Železničář / Téma / Téma - všechny zprávy
Téma - všechny zprávy
Jak správně napsat jméno stanice a zastávky
26.6.2013 - Také se vám pletou Trutnov a Turnov nebo Žamberk a Vamberk? Pro místní je to nepochopitelné, ale děje se tak dost často. A co třeba Neštěmice a Neštědice, Mutěnice a Mutějovice, Novosedly a Novosedlice, Pilínkov a Pilníkov, Myslíč versus Myslín? Jména mohou být záludná a stanice či zastávky podobného jména se vyskytují i nedaleko od sebe – například Lukavice na Moravě a Lukavice v Čechách. Jak se v tom má člověk vyznat? Pro pokladní Českých drah je to ovšem denní chléb. Písmena na nádražních tabulích navíc musí respektovat přísná vizuální pravidla. Ovšem realita bývá přesto rozmanitá.
Padesát let unikátního železničního oválu v srdci Evropy.
31.5.2013 - Z ptačí perspektivy vypadá jako nejjednodušší trať dětské modelové železnice. Turistovi neznalému věci by asi připadala jako ospalá, byť elektrifikovaná lokálka s jednou malou stanicí bez výpravní budovy. Cestující byste tu také hledali marně, stejně jako vývěsky s jízdním řádem. Jenže tato zvláštní trať, která byla zprovozněna právě před padesáti lety, má v historii, ale hlavně v přítomnosti naší železnice klíčový význam. Zkušební okruh u středočeské Velimi je jako součást Zkušebního centra Výzkumného Ústavu Železničního jedním z nejdůležitějších míst v Evropě pro výrobce drážní techniky.
Nádražní haly ukrývají umělecké skvosty i kýče
17.5.2013 - Za uměleckými předměty nemusíte chodit jen do galerie nebo muzea. Často se vyskytují i na veřejných prostranstvích, v případě železnice v nádražních halách, respektive na staničních budovách či v jejich těsné blízkosti.
Nostalgické a historické jízdy Českých drah v sezoně 2013
6.5.2013 - Oblaka páry, vůně kouře a hvizd parní píšťaly. Přesně na tyhle zážitky čeká každoročně několik tisíc železničních nadšenců a někteří z nich neváhají cestovat přes celou republiku, jen aby viděli svůj oblíbený stroj ožívající po dlouhé zimě. Těší se na vzrušující křivky Bardotky nebo nestárnoucí tvary Brejlovců a dalších legend našich kolejí. Ať už máte slabost pro jakoukoli řadu vozidel, máme pro vás dobrou zprávu. Také pro letošní rok České dráhy připravily celou řadu zajímavých nostalgických jízd a setkání.
Patrová vozidla úspěšně táhnou Evropou
19.4.2013 - Historie patrových vozů je skoro stejně dlouhá, jako železnice sama. Už v polovině 19. století se objevily na některých tratích první archaické patrové vozy. Svým cestujícím mnoho pohodlí nenabízely a jejich použití bylo spojeno takřka se sportovním a akrobatickým výkonem: příkré schody, spíše žebříky, nízká nebo téměř žádná zábradlí, někde otevřené bočnice. Skutečně moderní patrová vozidla se na kolejích objevila až někdy ve třicátých letech, u nás jsme si na ně museli počkat až do konce devadesátých let.