Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Italské železnice loni hospodařily se ziskem

Italské železnice loni hospodařily se ziskem

29.5.2023 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ

Ferrovie dello Stato Italiane SpA (FS), tedy Italské státní dráhy, vykázaly za rok 2022 čistý zisk ve výši 202 milionů euro. Představuje to významné oživení v železniční dopravě oproti covidovým rokům, kdy se v zemi přistoupilo k mnoha restriktivním opatřením v oblasti dopravy, přijatým s cílem omezit šíření pandemie COVID-19.

Italské železnice loni hospodařily se ziskem

Podle generálního ředitele skupiny FS Group Luigiho Ferrarise pozitivní výsledky roku 2022 potvrzují klíčovou roli skupiny FS při poskytování efektivní a integrované infrastruktury, mobility a systému logistiky nákladní dopravy v zemi a při podpoře udržitelnosti italských měst. „Růst tržeb o 12 % ve srovnání s předchozím rokem je výsledkem provozních kapacit skupiny, které jí umožnily těžit z prudkého nárůstu poptávky. To vedlo ke zdvojnásobení počtu cestujících ve vysokorychlostní dopravě ve srovnání s rokem 2021. Všechny ekonomické ukazatele se díky běžnému provozu zvýšily, přičemž EBITDA vzrostla o více než 1,1 miliardy eur, a to s přihlédnutím k drastickému snížení covidových kompenzací v roce 2022 ve srovnání s rokem 2021 o přibližně 800 milionů eur. Skupina uzavřela hospodaření s čistým ziskem lepším o pět procent,“ uvedl Luigi Ferraris. 

Velký růst poptávky
Díky výraznému oživení poptávky po železniční a silniční dopravě v roce 2022 vzrostly provozní výnosy celé skupiny FS o 1,4 miliardy eur na 13,7 mld. Zároveň prudce poklesly kompenzace v souvislosti s pandemií COVID-19 z 958 milionů eur v roce 2021 na pouhých 172 milionů v uplynulém roce. V důsledku oživení dopravy rozsah vysokorychlostní dopravy ve vlakových kilometrech stoupl o 37 % a v segmentu závazkové dopravy InterCity o 4,7 %. Kvůli vysoké inflaci a rostoucím nákladům na suroviny a energie stouply ale i náklady o 11 % na 11,4 miliardy eur. Celkově se pak podařilo vylepšit důležité ekonomické ukazatele EBIT (zisk před zdaněním a odečtením úroků) a EBITDA, a to o 36 % u EBID a o 17 % u ukazatele EBITDA (provozní výkon společnosti).
Pozitivně se do hospodaření FS promítla rostoucí poptávka po cestování. V osobových kilometrech rostla vysokorychlostní doprava o 106 %, segment InterCity o 50 % a regionální o 40 %. Příjmy za služby infrastruktury se díky oživení dopravních výkonů zvedly meziročně o 18 %. 
Navzdory zpomalení světové ekonomiky, inflaci a zhoršení situace na finančních trzích se podařilo FS v roce 2022 udržet značný rozsah investic v objemu 11,3 miliardy eur, z toho zhruba 9 miliard mířilo do infrastruktury. Prioritu mají například výstavba základového tunelu přes Brennerský průsmyk a vysokorychlostní tratě Brescia – Verona – Vicenza, Neapol – Bari, Turín – Lyon nebo instalace systému ERTMS. Pokračovaly také investice do nových rychlovlaků pro italské a španělské tratě a také do regionálních souprav.      

Pomohly zelené dluhopisy
Značné množství investic bylo možné udržet také díky dvěma novým „zeleným“ dluhopisům. První z nich měl hodnotu 200 milionů eur a druhý byl ve výši 1,1 miliardy eur. Problematice udržitelnosti a odpovědnosti (ESG) je u FS věnována značná pozornost, což se odráží i v čerpání „zelených“ dluhopisů. Prostřednictvím Eurofimy získaly FS úvěr ve výši 160 milionů eur na modernizaci vlaků. U revolvingového úvěru z roku 2021 se FS podařilo dojednat prodloužení a jeho navýšení z 2,5 na 3 miliardy eur. Pří­znivé podmínky pro čerpání úvěrů vytváří zachování pozitivního ratingu společnosti. Agentura Standard & Poor‘s potvrdila svůj rating „BBB se stabilním výhledem“ na začátku srpna 2022 a agentura Fitch vydala své hodnocení „BBB se stabilním výhledem“ v listopadu. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

V Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus BV Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus B

24.5.2024 - Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa začaly počátkem dubna v provozním souboru Ortenau vozit cestující čtyři zcela nové bateriové jednotky Mireo Plus B od výrobce Siemens Mobility. Jedná se o vůbec první… »

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky AvrilTalgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

23.5.2024 - Výrobce kolejových vozidel Talgo dodal prvních deset z celkových třiceti vysokorychlostních jednotek Avril objednaných španělským státním dopravcem Renfe. Vlaky budou nasazeny na linkách do Galicie a Asturie, kde se mění rozchod.… »

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika