Železničář / Téma / Téma - všechny zprávy
Téma - všechny zprávy
Panťáky: od Pionýra k Panterům aneb dlouhý běh slepými uličkami
4.11.2015 - Elektrické jednotky neměly v našich končinách na růžích ustláno. Ačkoli Křižíkovy elektrické vozy předběhly dokonce klasické elektrické lokomotivy a v šedesátých letech se zdálo, že na tento typ vozidel čeká hvězdná budoucnost, bylo nakonec všechno jinak. V následujících desetiletích bylo odpovědí na nekonečné hledání vhodné koncepce a přetíženost tuzemského průmyslu v lepším případě „záplatování“ nevhodnými typy, častěji však přešlapování na místě a ignorace stále palčivějšího nedostatku ve vozidlovém parku. Dluh historii i moderním trendům se začalo dařit splácet až v novém tisíciletí.
Spojení z Prahy do Hamburku aneb hledání cesty do sjednoceného Německa
21.10.2015 - Nedlouhá historie přímého vlakového spojení z Prahy do Hamburku je tak trochu příběhem politicky rozdělené Evropy, pádu Berlínské zdi a hledání cest do znovusjednoceného Německa. Jeho rozkvět se datuje právě do období bouřlivých porevolučních změn v tehdejším východním bloku. Do té doby byla taková linka z logických důvodů naprostou utopií. Pojďme se společně podívat na necelé čtvrtstoletí existence tohoto spoje.
Neveselé dědictví aneb úzká hrdla evropské železniční sítě
7.10.2015 - Evropa srůstá, Evropa bez hranic, starý kontinent zrychluje: popis skutečnosti, nebo jen prázdné marketingové výkřiky, zdobící letáčky evropských dopravců? Jak kdy a jak kde. Ačkoli železnice v celoevropském měřítku opravdu zrychluje (jinou možnost k přežití ani nemá), stále zůstává řada míst na evropské drážní infrastruktuře, která význam sloganů příliš nevystihují. Byť jsou tato úzká hrdla většinou dědictvím dob minulých, Evropa zatím nebyla s to s nimi nic udělat.
Od nádraží Františka Josefa I. po stanici 21. století aneb proměny železnice v Liberci
16.9.2015 - Pro slibně se rozvíjející průmysl na severu Čech byla železnice v 19. století velmi důležitá. Region však byl příliš vzdálen od tehdy dobře fungující olomoucko-pražské dráhy. Proto se začala řešit možnost napojení kraje na tuto stavbu, a to v co nejpříhodnější stanici. V roce 1856 byla vydána koncese na výstavbu a provoz parostrojní železnice z Pardubic do Liberce. A právě o tři roky později vyrostlo v Liberci i samotné nádraží. Jeho hlavní dominantou se stala budova postavená v novogotickém slohu podle plánů Franze Riesemanna.
Traťové lokomotivy pro osobní dopravu v Evropě vymírají. Nastává soumrak velkých dieselů?
2.9.2015 - Velcí hráči na poli osobní železniční dopravy v Evropě v posledních letech hojně omlazují svůj vozidlový park ve všech kategoriích. S jednou výjimkou. Řeč je o kdysi nepostradatelných výkonných motorových lokomotivách pro traťovou službu. Jejich počty rok od roku klesají a objednávky na stroje tohoto určení se u výrobců rozhodně nehromadí. Zdá se, že epocha velkých dieselů v čele osobních spojů končí. Co vyhání tyto mohykány z kolejí Evropy?