Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Dopravce PKP Intercity koupí dvacet lokomotiv Griffin

Dopravce PKP Intercity koupí dvacet lokomotiv Griffin

1.5.2023 – autor: PETR SLONEK

Společnost PKP Intercity podepsala smlouvu s firmou NEWAG Nowy Sącz na nákup 20 elektrických lokomotiv. Polský národní železniční dopravce na základě smlouvy zakoupí stroje Griffin. Kontrakt v hodnotě přes 500 milionů polských zlotých je dalším krokem k rozšíření parku hnacích vozidel PKP Intercity a zvýšení komfortu cestování.

Dopravce PKP Intercity koupí dvacet lokomotiv Griffin

Jedná se o součást investiční strategie dopravce s názvem Koleje Dużowych Inwestycji, díky níž bude do roku 2030 celá flotila nová nebo modernizovaná. Na pořízení zamíří celkem 24,5 miliardy polských zlotých. Moderní stroje umožní uspokojit poptávku po železniční dopravě v zemi, která se neustále zvyšuje. „Podepsali jsme další smlouvu, která PKP Intercity přiblíží cíli stanovenému v naší investiční strategii. Dvacet nových lokomotiv znamená možnost zahájení dalších spojení a větší spolehlivost vozidel v různých povětrnostních podmínkách,“ zdůraznil při podpisu kontraktu člen představenstva PKP Intercity Jarosław Oniszczuk.

Na vnitrostátních spojích
PKP Intercity pořizují jednosystémové lokomotivy s rychlostí 160 km/h. Díky tomu se využije vozový park dopravce, který se rozšiřuje o nové a modernizované jednotky. Lokomotivy se napájí ze stejnosměrné sítě 3 kV a PKP je nasadí ve vnitrostátních spojích. Pojedou v čele vlaků do Vratislavi, Poznaně, Gdyně, Olsztyna, Štětína, Krakova, Katovic, Zieloně Góry a Białystoku. Bezpečný provoz zajistí systém ETCS úrovně L1 a L2. Mezi vybavení patří také palubní diagnostické systémy, monitorování kamerou a požární signalizace. Nechybí ani GPS.   
„Jsme rádi, že státní podnik využívá služeb tuzemských výrobců. Lokomotivy Griffin z NEWAGU jsou moderní vozidla, která zvyšují úroveň služeb. Jejich koupě podpoří polský průmysl a ekonomiku a posílí potenciál PKP. Těžit z toho budou všechny strany – železnice, průmysl a především cestující,“ řekl tajemník ministerstva státních aktiv Maciej Małecki. „Nákup dalších lokomotiv Griffin je důležitý i v souvislosti s modernizací a elektrifikací železnice. Obnova vozového parku je jedním ze způsobů, jak by měly být vylepšovány služby,“ upozornil člen představenstva PKP Andrzej Olszewski.

Třicítka strojů už dříve
Nejedná se o první jednosystémové lokomotivy od výrobce NEWAG ve vozovém parku PKP Intercity. Před dvěma lety byla dokončena dodávka 30 elektrických strojů, které zůstávají nejmodernějším typem používaným dopravcem. Vozidla vyvinou rychlost až 160 km/h a jezdí po celé republice. Hodnota kontraktu byla 551,4 milionu PLN a NEWAG dodal všechny stroje za pouhých 11 měsíců.
Ještě letos vozový park posílí první z 10 vícesystémových lokomotiv rovněž od NEWAGU. Smlouva byla podepsána v říjnu 2021 a PKP Intercity má možnost rozšířit objednávku na 15 vozidel. Stroje pojedou rychlostí až 200 km/h. Homologovány budou pro šest evropských zemí. Celkový objem smluv s NEWAGEM přesahuje 1,3 miliardy polských zlotých. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

V Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus BV Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus B

24.5.2024 - Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa začaly počátkem dubna v provozním souboru Ortenau vozit cestující čtyři zcela nové bateriové jednotky Mireo Plus B od výrobce Siemens Mobility. Jedná se o vůbec první… »

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky AvrilTalgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

23.5.2024 - Výrobce kolejových vozidel Talgo dodal prvních deset z celkových třiceti vysokorychlostních jednotek Avril objednaných španělským státním dopravcem Renfe. Vlaky budou nasazeny na linkách do Galicie a Asturie, kde se mění rozchod.… »

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika