Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Na Slovensku zuří cenová válka, ZSSK zrušily několik spojů

Na Slovensku zuří cenová válka, ZSSK zrušily několik spojů

26.8.2015 – autor: MARTIN HARÁK

Železnice Slovenské republiky (ZSSK) se nyní potýkají s řadou problémů, z nichž některé dobře známe i z českého prostředí. Slováci se dostali do cenové války s privátním dopravcem, který začal jezdit na lince Bratislava – Košice, respektive Praha – Košice, a v polovině dubna už kvůli tomu zrušili řadu spojů InterCity mezi slovenskou metropolí a Košicemi. ZSSK navíc musí na základě smlouvy s ministerstvem dopravy od loňského roku zabezpečovat bezplatné přepravy pro velké skupiny cestujících, což znamenalo nárůst nejen spojů, ale i provozního personálu.

Na Slovensku zuří cenová válka, ZSSK zrušily několik spojů

Změna jízdního řádu 14. června se na sousedním Slovensku dotkla několika desítek vlaků osobní dopravy z celkového počtu 1600 spojů. V předstihu před těmito změnami společnost ZSSK snížila již od 15. dubna počet týdenní vlaků kategorie InterCity na trase Bratislava – Žilina – Košice ze 41 na 25 spojů. „Je to bohužel důsledek nerovné cenové války se soukromou společností Regiojet, která z našeho pohledu tlačí oba dopravce do vysokých ztrát. Ty jsou ze strany slovenského národního dopravce zároveň ztrátami daňových poplatníků. Proto se je snažíme snižovat a nevytvářet další,“ vysvětluje tisková mluvčí ZSSK Jana Morháčová. „V posledních letech se podařilo ztrátovost vlaků kategorie InterCity, které provozujeme na vlastní obchodní riziko, snížit ze tří milionů eur v roce 2012 na zhruba 1,3 milionů eur v loňském roce. Protože nechceme generovat další finanční propad, některé vlaky jsme prostě museli zrušit. Je nám to líto, ale bohužel taková je realita,“ dodává.

Končí neosvědčené spoje

I přes tuto negativní novinku má Železniční společnost Slovensko nakročeno k dalšímu zlepšování svého servisu. Například od poloviny dubna byla zavedena možnost bezplatného parkování pro cestující v Žilině v 1. třídě a třídě 1 plus u vlaků kategorie InterCity. Podobnou možnost mají i cestující ve východoslovenské metropoli a ZSSK plánuje tuto službu rozšířit i do dalších slovenských měst na trase vlaků IC. Podle tiskového oddělení ZSSK se v polovině června mírně navýšily výkony v regionální železniční dopravě, které budou uhrazeny z rezervy v objednávce výkonů od slovenského Ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje. „Malá část objednávky se totiž nepromítla do jízdního řádu z toho důvodu, aby mohla být použita až po vyhodnocení zájmu cestujících podle momentální potřeby v průběhu letošního roku. Červnová úprava mimo jiné dolaďuje změny zavedené v závěru loňského roku v souvislosti s bezplatnou přepravou. Posilujeme dopravu jen tam, kde je to žádoucí a odůvodnitelné, a naopak rušíme spoje, které se pár měsíců po jejich zavedení neosvědčily,“ říká Jana Morháčová.

Ozubnicová železnice jezdí od června častěji

Pozitivní novinkou se 14. června stalo posílení provozu na Tatranských elektrických železnicích (TEŽ). V první řadě přibyly čtyři páry vlaků na ozubnicové železnici Štrba – Štrbské pleso a dva páry tatranské „električky“ na trase Poprad Tatry – Starý Smokovec – Štrbské pleso. Nové vlakové spoje, na které finančně přispěly i tatranské organizace cestovního ruchu, jsou v provozu každý den během letní turistické sezony. V dálkové dopravě se například již od poloviny května nasadily nové bistro vozy na vybraných rychlících na trase Bratislava – Zvolen – Košice a zároveň dvou spěšných vlacích Žilina – Zvolen.

Z podnětu slovenské vlády byly od 17. listopadu loňského roku zavedeny bezplatné přepravy pro vybrané skupiny obyvatel. Jde nejen o všechny seniory ve věku nad 62 let, ale i žáky a studenty do 26 let či všechny občany, kteří pobírají nějakou formu důchodu do 62. roku života. Ti všichni tvoří v samotných přepravách velký objem cestujících. Na základě objednávky státu zvýšila Železniční společnost Slovensko kapacitu vlaků, a navíc přibyly v jízdním řádu 2015 nové spoje. „Firma zavedla více než sto nových vlaků, což je meziročně navýšení o pět procent. Zcela nevyhnutelné bylo přijetí 114 nových provozních zaměstnanců,“ potvrzuje tisková mluvčí. Dodává, že důsledkem bezplatných přeprav je velký nárůst cestujících. Jen za první čtvrtletí letošního roku se jejich počet v meziročním kontextu zvýšil o šestnáct procent.

Bezplatnou přepravu hradí stát

Aby se ZSSK vyhnula nekontrolovanému nárůstu zájemců o cestování po železnici, musí si občané s nárokem na bezplatnou přepravu obstarat „v pokladně“ jízdenku, byť bezplatnou, a navíc prokázat, že na ni mají nárok. V některých dálkových vlacích na Slovensku je dokonce počet bezplatných jízdenek limitovaný. Pokud se počet bezplatných míst vyčerpá, má kterýkoli z cestujících možnost let vlakem za běžnou cenu. Aby se pokud možno nepřeplňovaly vybrané regionální spoje, vydává ZSSK na konkrétní vlaky pouze omezený počet bezplatných jízdenek. „Přepravu zdarma naše společnost zavedla na základě rozhodnutí státu jako stoprocentního akcionáře. Vztahuje se na vlaky, které si objednává a dotuje slovenské ministerstvo dopravy, jež naší společnosti navýšilo úhradu na dopravní výkony o 12 milionů eur. Jde prakticky o všechny vlaky s výjimkou spojů InterCity,“ dodává Jana Morháčová.                    


Průměrné hodnocení (6 hlasů): 4.83

Další články této rubriky

V Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus BV Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus B

24.5.2024 - Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa začaly počátkem dubna v provozním souboru Ortenau vozit cestující čtyři zcela nové bateriové jednotky Mireo Plus B od výrobce Siemens Mobility. Jedná se o vůbec první… »

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky AvrilTalgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

23.5.2024 - Výrobce kolejových vozidel Talgo dodal prvních deset z celkových třiceti vysokorychlostních jednotek Avril objednaných španělským státním dopravcem Renfe. Vlaky budou nasazeny na linkách do Galicie a Asturie, kde se mění rozchod.… »

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika