Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Skupina ČD / Poslední původní Brejlovec odešel na zasloužený odpočinek

Poslední původní Brejlovec odešel na zasloužený odpočinek

30.1.2014 – autor: MATRIN NAVRÁTIL

Každá řada vozidel si prožije své období slávy a následně pozvolného ústupu ze získaných pozic. To platí i pro legendárního Brejlovce 753.301 alias Třistajedničku. V případě společnosti ČD Cargo dojezdila poslední motorová lokomotiva této řady bez modernizace loni v létě. Stalo se tak nedobrovolně a o něco dříve, než se čekalo.

Poslední původní Brejlovec odešel na zasloužený odpočinek

Moje poslední setkání s Třistajedničkou se může jevit tak trochu z říše fantazie. Byl nevlídný prosincový podvečer roku 2012, když jsem čekal na vlak v Dobrovici. Tu impresi určitě ovlivnilo vdechování typicky nasládlé esence ze vzdáleného cukrovaru, možná nad setmělou stanicí třepetající se duše zdejšího nejslavnějšího výpravčího Bohumila Hrabala. Kde by se tady zrovna teď vzal nákladní vlak. A přece, krátce před Regionovou do Nymburka do mrazivého ticha dlouhé staničky neslyšně zastavila dvojice světel – kaloun z Boleslavi. Čekal bych na něm jakoukoli jinou lokomotivu, Kocoura nebo Katr, klidně i černokněžníka Zababu, ale určitě ne poslední Trojku. To byla 753.301. 

Odstavil ji až požár u Chotětova

Tak trochu ve stínu posledních Bardotek v pravidelném provozu u Českých drah (14. prosince 2013) zůstal fakt, že u společnosti ČD Cargo už loni v srpnu dosloužila vůbec poslední nerekonstruovaná lokomotiva 753.301. Ač šlo nějaký čas o jediný stroj řady 753 národního nákladního dopravce, za definitivním koncem Trojek stála mimořádná událost. Dne 16. srpna 2013 došlo na nočním nákladním vlaku 47309 jedoucím z Mladé Boleslavi do Všetat k přeskoku na generátoru a následně zhruba v km 1,25 mezi Krnskem a Chotětovem k požáru. Strojvedoucí sice pomocí hasicích přístrojů požár uhasil, ale lokomotiva již bohužel zůstala neprovozní. 

Provozní potřeby se změnily

Potřeba motorových lokomotiv se snížila od 90. let, a to kvůli výraznému poklesu provozu nákladní dopravy na neelektrifikovaných tratích a později i kvůli dodávkám různých nových a modernizovaných vozidel pro osobní dopravu. Na sklonku roku 2007 přešlo několik posledních českých Trojek pod křídla národního dopravce ČD Cargo. Lokomotivy 753.006, 073, 141, 187, 211, 229, 301 a 352 se zapojily do vozby nákladních vlaků mezi Libereckem a Nymburskem, ovšem ne nadlouho, protože s tím, jak klesaly přepravní výkony nákladního dopravce (a navíc byli zařazováni do provozu modernizovaní Brejlovci 753.7), snižovala se i potřeba starších motorových lokomotiv. Dlouhá léta elita drah, lokomotivy řady 753, začaly postávat „v kopřivách“. Jako poslední vydržela v provozu právě zmíněná Třistajednička. 

Sedmatřicetiletá

Lokomotiva, tehdy T 478.3301, byla vyrobena v ČKD Praha s výrobním číslem 9844. Dne 31. května 1976  byla předána ČSD do Lokomotivního depa Hradec Králové. Z Hradce byla předislokována do LD Trutnov, kde strávila největší část svého života, aby tu vozila osobní vlaky nebo rekreační rychlíky v relaci Hradec Králové – Svoboda nad Úpou a Stará Paka – Trutnov. V červnu 2001 byla zpod Krkonoš předána tehdejšímu DKV, PJ Liberec.

Ještě krátce, od 1. července 2004, se honosila označením DKV Ústí nad Labem, Provozní jednotka Liberec, aby od 1. prosince 2007 přešla pod ČD Cargo, SOKV Ústí nad Labem, Provozní jednotku Nymburk. Naposledy jezdila ve dvojici s exletohradskou 753.229. Pak zůstala osamocena, protože další možná „parťačka“ pro spřažení do dvojice, 753.352, stála odstavena, navíc s vykradenou kabeláží. Samotná 753.301 tak na boleslavských výkonech jezdila až do osudného 16. srpna 2013. Nyní už jen vzpomínáme.


Průměrné hodnocení (16 hlasů): 4.06

Další články této rubriky

Lidé VUZ: Kdo se v dnešní době zastaví, tak couvá…Lidé VUZ: Kdo se v dnešní době zastaví, tak couvá…

17.4.2019 - Na pozici člena představenstva a technického ředitele Výzkumného Ústavu Železničního byl v září jmenován Ondřej Fanta. Zkušený manažer, který po práci mění padnoucí oblek za motokrosové oblečení a vyráží na trať. Do… »

Nový překladač v terminálu LovosiceNový překladač v terminálu Lovosice

15.4.2019 - Služeb už třetího moderního překladače mohou od loňského podzimu využít v lovosickém intermodálním terminálu, který provozuje společnost ČD-DUSS. Terminál leží v průmyslové oblasti severozápadních Čech, kde je velice silná… »

JLV slaví šedesátku. Nabízí speciality mladých kuchařůJLV slaví šedesátku. Nabízí speciality mladých kuchařů

26.3.2019 - Cestující si v jídelních a bistrovozech Českých drah pochutnají na vybraných kulinářských specialitách. Sezonní nabídky JLV letos sestavil úspěšný Juniorský národní tým Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Přehlídku chutí a… »

 

Všechny články rubriky Skupina ČD

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika