgäu mezi Mnichovem a Lindau. Trasy na síti Augsburg byly přidány v prosinci 2022. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

V Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus BV Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus B

24.5.2024 - Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa začaly počátkem dubna v provozním souboru Ortenau vozit cestující čtyři zcela nové bateriové jednotky Mireo Plus B od výrobce Siemens Mobility. Jedná se o vůbec první… »

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky AvrilTalgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

23.5.2024 - Výrobce kolejových vozidel Talgo dodal prvních deset z celkových třiceti vysokorychlostních jednotek Avril objednaných španělským státním dopravcem Renfe. Vlaky budou nasazeny na linkách do Galicie a Asturie, kde se mění rozchod.… »

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika