Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / DB Regio cestujícím ukáže obsazenost vagonů u svých spojů

DB Regio cestujícím ukáže obsazenost vagonů u svých spojů

2.3.2023 – autor: PETR SLONEK

Německý dopravce DB Regio přichází s novinkou, která by měla zjednodušit cestujícím jízdu a zároveň urychlit provoz vlaků a eliminovat jejich zpoždění. Zavádí zobrazování informací o obsazenosti jednotlivých spojů na regionálních tratích. Díky tomu se lidé snadno dozvědí, jak zaplněné jsou jednotlivé vozy a kam nejlépe nastoupit, aby si mohli sednout. Zkrátit by se díky tomu měl i pobyt souprav ve stanicích.

DB Regio cestujícím ukáže obsazenost vagonů u svých spojů

Přenos informací v reálném čase DB Regio spouští zatím na prvních nádražích a spojích. Informace shromažďuje systém, který měří počty cestujících pomocí různých technických přístupů v závislosti na typu vozidla. Patří mezi ně čítače v prostoru dveří nebo světelné senzory, které snímají osoby v projíždějících vagonech. Nový systém data zpracuje během několika sekund a poté je předá cestujícím na nástupišti prostřednictvím speciální aplikace jako informaci o obsazenosti daného vaku.  
Novinka bude spuštěna během několika následujících měsíců. Aktuálně se testuje v síti S-Bahn v Hamburku a Stuttgartu. Předpokládá se, že ještě v průběhu první poloviny tohoto roku se objeví ve vlacích S-Bahn v provozním souboru Rýn-Mohan a v Berlíně. Do konce roku 2024 pak má být sčítači vybaveno více než 1 500 vagonů dopravce DB Regio, což představuje zhruba čtvrtinu všech vlaků DB v regionální dopravě. Data o vytížení jednotlivých částí vlaku se zobrazují rovněž v informačním systému vlaku a v aplikaci DB. Princip je velice jednoduchý, obsazenost vozů znázorňují barvy jako u klasického semaforu. V případě zelené cestující ví, že ve vlaku je dostatek volných míst, oranžová znační střední zaplněnost a červená minimum nebo žádná místa k sezení. Dopravce si slibuje kromě zlepšení služeb zákazníkům urychlení nástupu do vlaků a zkrácení jejich pobytu ve stanicích a tím i plynulejší provoz bez zpoždění. „S tímto ukazatelem obsazenosti zkvalitníme každodenní cestování. A umožní nám přilákat další cestující,“ uvedla členka představenstva DB pro digitalizaci a technologii Daniela Gerd tom Markotten. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

V Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus BV Německu prvně vyjely bateriové vlaky Mireo Plus B

24.5.2024 - Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa začaly počátkem dubna v provozním souboru Ortenau vozit cestující čtyři zcela nové bateriové jednotky Mireo Plus B od výrobce Siemens Mobility. Jedná se o vůbec první… »

Talgo dodalo Renfe první rychlovlaky AvrilTalgo dodalo Renfe první rychlovlaky Avril

23.5.2024 - Výrobce kolejových vozidel Talgo dodal prvních deset z celkových třiceti vysokorychlostních jednotek Avril objednaných španělským státním dopravcem Renfe. Vlaky budou nasazeny na linkách do Galicie a Asturie, kde se mění rozchod.… »

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika