Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

1.2.2023 – autor: PETR SLONEK

Příjemné překvapení v podobě jedinečné atrakce čeká na cestující ve vlaku Porta Moravica. Švýcarské spolkové dráhy SBB totiž na tento spoj od červnové změny jízdního řádu nasadí svůj populární panoramatický vůz Apm61 Pano.

Na spoji Porta Moravica pojede známý švýcarský panoramatický vůz

Novinka se týká spoje EC/IC 104, který jezdí na pravidelné trase z Grazu do Přemyšle přes Vídeň, Ostravu a Krakov. V létě bude doplněn o vagony, které si polská společnost PKP Intercity pronajala ze Švýcarska. V případě České republiky se v něm zákazníci projedou v úseku mezi Břeclaví a Bohumínem. 
Podle mluvčí švýcarských drah SBB Luany Quinter bude na tyto spoje nasazena část soupravy sestavená z vozů SBB včetně panoramatického vozu. Kromě Apm61 Pano se k vlaku Porta Moravica připojí také dva vagony druhé třídy Bpm61. Předání tří vozů SBB je naplánováno od 11. června 2023. Polský dopravce v současné době rovněž využívá vozy Bmpz, Bmz a Amz od rakouských drah ÖBB.  
Panoramatický vůz mohou využívat pouze cestující s jízdenkou pro 1. třídu. Díky částečně prosklené střeše poskytuje nezapomenutelné výhledy. SBB je v minulosti zakoupily pro atraktivnější cestování přes Švýcarsko nebo v údolí Rýna ze Švýcarska na sever Evropy. Pravidelně se objevovaly také na spojích do francouzské Nice nebo Vídně a od roku 2016 jezdí do Grazu. Celkem Švýcaři v letech 1991/1992 pořídili dvanáct kusů. 
Tento pohodlný vůz se zároveň stal největším tahákem transevropského vlaku CEE, který loni vyrazil v rámci propagace železnice na jízdu napříč mnoha evropskými zeměmi včetně Polska i ČR. Tehdy se v tuzemsku objevil naposledy. Nikdy zde ovšem nebyl pravidelně nasazován.
V Polsku o nákupu panoramatických vagonů zatím uvažuje pouze Malopolské vojvodství. Jejich pořízení je však zatím nejisté. Polské ministerstvo infrastruktury a PKP Intercity nicméně opakovaně zdůrazňují, že se připojují k mezinárodnímu trendu renesance mezinárodních vlaků.
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

V Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus BV Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus B

24.5.2024 - Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa začaly počátkem dubna v provozním souboru Ortenau vozit cestující čtyři zcela nové bateriové jednotky Mireo Plus B od výrobce Siemens Mobility. Jedná se o vůbec první… »

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky AvrilTalgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

23.5.2024 - Výrobce kolejových vozidel Talgo dodal prvních deset z celkových třiceti vysokorychlostních jednotek Avril objednaných španělským státním dopravcem Renfe. Vlaky budou nasazeny na linkách do Galicie a Asturie, kde se mění rozchod.… »

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika