Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Skupina ČD / ČD Cargo zajišťuje vojenské přepravy

ČD Cargo zajišťuje vojenské přepravy

17.10.2017 – autor: MICHAL ROH, foto: AUTOR, RADIM ČINČALA

Významnou roli sehrála železnice v prusko-rakouské válce v roce 1866. Pro cesty k severní hranici, jednomu z očekávaných míst bojů, však Rakousko mohlo využít jen tratí z Vídně do Bohumína, z Prahy do Drážďan, z Pardubic do Liberce a z Kralup nad Vltavou do Turnova. Naproti tomu pruská síť na hranicích s Čechami a Slezskem byla poměrně hustá. Proto byl také postup pruské armády tak rychlý – za 20 dnů bylo asi 760 vlaky přepraveno cca 200 000 vojáků, koně, děla i další válečný materiál. Vojenští analytici se z prohrané války poučili, a proto v dalším velkém konfliktu – v 1. světové válce – už zaujímala železniční doprava výsadní postavení.

ČD Cargo zajišťuje vojenské přepravy

Vojenské železniční přepravy však nepatří pouze do historie, jak by se mohlo zdát z předešlých řádků, ale i v současné době představuje ČD Cargo spolehlivého partnera nejen pro Armádu České republiky, ale i pro armády z jiných zemí sdružených v NATO. A opačně, tyto subjekty představují pro ČD Cargo významné obchodní partnery. Příkladem úspěšné spolupráce mohou být přepravy uskutečněné v letošním roce.

V neděli 8. ledna 2017 dopoledne odjel z železniční stanice Bučovice zvláštní vojenský vlak. Přepravoval techniku a příslušníky rotního úkolového uskupení 74. lehkého motorizovaného praporu na téměř tříměsíční zahraniční cvičení s názvem Training Bridge 2017. Přesunu předcházelo plánování přepravy a zajištění veškeré potřebné dokumentace. V pátek 6. ledna pak vojáci naložili materiál do připravených kontejnerů a společně s technikou jej přepravili na sobotní nakládku na železniční vozy. Do cílové stanice dorazil vojenský vlak v úterý 10. ledna 2017 v odpoledních hodinách. Většinu vzdálenosti z Bučovic do místa konání cvičení v litevské Klaipedě překonala jednotka vlakem a posledních přibližně 300 km po vlastní ose, čímž si procvičila provedení kombinovaného přesunu na velkou vzdálenost. Cílem akce bylo dále procvičit vedení taktických činností a výcviku v náročných klimatických podmínkách a zabezpečit logistickou podporu jednotky. Také návrat ze cvičení se uskutečnil po železnici.

Přeprava techniky do Polečnice

Jako další, úspěšně zrealizovaný obchodní případ můžeme jmenovat vnitrostátní přepravu vojenské techniky na cvičení do stanice Polečnice, resp. do výcvikového prostoru Boletice. Tady ve dnech 17. března – 2. dubna probíhal komplexní výcvik 72. mechanizovaného praporu Přáslavice. Cvičení s názvem Libavex III se účastnilo více než 450 příslušníků této jednotky se 144 kusy techniky. Zajištění přepravy po železnici bylo součástí výcviku.

V poslední době byla veřejností a také železničními fotografy sledována přeprava amerických vojenských jednotek. První transport s technikou a vojáky U. S. Army projel přes naše území 18. srpna 2017. Přesun amerických jednotek z Německa na cvičení Saber Guardian 2017 do Maďarska, Rumunska a Bulharska se odehrál po silnici, zpětná přeprava probíhá především po železnici. Po té jsou přesouvána zejména bojová vozidla STRYKER v různých modifikacích a příslušníci 2nd Cavalry Regiment U. S. Army.

Konkurenční výhodou ČD Cargo je i vlastní park lehátkových vozů řady Bc. Nepřepravujeme však pouze tanky nebo mužstvo, ale také například palivo na letiště do Čáslavi nebo kontejnery s vojenskou technikou. Ty dokážeme našimi jeřáby také vyložit, resp. přeložit na nákladní automobily. Nizozemské armádě, která u nás v minulosti také cvičila, jsme nabídli kompletní servis zahrnující mimo jiné i přepravu vojáků autobusy. Z kuriozit pak můžeme jmenovat přepravu historického tanku Centurion ze Švýcarska do Liberce a odtud pak do vojenského muzea ve Smržovce.

ČD Cargo patří k dopravcům, kteří dokážou tyto ostře sledované přepravy zajistit bez jakýchkoli problémů. Důkazem toho jsou právě americké vlaky projíždějící po našem území mezi Břeclaví a Chebem.


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

ČD - Telematice v loňském roce rekordně vzrostly tržbyČD - Telematice v loňském roce rekordně vzrostly tržby

23.6.2024 - Dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika hospodařila i v loňském roce se skvělými výsledky. Tržby z prodeje výrobků, zboží a služeb dosáhly historicky rekordní výše 2 860 mil. Kč, zatímco v roce 2022 to bylo 2 398 mil.… »

VUZ na semináři představí novinky z oblasti interoperabilní infrastrukturyVUZ na semináři představí novinky z oblasti interoperabilní infrastruktury

18.5.2024 - Výzkumný Ústav Železniční zve odbornou veřejnost na seminář Interoperabilní železniční infrastruktura – novinky, trendy, budoucnost. Zváni jsou všichni profesionálové i akademici, kteří si chtějí rozšířit obzory v oblasti… »

ČD začaly s výměnou první generace wi-fi routerůČD začaly s výměnou první generace wi-fi routerů

17.4.2024 - Cestující v dálkové dopravě a ve vybraných spojích Pražské integrované dopravy (PID) se mohou těšit na lepší fungování palubní wi-fi sítě. České dráhy uzavřely se svou dceřinou společnosti ČD - Telematika smlouvu na výměnu… »

 

Všechny články rubriky Skupina ČD

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika