Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zahraničí / Cargounit si pořídí nové Vectrony a Smartrony

Cargounit si pořídí nové Vectrony a Smartrony

25.4.2024 – autor: PETR SLONEK

Výrobce kolejových vozidel Siemens Mobility uzavřel významnou smlouvu s přední polskou nezávislou leasingovou společností Cargounit zaměřenou na posílení železniční dopravy v regionu. Jedná se o pořízení až 100 lokomotiv Vectron MS, z nichž 30 strojů už bylo závazně objednáno. Současně podepsal i kontrakt na deset elektrických střídavých lokomotiv Smartron. První dodávky jsou plánovány na rok 2025.

Cargounit si pořídí nové Vectrony a Smartrony

Jak zdůraznili zástupci firmy Cargounit, jde o největší rámcovou smlouvu na vícesystémové lokomotivy na polském trhu. Vectrony a Smartrony jsou moderní vozidla, která umožňují realizaci široké škály přepravních úkolů po celé Evropě, a to i v intermodálním segmentu. Jejich modulární konstrukce umožňuje snadné přizpůsobení požadavkům použití a jízdním vlastnostem v různých zemích.
Cargounit je v současnosti největším zákazníkem v Polsku, který vlastní lokomotivy z produkce Siemens Mobility. Obě firmy spolupracují od roku 2018, kdy byl zakoupen první Vectron MS, a díky poslední závazné objednávce bude ve vozovém parku firmy Cargounit už 66 lokomotiv Vectron a 18 Smartronů.

Nahradí stará vozidla
Podle generálního ředitele společnosti Cargounit Łukasze Boroně podpis smluv se společností Siemens Mobility představuje pro Cargounit důležitý milník v uskutečňování strategie modernizace parku lokomotiv pro nákladní a osobní dopravu v Polsku a dalších zemích střední a východní Evropy. „V uplynulých třech letech jsme výrazně překročili naše původní cíle v oblasti nákupu a poskytování nejmodernějších lokomotiv, včetně vícesystémových, pro zákazníky v Polsku. V následujících letech chceme pokračovat v nahrazování starších hnacích vozidel vysoce spolehlivými nízkoemisními stroji. To je v souladu se strategií společnosti Cargounit a železničních provozovatelů, jejímž cílem je zvýšit udržitelnost v železničním sektoru,“ řekl Boroń.
„Nové objednávky potvrzují důvěru společnosti v jednu z nejmodernějších a nejekologičtějších univerzálních lokomotiv, která je dnes na evropském trhu k dispozici,“ uvedl šéf divize kolejových vozidel Siemens Mobility Albrecht Neumann.
Vícesystémové lokomotivy Vectron pro Cargounit mají výkon 6,4 MW při střídavém napájení, respektive 6 MW při stejnosměrném napájení, jsou vybaveny jednotným evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS, který odpovídá aktuálním specifikacím Baseline 3. Jejich provoz je plánován v Polsku, Německu, Rakousku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Nizozemsku, Rumunsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Itálii, Bulharsku a Belgii. Lokomotivy Smartron budou provozovány v Německu, Bulharsku nebo Rumunsku.
Společnost Siemens Mobility doposud prodala více než 2 400 lokomotiv typu Vec­tron 97 zákazníkům v šestnácti zemích a jsou schváleny pro provoz ve 20 evropských zemích. V České republice bylo dosud závazně objednáno více než 140 lokomotiv Vectron MS a Vectron AC s DPM (pomocný dieselový modul).
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

DB otevřely v Berlíně nové praktické školicí střediskoDB otevřely v Berlíně nové praktické školicí středisko

30.4.2024 - Německé dráhy DB otevřely na začátku února nové učňovské a školicí středisko v Berlíně. Na ploše 5 000 m2, což je o 2 000 metrů více, než měly stávající prostory, vybudovala společnost nové, moderní centrum pro… »

SBB je zpět v černých číslechSBB je zpět v černých číslech

29.4.2024 - Hospodaření švýcarských železnic SBB skončilo poprvé od roku 2019 v plusu. Stalo se tak především díky rekordnímu počtu cestujících, které dopravce přepravil. Společnost díky tomu vykázala za rok 2023 zisk po čtyřech letech, a… »

PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů PKP Intercity zakoupí 300 nových vozů

26.4.2024 - Polský státní dopravce PKP Intercity přidělil svůj historicky největší kontrakt společnosti H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych (FSP). Výrobce se sídlem v Poznani, který uspěl v soutěži vypsané v prosinci 2022, vyrobí 300… »

 

Všechny články rubriky Zahraničí

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika