Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Skupina ČD / VUZ se podílí na výběrů tratí vhodných pro provoz na vodík

VUZ se podílí na výběrů tratí vhodných pro provoz na vodík

18.3.2022 – autor: PETR SLONEK

Nasazení vlaků na vodíkový pohon v Česku je opět o krok blíže. Výzkumný Ústav Železniční (VUZ) se podílí na výběrů tratí vhodných pro provoz v této trakci. Cílem projektu je analýza tuzemských železničních tratí a lokalizování oblasti, kde by vodíkové vlaky byly technickým, ekonomickým a environmentálním řešením oproti jiným technologiím.

VUZ se podílí na výběrů tratí vhodných pro provoz na vodík

V rámci projektu bude provedena technicko-ekonomická analýza vybraných regionálních tratí a porovnání jednotlivých pohonů vlaků – nafta, baterie, vodík a hybrid. Výsledky umožní identifikovat preferované oblasti s příznivým výsledkem pro nasazení vodíkových vlaků a nahradit dieselové vlaky z provozu na neelektrifikované železnici. Projekt běží v rámci programu Kappa pod vedením ÚJV ŘEŽ a za spolupráce dalších partnerů. VUZ připravil návrh parametrů hodnotící matice pro výběr vhodných tratí. Jde o šestnáct míst, mj. i spojnice Liberce, Prahy, Berouna, Příbrami a Českých Budějovic anebo Ostravy, Krnova a Zábřehu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1

Další články této rubriky

Do provozu míří první stroj zpětně vybavený ETCSDo provozu míří první stroj zpětně vybavený ETCS

25.4.2022 - Sdružení dodavatelů ČD - Telematika a AŽD Praha úspěšně dokončilo certifikaci evropského vlakového zabezpečovače ETCS u prototypového vozidla řady 362 WTB pro České dráhy. Současně od Drážního úřadu obdrželo konečné… »

Přesun vrtné soupravy na stavbě v BrněPřesun vrtné soupravy na stavbě v Brně

4.4.2022 - Nebývá obvyklé, aby se železniční nákladní doprava ve větší míře podílela na modernizaci silniční infrastruktury. Jedinou výjimkou, která svým objemem a rozsahem stojí za zmínku, je přeprava cementu na modernizaci dálnice… »

ČD-IS vybaví wi-fi i RegioNovyČD-IS vybaví wi-fi i RegioNovy

24.3.2022 - Společnost ČD - Informační Systémy loni vybavila technologií pro příjem wi-fi 82 jednotek CityElefant a 39 dvou- a třívozových jednotek RegioNova. Celkem České dráhy do vybavení regionálních vozidel wi-fi v roce 2021 investovaly… »

 

Všechny články rubriky Skupina ČD

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika